Кламер БГ - Новини: Спор провали ли се ГЕРБ за пандемията беляза актуализацията на здравния бюджет

Спор провали ли се ГЕРБ за пандемията беляза актуализацията на здравния бюджет

България

|
Четв, 26 Авг 2021г. 13:39ч.
Спор провали ли се ГЕРБ за пандемията беляза актуализацията на здравния бюджет

Спор провали ли се ГЕРБ за пандемията беляза актуализацията на здравния бюджет

Актуализацията на бюджета на НЗОК мина първо четене в парламента, като основният спор се завъртя около въпроса дали третото правителство на Бойко Борисов се е провалило с управлението на пандемията. ГЕРБ бе единствената партия, която гласува "въздържал се", а дори един неин депутат - "против". В актуализацията на финансовия план на НЗОК са заложени допълнителни 134 млн. лв.

Проектът бе приет със 145 гласа "за" на "партиите на промяната", а също и БСП и ДПС. Всички партии обаче заявиха, че между двете четения трябва да се прецизират текстовете как точно по пера ще се харчат допълнителнителните средства и за какво точно трябва да отидат допълнителните 14 млн. лв., заложени за ваксинация.

Спорът

Спорът бе запален от бившия здравен министър на ГЕРБ Костадин Ангелов, който заяви, че партията му няма да подкрепи актуализацията, защото Българският лекарски съюз категорично възразявал срещу начина, по който ще се разпределят допълнителните 134 млн. лв. Ангелов уточни, че най-голямата част от тази сума - 120 млн. лв., предвидени за здравноосигурителни плащания, ще се разпределят от надзора на НЗОК, без да има ясна разбивка по пера.

Ангелов мина в директна атака срещу служебното правителство и посочи, че през последните няколко месеца работещи медици на първа линия не са получавали допълнителните 1000 лева. Наред с това той цитира изказване на здравния министър Стойчо Кацаров, който в "партийна телевизия" заявил, че хората в България умират "с Covid", а не "от Covid". И още Ангелов каза, че на 24 август Кацаров заявил, че само в Израел "експериментално" се прилагала трета бустерна доза за ваксинация, а в същото време решение за нея било факт в САЩ две седмици по-рано.

Мая Манолова: Управлението на ГЕРБ на първите три вълни бе провал

Мая Манолова от "Изправи се БГ! Ние идваме!" контрира, че никой в България не е забравил как обещаните 1000 лева в мандата на ГЕРБ "се деляха на по 5 сестри по 200 лева".

"Вашето управление на първите три вълни на Covid бе провал, който България плати със загуба на човешки животи, които можеха да бъдат спасени", каза тя.

"Вие сте лицето на провала на управлението на кризата на Covid", каза Манолова и посъветва Костадин Ангелов ГЕРБ да бъдат поне по-смирени.

Ангелов отвърна, че "от устата на Мая Манолова "смирение" звучи като "ерес".

Станислав Балабанов от "Има такъв народ" се обърна към Костадин Ангелов, че трябва да го е срам, защото "докато умираха хора по стълбите на болниците, вие се возихте на задната седалка на джипката".

"Докато брояхме хората, които се самоубиваха от високите етажи на болниците, вие плашехте хората", каза още той.

Ангелов отговори, че брифингите по телевизиите са целели единствено да се отговори на всички въпроси на журналистите.

Служебният здравен министър Стойчо Кацаров посочи, че високата смъртност в България по време на пандемията е пряко следствие от лошото управление на кризата. "Вече платихме достатъчно висока цена - само за последните 6 месеца умряха с 26 000 души - повече отколкото са умирали за същия период на годината през всяка една от последните 5 години. Това е два пъти повече от жертвите, които България е дала през Втората световна война", казва Кацаров.

Кацаров призова депутатите да гласуват бързо актуализацията на бюджета, за да се осигурят пари за посрещане на четвъртата вълна от Covid-19.

"От гледна точка на настъпващата пандемична вълна е важно не само приемането на законопроекта, важно е и той да бъде приет възможно в най-кратки срокове, за да даде сигурност и спокойствие на системата в планирането и провеждането на мерките за противодействие на четвъртата пандемична вълна, която настъпва", каза министърът.

ДПС също изказа критики Надзорния съвет на НЗОК да разпределя средствата, заложени в актуализацията. Хасан Адемов сравни бъдещия му състав от 9 члена с "нова джипка".

"Ние всички бяхме против това "джипката" да разпределя разходите. Сега определяме нова "джипка" – Надзорният съвет на Националната здравноосигурителна каса, само че тази "джипка" вече е с девет места. Трябва ли на девет човека, от които 4-ма представители на държавата, да им дадем възможността да разпределят по собствено усмотрение, без методика, 120 милиона лева", каза Хасан Адемов.

Повече яснота за 14 млн. лв. за ваксинация

Проф. Андрей Чорбанов от "Има такъв народ" посочи, че партията ще очаква повече разяснения по отношение на заложените 14 млн. лв. за ваксинация на здравноосигурени лица. Той посочи, че не е ясно дали с тези средства се цели да бъдат обхванати нови 700 000 българи, които не са ваксинирани досега, или това са средства, които ще се използват за трета бустерна ваксина на хора, които вече са ваксинирани.

Д-р Александър Симидчиев от "Демократична България" каза, че между двете четения на актуализацията на бюджета на НЗОК трябва да има повече яснота за харченето на допълнителните средства. Той посочи, че във времето от 2016 до 2020 г. средствата за здравеопазване са се увеличили с 56% и попита риторично дали здравният статус на българите се е повишил с толкова.

Броят на хоспитализираните с коронавирус ще бъде около 10% от заболелите и в новата вълна, прогнозира още Симидчиев.

"Ние няма да имаме адекватното намаляване на хоспитализациите, интензивното отделение и смъртността, именно защото ваксинационното покритие е много ниско. По мотивирането на актуализацията и справянето то е наложително да се дефинира конкретна активност, която да бъде финансирана", каза той.

Актуализацията на бюджета на НЗОК беше гласувана от бюджетната и здравната комисии и предвижда допълнителни 120 млн лв., които ще се харчат по решение на надзорния съвет на институцията. Първоначално се предвиждаха 134 млн. лв., от които 20 млн. лв. за болниците, 30 млн. лв. са за лекарства, 25 млн. лв.е за изследвания и по 5 млн. лв за личните лекари, специалистите в извънболничата и денталната помощ. Разчетени са също и 14 млн. лв. за поставяне на ваксини.

mediapool.bg