Кламер БГ - Новини: Окончателно: България "пуска" Северна Македония към ЕС с четири условия

Окончателно: България "пуска" Северна Македония към ЕС с четири условия

България

|
Пет, 24 Юни 2022г. 18:19ч.
Окончателно: България "пуска" Северна Македония към ЕС с четири условия

Снимка: БГНЕС

Парламентът реши България да одобри т.нар. френско предложение за Северна Македония и така да отвори пътя на Западните Балкани към Европейския съюз. Със 170 гласа "за", 37 "против" и 21 "въздържал се" депутатите гласуваха проекторешението на "Демократична България", което предвижда и четири условия за стартирането на преговорите на Република Северна Македония (РСМ) за членство в ЕС.

Решението бе подкрепено от "Продължаваме промяната", "Демократична България", ГЕРБ и ДПС.

Народното събрание потвърждава условията, при които България може да подкрепи която и да е стъпка от процеса на европейска интеграция на Северна Македония: ефективно изпълнение на Договора за приятелство и добросъседство от 2017 г.; гарантиране на правата на българите в РСМ; наличие на европейски гаранции за изпълнение на договореностите между България и РСМ.

За тази цел правителството на Република България следва да одобри предложените от Френското председателство проект за преговорна рамка и за заключения на Съвета на ЕС при изпълнение на следните условия:

Прецизиране на текста на проекта на заключенията на Съвета, така че да гарантира вписването на българите в конституцията на РСМ в разпоредбите, в които са споменати другите народи и на равна основа с тези народи

Подобряване на предложените проект за преговорна рамка и проект на заключения на Съвета с цел по-ясно отразяване на обстоятелството, че нищо в процеса на присъединяване на Северна Македония в ЕС не може да бъде тълкувано като признаване от страна на Република България за съществуването на македонски език

Гаранции, че добросъседството остава хоризонтален критерий в рамките на целия процес на присъединяване на РСМ към ЕС, за чието изпълнение ЕК да информира Съвета преди всяка междуправителствена конференция

Включването на референция към Договора да добросъседство от 2017 и протоколите от заседанията на съвместната междуправителствена комисия във връзка с одобряването от Съвета на ЕС на общите позиции за междуправителствените конференции ЕС - РСМ

В решението се казва, че на тази основа и само при изпълнението на тези условия парламентът ще очаква от правителството да одобри проекта на преговорната рамка едновременно или след подписването на протокола от второ заседание на смесената междуправителствена комисия спрямо Договора за добросъседство.

Повечето депутати от БСП се въздържаха при гласуването, а от "Има такъв народ" и "Възраждане" гласуваха "против".

Депутатите гласуваха и предложенията на ГЕРБ и ДПС за одобрение на френското председателство, но те не събраха подкрепа.

До необходимостта от изрично решение на НС се стигна, след като премиерът Кирил Петков прехвърли темата за Северна Македония към парламента, за да се избегнат спекулациите, че може да действа сам и за да се постигне национален консенсус.

Правителството, което в понеделник официално ще подаде оставка след като падна при вота на недоверие тази седмица, има възможност да обяви позицията си до края на френското ротационно председателство, което приключва на 30 юни.

По-късно премиерът в оставка Кирил Петков коментира, че "това е историческо решение".

"Интеграцията на Западните Балкани е от стратегически интерес за Европейския съюз“, посочи премиерът във Фейсбук.

По-късно в петък френският президент Еманюел Макрон поздрави българските народни представители за приетото решение, свързано с предложената рамка за преговорите на Република Северна Македония с ЕС.

"В следващите часове продължаваме работата, за да може да сключим споразумение в следващите дни. Това е много силен знак, благодаря на българския премиер и на партиите от управляващата коалиция и от опозицията в България, които успяха да осигурят подкрепа. Остава още работа, това е голям напредък", посочи Макрон.

Предложените от Франция преговорна рамка и други документи бяха оценени единодушно като най-добрите, които са получавани към момента. България успя да постигне искането си ЕС да стане гарант за изпълнението на изискванията ни към Скопие, които също стават част от преговорния процес, въпреки че досега страните членки избягваха да поставят двустранни спорове на европейско ниво.

