Кламер БГ - Новини: Депутати предлагат Медицински съвет да гарантира приемственост в здравните политики

Депутати предлагат Медицински съвет да гарантира приемственост в здравните политики

България

|
Пет, 15 Юли 2022г. 15:14ч.
Депутати предлагат Медицински съвет да гарантира приемственост в здравните политики

Александър Симидчиев и Антон Тонев, сн. БГНЕС

Да бъде създаден Медицински съвет с представители на парламентарно представените партии или коалиции, който да е независим консултативен орган по въпросите на здравната политика и управлението на здравеопазването и да осигурява приемственост в здравната политика на държавата. Това предвиждат промени в Закона за здравето, предложени от група депутати от "Продължаваме промяната" и "Демократична България", сред които председателят и зам.-председателят на парламентарната здравна комисия д-р Антон Тонев и д-р Александър Симидчиев. Те предлагат издръжката и заплатите на членовете на съвета да се поемат от бюджета на Народното събрание.

"Промените, в контекста на планирана здравна реформа, би следвало да се прилагат последователно с цел трайно и устойчиво решаване на проблемите на здравето на нацията. Създаването на постоянен орган към Народното събрание, в чиито състав са включени представители на всички политически партии и чиито мандат надвишава мандата на едно Народно събрание, има за цел да осигури приемственост в здравната политика на държавата", аргументират се вносителите.

Те предлагат съветът да може да изработва стратегически приоритети в здравеопазването и да следи за тяхното спазване. Други негови функции ще бъдат да анализира и определя текущи или предстоящи дефицити в националната система за здравеопазване и мерки за тяхното преодоляване, да дава препоръки по национални документи като програми и стратегии и да служи като постоянна форма за диалог и консултации в сферата на здравната политика.

Предложението е всяка от парламентарно представените партии или коалиции да излъчва за член на съвета по един свой представител, който може да не е депутат. При нови избори и включване в състава на новоизбраното Народно събрание на нова партия или коалиция, тя също ще излъчва свой представител за член на съвета. Мандатът на членовете на съвета е 5 години. Едно лице не може да бъде избирано за член на Съвета за повече от два последователни мандата. Предвидени са изисквания към членовете на съвета, които не могат да са осъждани, лишавани от право да заемат ръководна длъжност, са ръководили дружества, обявени в несъстоятелност или заемащи висша публична длъжност.

Депутатите предлагат дейността на съвета да се финансира от бюджета на Народното събрание, като средствата се посочват като разходи в отделна функционална област.

Председателят и членовете на съвета е предвидено да получават месечно възнаграждение, което е не повече от две средномесечни заплати на наетите лица по трудово и служебно правоотношение в обществения сектор съобразно данни на Националния статистически институт. Записано е, че при изчислението на възнагражденията следва да се вземе предвид и участието им в заседанията на съвета.

mediapool.bg