Уволненият директор на "Пирогов" проф. Иван Поромански отхвърли мотивите, с които здравният министър Асена Сербезова го махна преди ден. По думите му той е отстранен, защото е спрял проблемни плащания по договори от времето на предшественика си Асен Балтов, който в момента е депутат от ГЕРБ. От времето на Балтов бил и казуса с изнесената апаратура за разкриването на все още несъществуващ медицински център в Царево.
Поромански заяви пред бТВ, че действително е спрял плащания по стари договори, както се твърди в одит на МЗ, но причината да го направи е, че не е била свършена заложената по договор работа. Т.е. плащанията по тези договори биха ощетили болницата.
Единият от проблемните договори е за строителство на стойност 770 000 лв, като след направен одит е станало ясно, че не са построени неща на стойност 500 000 лв.
“Е, как да им платя 770 хиляди лева като половин милион лева не са изработени. Това е доказано с външни сертифицирани фирми. Може ли да се пише в обществената поръчка "нов асансьор", те да го реновират, а да вземат цена като за нов", коментира Поромански.
В друг случай по договор трябвало да се монтира генератор с определан мощност, но е монтиран такъв с тройно по-малка за същите пари. По този договор Поромански също отказал плащане.
Той твърди, че резултатите от тези одити са предадени на МЗ и компетентните органи, и резултатът е бил неговото уволнение.
Поромански обясни и че договорът за разкриването на медицински център с община Царево също е от времето на Асен Балтов. Апаратурата е била изнесена от “Пирогов“ и предадена за отговорно пазене в Царево, но такъв център все още не е разкрит, уточни той.
Освен това, по думите му, е опитал да спре назначението на прокуриста Пламен Милев в "Пирогов", защото той бил в конфликт на интереси.
Поромански отрича и твърденията за плачевното финансово състояние на болницата.
“От няколко месеца се правят волни съчинения по отношение на дълговете и просрочията на “Пирогов“. Твърдението, че болницата има 66 млн. лв. дългове е абсолютно невярно“, каза той.
Той обясни, че на 31 юли 2021 г. към кредитни институции дълговете са 26 330 000 лв., а към 1 юни 2022 г. са 24 727 000 лв. Задълженията към доставчиците са 20 229 000 лв., а към 31 юли 2022 г. са 22 564 000 лв.
"Като направим простата сметка, излиза, че за 10 месеца болницата е задлъжняла с още 2 милиона лева", поясни Поромански.
Той показа и документ с кредитите на „Пирогов“ от 2018 г. насам и те са общо за 28 316 000 лв.
Ежемесечното погасяване на тези кредити е 340 000 лв. независимо дали има коронавирус или дали болницата има затруднения, защото веднага ще запорират сметките. За 10 месеца сме платили 3 400 000 лв.“, обясни още бившият шеф на “Пирогов“.
Поромански се оплака, че същевременно парите на болницата по линия на НЗОК, т.нар. лимити, са били намалени и то в условия на нарастващи сметки за ток.
“Такъв шамар забиха на “Пирогов“ и големите болници, които поеха Covid-19, че просто не мога да разбера защо. Най-много легла – 280, имаше в „Пирогов“, от които 80 болни бяха интубирани. Реално не са ни дали нищо допълнително. Ето ви още 6 милиона лева. С две думи 10 милиона лева по-малко, дадени от държавата в сравнение с миналата година, а ние сме успели да се справим като сме увеличили дълговете само с 2 милиона лева. Това е лошото управление“, каза още Поромански.
Той благодари на лекарите и сестрите, които са го подкрепили. Същевременно сред персонала на "Пирогов" се надига недоволство и служители заплашват с протести в защита на Поромански.
mediapool.bg