Сега процесът обаче може да бъде блокиран от Северна Македония, чието нестабилно правителство е подложено на силен натиск от опозицията да не допуска отстъпки към България и обяви. Премиерът на страната вече заяви, че не приема предложението на френското председателство в този вид.

Македонският външен министър Буяр Османи коментира от своя страна, че решението на българския премиер ще блокира дългосрочно европейския процес и успоредно с това ще парализира инструментите от договора за приятелство за дълъг период.

В рамките на френското предложение Скопие и София трябва да подпишат и двустранен протокол, в който да са посочени конкретните стъпки по изпълнението на българските изисквания.

Дебатът: Национални предатели и македонска сватба

Очаквано дебатът в парламента се въртеше около известните вече позиции на партиите.

Партиите, които одобриха решението, изтъкнаха, че предложението на сегашното председателство на ЕС е най-доброто, което България е получавала досега, но предупредиха, че времевият прозорец за приемането му скоро ще се затвори.

"Възраждане" и ИТН обвиняваха останалите, че са "национални предатели".

ИТН поискаха президентът да разсекрети документите от последния КСНС по темата за РСМ.

Георги Михайлов от БСП каза, че френското предложение е най-позитивното и защитаващо интересите на България, но повдигна въпроса, че трябва да се подпишат и останалите документи, особено двустранният протокол между Скопие и София.

БСП настоя за отлагане на решението, докато се обсъдят внимателно всички детайли на документите. В крайна сметка повечето депутати от БСП гласуваха "въздържал се".

"Да не се правят пазарлъци за Македония", призова лидерът на "Възраждане" Костадин Костадинов, според когото това винаги е водило до "национална катастрофа":"Първата е, когато се опитваме да се спазарим със Сърбия. Но да не влизаме в час по история, че мога да ви говоря до утре".

"Днес е прекрасен ден за македонска сватба. Булката е Русия, а зестрата е в копейки", отговори депутатът от "Продължаваме промяната" Християн Митев.

Ще се затвори политическият прозорец

Съпредседателят на ДБ Христо Иванов заяви, че има опасност България да изпусне "политическия прозорец", отворен от френското председателство на ЕС, което ще приключи скоро.

"Няма друга страна членка с такова влияние, която да предложи такава оферта на България, политически условия ще изчезнат", предупреди той.

Иванов припомни, че във всеки един момент по време на преговорите на РСМ за членство в ЕС, България си запазва правото да наложи вето. Според него е исторически доказано, че предприсъединителният период е най силният стимул за промени в една държава.

А какво казват в Скопие?

"Как ще завърши всичко това, когато отсрещната страна не е готова да приеме условията", попита от своя страна Георги Михайлов от БСП.

Той призова въпросът да не се претупва с оправданието, че няма време. По думите му македонският въпрос "не е въпрос на история, а е въпрос на чест за България".

БСП предложи парламентът да не взима окончателно решение и да се продължат преговорите със следващото европейско председателство.

От началото на годината ви разправяме...

Председателят на парламентарната група на ИТН Тошко Йорданов пък призова останалите да не се крият зад половин реплика на външния министър Теодора Генчовска (ИТН).

Ден по-рано пред външната комисия тя заяви, че това е най-доброто предложение, което страната ни е получавала. Според Йорданов обаче всички пропускали втората част от изказването й – че предложението не покрива исканията на България.

Йорданов коментира още, че френският президент Еманюел Макрон е заявил, че през последните месеци е оказан сериозен натиск върху България и е благодарил на премиера Кирил Петков.

В заключение Йорданов прочете и декларация от името на Слави Трифонов, който използва Северна Македония като алиби, за да разпадне управляващата коалиция.

Как стана така?

От ГЕРБ поздравиха външната министърка в оставка от ИТН Теодора Генчовска за преговорите около Северна Македония, а от БСП коментираха, че Генчовска е предложила на МС да се свали ветото, въпреки гневните коментари на лидерите на партиите, които представлява.

"Водени от философията на заедността Балканите трябва да членуваме в общи съюзи, а не да издигаме стени помежду си. Трябва да премахваме бариери“, каза от своя страна лидерът на ДПС Мустафа Карадайъ.

mediapool.bg