Прокуратурата трябва да плати над 25 000 лева обезщетение заради инсценировката на столични полицаи, довела до образуване на дело за хулиганство срещу двама младежи, които няколко години бяха разкарвани по съдилищата.
През 2013 година младежите бяха арестувани и после бити в столичното Първо районно управление, а за капак след това бяха обвинени в хулиганство за скъсана полицейска униформа.
Една от потърпевшите - Александра Стоилова, заведе иск срещу прокуратурата, а през пролетта Софийският градски съд ѝ присъди обезщетение от 13 000 лева за неимуществени вреди от незаконните обвинения, както и 6000 лева за платения адвокатски хонорар, пише lex.bg.
На втора инстанция Софийският апелативен съд (САС) обяви, че обезщетението е твърде малко и присъди още 5500 лева на Стоилова. Така общата сума нарасна до близо 25 000 лева
Стоилова и приятелят ѝ Иван Цонев бяха бити и задържани в районното управление през септември 2013 г., а след това и обвинени в хулиганство и за скъсана полицейска униформа, припомня медията.
Случаят доби популярност след излъчен от “Господари на ефира“ запис от камерата в районното управление, което разкри измамата на столичните полицаи.
Младежите бяха обвинени, че при преминаването си покрай паркираните служебни коли на МВР, момчето е ритнало един автомобил и откъртило задната чистачка на друг. Полицаите твърдяха, че са се намесили, за да ги спрат, но младежите искали да ударят старши полицай Кристиян Стоянов. Александра Стоилова бе обвинена, че му била скъсала пагона, докато се опитвала да попречи на ареста на приятеля си.
Случаят изглеждаше много съмнителен още в първите телевизионни репортажи заради внушителните габарити на замесените полицаи и твърде крехкия вид на спряганите за хулигани младежи.
Момичето обясняваше, че полицаят ѝ ударил два шамара да мълчи и отричаше да е късала пагон.
Излъчените записи показаха, че след задържането на младежите, дрехата на полицая е цяла, а той се появява със скъсан пагон няколко часа по-късно, когато излиза от стая в управлението. Последва проверка на Инспектората на МВР и заключение, че Стоянов е излъгал.
Прокуратурата отказа да образува досъдебно производство срещу униформения, защото се довери на показанията на колегите му.
След заведена жалба до Европейския съд по правата на човека (ЕСПЧ)държавата бе принудена да признае, че разследване не е проведено и се споразумя да плати обезщетение от 5500 евро на Стоилова.
Всичко това не доведе до прекратяване на наказателното дело срещу нея и Иван Цонев, което продължи още 6 годинидо 2019 година.
mediapool.bg