Кламер БГ - Новини: Образователното министерство ще проследява реализацията на висшистите

Образователното министерство ще проследява реализацията на висшистите

България

|
Вт, 18 Окт 2022г. 13:07ч.
Образователното министерство ще проследява реализацията на висшистите

Образователното министерство ще проследява реализацията на висшистите

Професионалната реализация на дипломираните висшисти в България ще се проследява и анализира, за да се постигне качествена връзка между образованието и обществените потребности, включително и с изискванията на пазара на труда. Това предвижда споразумение между Министерството на образованието и науката и Европейската комисия. Анализът ще се прави в рамките на проекта GRADE, финансиран по програма „Еразъм+“, съобщиха от образователното министерство.

Проектът е изготвен в съответствие с Препоръката на Съвета на Европейския съюз относно проследяването на завършилите от 2017 година. С нея държавите членки се ангажират да събират информация от висшисти и завършили професионално образование и обучение, която е сравнима на европейско ниво. България е одобрена за участие във втората фаза на проекта EUROGRADUATE.

Очаква се въз основа на резултатите от изпълнението на проекта GRADE да се създаде национална система за проследяване на завършилите висше образование в България.

Изследването ще обхване завършилите през академичната 2020/2021 година, както и дипломираните през учебната 2016/2017 година. И към момента образователното министерство събира данни за реализацията на висшистите като част от рейтинговата система на университетите. Данните трябва да се използват при определянето на държавната политика във висшето образование.

Една от основните цели на европейската инициатива е да се постигне съпоставимост на националния анализ на резултатите от събраните данни и да се подобри качеството на мерките за проследяване на завършилите в европейското образователно пространство.

Европейската инициатива е важен инструмент и за отделните държави и висши училища, за да разберат по-добре силните и слабите страни на техните образователни системи. Това ще им позволи да получат сравнителни доказателства за най-ефективните практики на преподаване и учене, които водят не само до устойчива заетост, но и до активно европейско гражданство, обясняват от МОН. Инициативата също така помага да се запълни празнината в данните за пазара на труда на висшистите, които са решили да се преместят в чужбина, както и за причините да го направят.

mediapool.bg