Кламер БГ - Новини: Прокуратурата проговори за "Магнитски": Твърденията за Горанов се разследват, Пеевски е проверен и чист

Прокуратурата проговори за "Магнитски": Твърденията за Горанов се разследват, Пеевски е проверен и чист

България

|
Ср, 15 Фев 2023г. 14:41ч.
Прокуратурата проговори за "Магнитски": Твърденията за Горанов се разследват, Пеевски е проверен и чист

Прокуратурата проговори за

След няколко дни мълчание по темата с новите санкции по глобалния закон "Магнитски" прокуратурата реши да се оправдае с прессъобщение, в което обяснява, че срещу всички от списъка вече са предприети мерки. И повтори опорката, че отговорността за борбата с корупцията не е само нейна. От съобщението се разбира, че има няколко висящи производства, но от тях на практика нищо не е последвало.

По отношение на гражданина Горанов

"Твърденията в списъка по отношение на българския гражданин - Вл.Горанов, също са предмет на разследване по вече образувано досъдебно производство", пише в съобщението.

Не става ясно за кое дело говори прокуратурата, но най-вероятно се има предвид производството за изнудване, по което бившият финансов министър бе арестуван заедно експремиера Бойко Борисов и неговата пиарка Севдалина Арнаудова. Въпреки че това се случи преди почти година, досега не е давана никаква информация какво се случва. Миналата пролет прокуратурата положи големи усилия да обясни, че МВР под ръководството на Бойко Рашков е объркало всичко, защото не трябвало делото да се води от разследващ полицай, а от следовател. Бе обяснено, че всички следствени действия трябва да бъдат повторени, а след това делото потъна.

Сигналът е, че Горанов, Борисов и Арнаудова са участвали в изнудване на хазартния бос Васил Божков, също санкциониран по "Магнитски" и разследван по друго дело с 19 обвинения. Сега прокуратурата твърди, че все още чака отговор от властите в Обединените арабски емирства за евентуален разпит на Божков.

"Още през месец април 2022 г. е изпратена молба за правна помощ до компетентните съдебни власти на ОАЕ с искане за провеждане на разпит в качеството на свидетел на лицето В.Божков чрез видеоконферентна връзка. До настоящия момент молбата не е изпълнена от ОАЕ", пише в съобщението.

Искането е направено година преди санкциите на САЩ срещу Горанов, но е близо две години след твърденията на Божков по темата. Още през юни 2020 година той започна да говори, че е плащал 20% от печалбата на "Националната лотария" като рекет за "управляващата шайка". Малко по-късно посочи имената на Борисов и Горанов.

Когато бяха публикувани есемесите на Божков с Горанов през 2020 година, главният прокурор Иван Гешев обясни, че не си е направил труда дори да ги чете. Сега прокуратурата дава вид на много загрижена по този въпрос.

През лятото 2020 година Божков започна да говори много за това, че е бил рекетиран и подаде сигнал до Европейската и българската прокуратура. Институцията, ръководена от Иван Гешев, се задейства, когато МВР арестува Борисов и Горанов. Двамата бяха освободени няколко часа по-късно със съдействието на прокуратурата, а впоследствие съдът обяви задържането им за незаконно.

Сега, когато САЩ наложи втората вълна санкции, прокуратурата вече се е "чувства длъжна да напомни", че борбата с корупцията е отговорност на трите власти

"Вменяването на тази отговорност единствено и само на съдебната власт показва непознаване на Конституцията, законите на страната и европейските стандарти. Разкриването на престъпленията е от компетентността на органите на МВР и службите за сигурност, които при установяване на данни за престъпление следва да уведомяват прокуратурата", се казва в позицията на прокуратурата.

В България прокуратурата е абсолютен господар на разследването и без нейното активно съдействие едно дело няма как да бъде докарано до съда. Обикновено главните прокурори се оправдават с МВР, че не разкрива престъпленията, но през последното десетилетие те разполагат със стотици разследващи високоплатени магистрати под своя контрол, а резултати от борбата с корупцията по върховете на властта все още няма.

"Прокуратурата на Република България заявява, че отдавна е предприела всички необходими действия в съответствие с компетентността си по Конституция и закон спрямо всички санкционирани български граждани", се казва в позицията на държавното обвинение.

