"Продължаваме Промяната-Демократична България" (ПП-ДБ) предлага създаването на временна парламентарна комисия, която да реши за поисканите от главния прокурор в последните дни депутатски имунитети.
Коалицията вече е внесла в деловодството на Народното събрание проект за създаване на въпросната комисия, която да работи най-късно до 18 юли. Създаването ѝ е част от дневния ред на депутатите за тази седмица.
Комисията ще се занимава не само с поисканите имунитети на лидера на ГЕРБ Бойко Борисов и на съпредседателя на ПП Кирил Петков, но и с този на депутата от ГЕРБ Даниел Александров.
В правомощията й ще е да проучи дали са налице достатъчно данни за извършени престъпления от тримата народни представители.
В парламента са внесени огромен обем доказателствени материали, с които членовете на комисията трябва да се запознаят.
"Практиката на Народното събрание в подобни случаи е да създава временна комисия, която да проучи дали са налице данни за извършено престъпление от общ характер", пише в мотивите на предложението.
Според конституцията и според правилника на парламента има два начина за снемане на депутатски имунитет. Народен представител може сам да се откаже от имунитета си, а ако не го направи – това става с решение на Народното събрание.
Активизацията на прокуратурата за искане на депутатски имунитети започна след като ГЕРБ обявиха за свой пръв управленски приоритет отстраняването на главния прокурор Иван Гешев, а по-късно направиха съвместно правителство с ПП-ДБ, което бързо прокара новия механизъм за разследване на главния прокурор и ще се заеме със съдебна реформа и конституционни промени.
В началото на месеца Гешев поиска имунитета на Борисов заради разследването "Барселонагейт", по което държавното обвинение твърди, че има данни за пране на пари. Предишните три години главният прокурор не продумваше и дума за това дело. След като ГЕРБ обявиха, че искат да свалят Гешев, разследването бе извадено от прокурорските чекмеджета.
От ГЕРБ вече обявиха, че ще гласува против снемането на депутатския имунитет на който и да било народен представител, докато не бъдат приети поправките за съдебната реформа.
Искането на имунитета на Петков отново е по архивен повод - заради канадското гражданство, което е имал, когато стана служебен министър икономиката. В края на 2021 година прокуратурата отказа да започне разследване по същия казус. Сегашният ход да се иска снемане на имунитета му точно по този повод изглежда като потвърждение, в прокуратурата нямат нищо друго срещу него.
Съпредседателят на ПП Кирил Петков обяви, че сам ще си даде имунитета, но не веднага. Той поиска пред временна комисия да бъдат представени всички факти и доказателства, за да "могат всички българи да видят ясно и нагледно как българската прокуратура се използва за политически натиск". Петков обеща да се откаже доброволно от имунитета си ден преди комисията да вземе решението си.
След като прокуратурата поиска имунитета на Даниел Александров с твърдението, че срещу него са събрани данни за извършени насилствени блудствени действия с 14-годишно момиче, той каза, че нищо от това не е вярно и в дъното на всичко е неговият развод и бившата му съпруга.
Преди ден Висшият съдебен съвет уволни Гешев, но той може да бъде освободен от поста едва след като президентът Румен Радев подпише указ за това. Радев вероятно няма да бърза и ще чака да види дали КС няма да блокира уволнението на Гешев, като се заеме с разглеждане на внесената от него жалба по случая.
В тази ситуация Гешев може да продължи да атакува с искане на имунитети. Дори не е изключено да посегне на най- недосегаемия политик – Делян Пеевски от ДПС, за когото досега твърдеше, че въпреки санкциите по "Магнитски", няма данни за каквато и да е корупция. Но пък в понеделник Гешев многозначително спомена Пеевски ведно с Борисов, когото от месец насам пък назовава като подсъдим – "лицето Бойко Методиев Борисов".
mediapool.bg