Варна стана първият град в света, който нарече улица на името на донор.
Георги Николов е на 21 години, когато губи живота си преди осем години.
На 18 септември 2015 г. той получава масивен мозъчен инсулт докато се навежда да завърже обувката си пред асансьора у дома си във Варна. По това време младежът е последна година студент в Лондон и животът е пред него. Но не му било писано.
Въпреки че линейката идва за минути, лекарите не успяват да спасят живота му. Предлагат на родителите му Николай и Светла Николови и на брат му Александър да дарят органите му - сърцето, черния му дроб и двата му бъбрека. Така младежът спасява четири човешки живота.
Органите на Георги са трансплантирани успешно на 20 септември 2015 г., хората са живи и здрави и до днес, а той остава завинаги на 21 години.
Родителите на Георги - Николай и Светла Георгиеви Скрийншот: Нова телевизия
"Решението за донорство взехме спонтанно, бяхме единодушни. Държахме се за ръце. Нямаше нужда да обсъждаме. Просто казахме: "Ще даряваме". Нашият син даде шанс на четирима човека да живеят и осмислят живота си. Това пък даде на нас нов смисъл, надежда и сили да продължим напред", коментира днес майката Светла Николова пред Нова телевизия при откриването на улицата на името на сина й.
Улица "Георги Николов" се намира във варненския квартал "Аспарухово". На събитието днес освен родителите на Георги, бяха още кметът на район "Аспарухово" Ивайло Маринов, Noble Graphics, представители на фондация "Документалистите", председателят на комисията по култура Мария Тодорова и анестезиологът, реализирал донорската ситуация, д-р Валентин Маринчев.
Малшанс за Георги
Преди инцидента Георги Николов никога не е имал сериозни здравословни проблеми. Никой от семейството му не е подозирал, че коварна мозъчна аневризма в главата му е напът да се спука и да сложи край на живота му.
За аневризмите няма обяснима причина или симптоматика и в случая на Георги не е повече от лош шанс.
"Анонимните герои"
Следвайки законовата разпоредба, че в България улиците се кръщават само на починали хора с особени заслуги за обществото.
Инициативата "Анонимните герои" - за именуването на улица с име на донор е на граждани и създателите на проекта "Последният дар на човека". Той цели да повдигне въпроса за проблемите с донорството в България. Негови създатели са братът на Георги - Александър Николов и съмишленикът му и приятел Димитър Панайотов, който пише текстовете.
Реализацията им отнема 6 години. През това време двамата провеждат над 100 срещи с лекари, пациенти и семейства на донори в повече от 15 населени места. Снимат в 8 болници, присъстват на три трансплантации и стават свидетели на една донорска ситуация. Документалният разказ започва именно с историята на Георги.
Последната глава от "Последният дар на човека" излиза днес - в деня, в който смъртта на Георги позволява на четирима души да продължат да живеят.
България е последна в Европа по трансплантации
Както по повечето показатели в Европейския съюз, така и в трансплантациите България е на последно място.
Едва 13 са реализираните донорски ситуации у нас през 2022 г., а чакащите са близо 1000. Ако се запази сегашното темпо, ще са необходими повече от 20 години, за да бъдат трансплантирани всички чакащи към днешна дата.
Не трябва да се забравя, че става въпрос за тежко болни хора, които често нямат две, а какво остава за 20 години живот. В същото време всяка година все повече и повече пациенти биват диагностицирани с болест, при която единствено спасение e трансплантацията на орган.
През 2021 г. проектът "Последният дар на човека" беше отличен в годишните награди "Героите" на най-голямата платформа за доброволчество в България – TimeHeroes.
mediapool.bg