Русия спира доставките на резервни части за неприятелски държави, сред които е и България. Заради оказването на военна помощ на Украйна руснаците отнемат и лицензите на ремонтните предприятия, съобщи ръководителят на руската Федерална служба за военно-техническо сътрудничество (ФСВТС) Дмитрий Шугаев.
Това решение на Москва се очаква отдавна и ще има по-скоро ограничено влияние. След военната агресия на Русия срещу Украйна България ограничи контактите си с Москва, включително по отношение на старата съветска техника, на която все още разчита.
Въпреки това се очакват нови затруднения в поддръжката на изтребителите МиГ-29, щурмовиците Су-25, старите вертолети и кораби, радарите и други.
МО търси резервни части извън Русия, но пазарът не е голям и не може да се разчита, че могат да бъдат осигурени.
В същото време с напредването на времето се изразходват вече наличните части.
"Доставките на резервни части и компоненти за самолети и друга техника руско/съветско производство, намиращи се в неприятелски държави, също са спрени", каза ръководителят на ФСВТС.
Той обясни, че се отнемат и лицензите за право на ремонт на военна техника руско/съветско производство
"Например, на редица предприятия, разположени в България и Чехия, са отнети лицензите за ремонт на хеликоптери Ми", каза Шугаев по време на форума "Армия-2023".
Още мината година Русия санкционира почти целия български оръжеен бизнес, като забрани да се търгува с него, и взе сертификатите на два военни завода в България - "Терем – Летец" и "Авионамс".
"Терем – Летец" е специализиран в ремонт на вертолети Ми-17, Mи-8, Mи-14ПЛ/БТ, Mи-24В/Д/П, Ми-2 и Ка-26 и други.
Заводът е под шапката на военното министерство.
"Авионамс", който е към икономическото министерство, предлага услуги по капитален ремонт и модернизация на хеликоптери Ми-8 и Ми-17 с военно и гражданско предназначение, хеликоптери Ми-24, както и на редица самолети от типовете МиГ, Су и учебните Л39.
Военният министър Тодор Тагарев коментира във вторник, че има единични случаи, в които български предприятия работят с лицензии да произвеждат или ремонтират руска отбранителна техника.
По думите му Русия има много по-големи претенции, които не са признати от българската държава и няма да бъдат признати.
Шугаев коментира още, че Русия следи внимателно фактите за трансфер на руска военна продукция в трети страни и предприема мерки, "засягащи не само военно-техническото сътрудничество с недобросъвестен купувач, но и изграждането на отношенията на политическо ниво".
"Бих искал да ви напомня, че всяка доставка на военна продукция в чужбина е възможна, само след като купувачът предостави сертификат за краен потребител, в съответствие с който вносителят, наред с други неща, се задължава да не прехвърля получената продукция в трети страни без официалното съгласие на руската страна", каза Шугаев пред Интерфакс.
mediapool.bg