Нито се знае кога са заснети, нито от кого. Само че сме сигурни за датите на поне две от тях. Така изглежда обобщението на писмото, което прокуратурата е изпратила на евродепутата Томаш Здеховски по повод снимките и видеата с пачки евро и кюлчета злато от спалнята на бившия премиер Бойко Борисов. Евродепутатът от Европейската народна партия Здеховски в сряда хвърли бомбата, че българското разследване е установило, че снимките от спалнята на Бойко Борисов са манипулирани. Иначе казано – лидерът на ГЕРБ е чист като сълза.
Мероприятието бе добре изиграно, а прокуратурата съюзнически си замълча. Ако българският парламент поиска от разследващите такава подробна справка за разследване, ще се вдигне вой до небето, че се нарушава независимостта на съдебната власт. Но когато става дума за европарламента, може.
За отбелязване е, че новината за манипулираните снимки се появи в деня, в който Брюксел за пореден път критикува България за липсата достатъчно осъдени за по високите етажи на властта. Прокуратурата обаче намери изход и от тази ситуация. Докато услужливо си замълча за спалнята, с апломб обяви, че е окончателно осъден на пет години затвор е...бившият селски кмет Ценко Чоков. И това ако не е отговор на брюкселските критики, здраве му кажи. Има ли осъдени? Има! Точка.
Само че писмото на прокуратурата, на което се позова Здеховски, изобщо не е толкова категорично, колкото се опитаха да го представят от ГЕРБ. Същото заяви и евродепутатът от левицата Елена Йончева. "ГЕРБ и ЕНП забъркват скандал и използват освен Европейския парламент, и българската прокуратура. Не е вярно, че Брюксел е установил, че снимките и видеото от дома на Бойко Борисов с кюлчетата злато са манипулирани, както твърдят от ГЕРБ. В нито един документ на Европейския парламент няма подобно заключение. Нещо повече – такава констатация няма и в писмото на българската прокуратура", твърди Йончева.
Текстът на цялата комуникация между Здеховски и държавното обвинение бе публикуван от OFFNews. От него става ясно, че хем се твърди, че няма доказателства кой и кога е заснел кадрите, хем е ясно кога са направени поне две от снимките. Как се случва това противоречие?
Снимките от спалнята на Борисов бяха пускани до медиите на два пъти. Първият път бе в разгара на протестите срещу кабинета "Борисов" и главния прокурор Иван Гешев през лятото на 2020 г., а вторият – в края на 2021 г., малко преди поредните парламентарни избори. В този промеждутък бившият премиер не бе много словоохотлив по темата, макар да даде интервю за Франкфуртер Алгемайне Цайтунг (ФАЦ) и да призна, че на една от снимките "спинка".
Именно в това интервю той разказа, че снимките са правени от една прекрасна госпожа, която той нарече българската "Мата Хари". Сподели, че това ставало лесно - ако конкретна жена, пристигаща при него му е звъннала и той ѝ е казал, че сега дава интервю и ще е в резиденцията до 15 минути, а охраната има инструкции да я пусне, тя има предостатъчно време да сложи ценностите в чекмеджето и да направи записа – като "Мата Хари".
Е, прокуратурата е водила проверките си в правилната линия. От НСО е изискана информация за всички посещавали жилището. Разпитана е като свидетели -"лице, за което са били налице сведения, че е възможно да е направило снимките", но тя е отрекла. Привикани са камериери, градинари и всякакъв друг персонал, които са заявили, че никога не са виждали пачки или златни кюлчета. Впрочем в писмото кюлчетата са описани като "правоъгълните жълти предмети". Направен е извод, че няма достатъчно доказателства, за да се повдигнат обвинения на когото и да е.
По въпроса за снимките се уточнява, че са назначени експертизи. От тях се установява, че един от кадрите е правен на 13 август 2017 г. За друг е ясно, че е от 6 февруари 2019 г. Изискана е информация от Министерския съвет къде е бил Борисов през това време. На първата дата е бил командировка във Варна, а на втората – ръководил заседание на кабинета. Този извод напълно подкрепя неговата версия за режисирани кадри. На фона на точните дати обаче се прави следната констатация:
"До момента не са събрани доказателства за това кой и кога е направил снимките".
Пак до задънена улица е довела и проверката на кюлчетата и банкнотите. Златото и парите имат серийни номера, но нито икономическото министерство, нито агенция "Митници" могат да кажат дали дали са продавани или внасяни у нас.
По въпроса за банкнотите е питана БНБ. Изискана е информация къде и кога са отпечатани и пуснати в обращение. Изискана е информация от Германия, Австрия, Белгия и Испания. Какви отговори са върнати, от писмото не става ясно.
За файловете на снимките е записано, че са променени датите на заснемането им. От тях обаче са извлечени различни дати – една от 2017 г. и две от 2019 г. Била е назначена експертиза на кадрите, пуснати през 2020 г., за да се установи дали има манипулации. Изводите:
"Констатират се направени промени в характеристиките на файла, като е заличена информация, показваща с какво устройство е бил извършен записа, какво е било оригиналното име на файла, кога е създаден записът и други".
Проверен е бил имейлът, от който са изпратени файловете. Той се оказал временен, както и IP адресът.
"За пълното разкриване на обективната истина по делото се е наложило да се провери дали има разлика между изображенията, поради което е била назначена нова компютърна и съпоставителна експертиза. Видно от заключението на вещото лице, изследването на изображенията, съдържащи се в предоставените файлове е установило наличие на несъответствия в цвета на водните знаци, холограмните стикери, светлосенките на предметите, разликата в резолюциите на отделните банкноти на различните снимки – много добра резолюция на снимката, съдържаща истинска банкнота и размазани букви, цифри на снимките, съдържащи банкноти без серийни номера. Според вещото лице местоположението на предметите в чекмеджето на три различни снимки било еднакво, въпреки, че изображенията са били заснети в интервал от година и половина. Видно от представеното заключение, в две от изображенията е бил открит детайл, сочещ към вероятно наличие на пари в черен полиетиленов плик, но анализът е установил, че резолюцията на детайла била различна от тази на оригиналната банкнота на същата снимка. Според вещото лице горните обстоятелства, както и фактът, че не са били предоставени за анализ оригиналните файлове поставял под съмнение истинността на заснетите изображения", посочва прокуратурата.
Кюлчетата и парите не са намерени, така че не могат да бъдат изследвани. Така след като още преди години прокуратурата заяви, че снимките не отразяват обективната действителност, сега просто затвърди казаното. Но чрез един евродепутат.
mediapool.bg