Кламер БГ - Новини: ГЕРБ осуети с крясъци изслушването на финансовия си министър

ГЕРБ осуети с крясъци изслушването на финансовия си министър

България

|
Пет, 16 Апр 2021г. 18:52ч.
ГЕРБ осуети с крясъци изслушването на финансовия си министър

Депутатите от ГЕРБ осуетиха с крясъци изслушването на финансовия министър за състоянието на публичните финанси и евентуална спешна актуализация на бюджета след ударното харчене на пари в последните месеци на кабинета "Борисов 3". Министър Кирил Ананиев напусна пленарната зала посред неразбория, предизвикана от виковете и блъскането на банките от страна на ГЕРБ. Те сътвориха този цирк малко след като останалите партии решиха премиерът в оставка Бойко Борисов да се яви в парламента другата седмица и да даде обяснения по Плана за възстановяване и устойчивост, по който България може да получи 12 млрд. лв. безвъзмездно еврофинансиране.

Той трябваше да направи това още в петък, но обяви, че излиза в отпуск и го замества вицепремиерът Томислав Дончев, който междувременно бе дошъл в пленарната зала. След като отново гласуваха да се яви Борисов, депутатите преминаха към следващата точка от дневния ред – изслушването на финансовия министър.

Тогава обаче Димитър Главчев от ГЕРБ неколкократно поиска да бъде изслушан Томислав Дончев. Позова се на разпоредбата, според която министри могат да поискат изявление във всеки един момент.

Зам.-шефът на НС Татяна Дончева ("Изправи се! Мутри вън!), която ръководеше заседанието, отказа да допусне вицепремиера до парламентарната трибуна с обяснението, че точката в дневния ред е предвиждала изслушване на Борисов, а не на заместника му Дончев.

"Искам да дадете думата на Томислав Дончев, който да запознае залата с плана за развитие", настоя Главчев. Дончева му отвърна, че вицепремиерът ще получи думата, но в момента са на следващата точка и прикани министър Ананиев да започне да говори.

Главчев продължи да пита Дончева защо не е дала думата на вицепремиера и дали наистина е "за" върховенството на закона, след като правилникът на парламента не се спазвал. Тя на свой ред заяви, че Главчев не интерпретира правилно разпоредбата.

Член 65 от действащия правилник на Народното събрание, който има силата на закон, гласи: "Членовете на МС имат право да присъстват на заседанията на Народното събрание. Те могат да вземат думата винаги когато я поискат. Председателят на Народното събрание може да определя времето, през което министрите говорят по определен въпрос".

Междувременно Томислав Дончев си тръгна демонстративно и дори помаха на депутатите, а тези от ГЕРБ започнаха да викат и да тропат по депутатските банки и да крещят "Мутри вън! Таня вън!".

После и Кирил Ананиев известно време постоя прав до трибуната, в очакване да вземе думата, която му бе дадена от Дончева със: "Заповядайте, може да говорите". Депутатите от ГЕРБ обаче продължаваха да викат, а Дончева не спря да подканва финансовия министър да започне да говори. В крайна сметка той се отказа и напусна залата.

Обявена бе почивка и председателски съвет. След подновяването на заседанието мнозинството отложи изслушването на министъра на финансите за сряда, 21 април.

Това бе пореден театър, разиграл се във втория работен ден на новия парламент, където първата политическа сила ГЕРБ е изолирана от останалите пет и очевидно не може да свикне с новата политическа ситуация.

В опит да компрометират опонентите си, от ГЕРБ започнаха да публикуват в социалните мрежи видеа от пленарната зала.

Цвета Караянчева, която преди ден загуби поста на шеф на парламента и сега е само негов заместник, пусна видео, на което се чува как Татяна Дончева и председателката на парламента Ива Митева от "Има такъв народ" си говорят по време на заседанието в петък и се възмущават от действията на ГЕРБ в залата. Дончева казва, че с новия правилник депутатите ще могат да искат само веднъж лично обяснение и то в края на заседанието. Караянчева е споделила видеото с хашдаг #демократичномие, а от надписи около кадрите се внушава, че Митева и Дончева не са знаели, че микрофоните им са включени и си казват нещо тайно. Всъщност обаче Татяна Дончева заяви съвсем официално, че ще има промяна в правилника, за да не могат да се правят процедурни хватки, подобни на сегашните.

От години депутатите използват личните обяснения и процедурите по начина на водене, за да се отправят послания, като по този начин дебатът се удължава, защото не тече време за изказвания

mediapool.bg