Спрямо останалите санкционирани лица

Срещу другите двама прясно санкционирани по "Магнитски" - бившият енергиен министър Румен Овчаров и Николай Малинов – прокуратурата припомня, че е образувала дела. Всъщност делата срещу Овчаров са висящи от години и няма изгледи да приключат скоро. Процесът срещу Малинов също е още на първа инстанция. Той е обвинен в шпионаж в полза на Русия.

Овчаров пък бе осъден на две инстанции, но по съвсем различни обвинения – заради сделка от 2006 г., чрез която активите на държавните "Мини Бобов дол" са отдадени под наем на свързаното с бизнесмена Христо Ковачки дружество "Ораново". Присъдата на Овчаров наскоро бе отменена от Върховния касационен съд, а делото – върнато за ново разследване.

Санкциите по "Магнитски" са за съвсем друго – че заедно с двамата бивши шефове на АЕЦ "Козлодуй" Иван Генов и Александър Николов – са взимали комисионни за милиони. През уикенда бившият енергиен министър отрече обвиненията и обясни, че живее от пенсията си.

За твърденията срещу двамата бивши шефове на АЕЦ "Козлодуй" прокуратурата твърди, че вече е образувала дело.

"Предстои изпращането на запитване чрез министерство на правосъдието до съответните институции в САЩ за предоставяне на информацията, въз основа на която са наложени санкциите на лицата", казва прокуратурата.

Над 200 свидетели, но няма обвинителен акт

По отношение на делото срещу Васил Божков се казва, че е обвиняем за извършването на 19 престъпления. По делото са разпитани над 200 свидетели. Наблюдаващите прокурори са разпоредили данъчни ревизии, част от които все още не са приключили.

Изпратени са общо 18 бр. Европейски заповеди за разследване и молби за правна помощ до САЩ, Великобритания, Швейцария, Австрия, Гърция, Румъния, Кипър, Франция, Люксембург, Полша, Малта, Унгария, Китай, Албания, Молдова, Монголия, Грузия, като само част от тях са изпълнени.

По изпратената молба за екстрадиция на Божков до настоящия момент не е постъпил отговор от ОАЕ. От отговора на прокуратурата става ясно, че е отказано всякакво съдействие на българските власти.

Само преди няколко дни прокуратурата обяви, че информацията по делото срещу Божков не е обществена, защото отделният гражданин не можел да си състави мнение за работата й от това разследване.

Всички го провериха

Срещу депутата от ДПС Делян Пеевски и Илко Желязков били извършени проверки за всичко налично в ГДБОП, ГДНП, ДАНС, КПКОНПИ, НАП, Агенция по вписванията и други държавни органи. Там обаче нямало данни за престъпления, става ясно от съобщението Направнени са и данъчни ревизии, които не са установили никакви данъчни нарушения.

Пеевски и Желязков бяха част от първата порция санкционирани по "Магнитски" преди две години. Тогава прокуратурата зае идентична позиция с ДПС, които поискаха американската страна да каже в каква точно корупция е участвал Пеевски. След проверки на българските институции не бе открито нищо нередно.

Сега прокуратурата се хвали и с делата срещу бившия зам.-министър на икономиката Александър Манолев, също попаднал в полезрението на американските власти. В съобщението се обяснява, че срещу него има две дела. Истината е, че скандалът около него започна след журналистическо разследване на "Биовлъ", което показа, че той ползва като лична резиденция къща за гости, построена с пари по линия на фонд "Земеделие". Едва тогава тогава държавното обвинение прогледна за нередностите. Преди това Манолев бе на висш държавен пост и дори бе предложен за министър на транспорта от Бойко Борисов.

"Прокуратурата на Република България напълно споделя и се солидаризира с изразеното мнение от официални американски представители и европейски институции за необходимостта от осъществяване на неотложни реформи в областта на върховенството на правото. Както и досега, прокуратурата изразява своята готовност да съдейства с целия си експертен и професионален потенциал, който да доведе до актуализиране на законодателството на Република България, което да подкрепи общите ни действия с евроатлантическите ни партньори по противодействие на корупцията, засилване на сигурността и утвърждаване на върховенството на правото", се казва в позицията.

mediapool.bg