Повече от 70 са забавените разследвания по знакови дела за шпионаж, престъпленията, извършени от магистрати, депутати и членове на Министерския съвет, обяви временният главен прокурор Борислав Сарафов в четвъртък пред Пленума на Висшия съдебен съвет. Шефът на държавното обвинение бе привикан, за да обясни какви са резултатите от предприетите от него проверки след встъпването в длъжност.
“Получих много тежко наследство“, каза Сарафов и допълни: “Това наложи да бъдат фиксирани дълго натрупваните проблеми“. Той посочи, че по негова инициатива са започнали множество дисциплинарни производство, включително срещу прокурорите, които водеха делото за “Осемте джуджета“.
“Какво друго може да се предприеме, освен дисциплинарните производства?“, попита членът на ВСС Атанаска Дишева, която очакваше да се изредят някакви системни подходи.
“Не мога да ги привиквам и да им крещя“, отговори Сарафов. Той напомни, че ако конституционната реформа бъде приета от Народното събрание в този вид, то срещу тези прокурори няма да може да направи нищо. “Този контрол ще отиде в историята“, каза главният прокурор.
Сарафов говори пред ВСС за забавените знакови дела само с номерата им без изрично да споменава за какви случаи става дума. Бяха споменати имената на военния прокурор Антон Радойнов и военния следовател Добри Маринов, които са работили по знаково военно дело.
Посочен със забавени дела бе прокурорът от Софийската градска прокуратура Иван Първанов, който е син на бившия заместник-главен прокурор Валери Първанов.
Борислав Сарафов специално посочи прокурора Стефан Христов, който разследваше с години вече прекратеното преди няколко дни дело “Барселонагейт“, по което беше искан имунитета на Бойко Борисов.
“По “Барселонагейт“ прокуратурта натрупа доста системни грешки“, каза Сарафов, който със стъпването си в длъжност започна да обяснява, че това дело е разследвано неритмично и работата е била забързана, след като ГЕРБ е поискала оставката на Иван Гешев.
Сарафов каза, че заради забавените дела е предоставил материали в Прокурорската колегия на ВСС за налагане на дисциплинарни наказания на прокурори и следователи. Той спомена още за шефа на Софийска районна прокуратура Невена Зартова, както и прокурора от Върховната касационна прокуратура Максим Колев.
Колев е забавил произнасянето по 98 преписки, които на практика са почти всички, по които работи. Сарафов определи това като "системно забавяне на дела", заради което трябва да бъде наказан.
Общо 7 досъдебни производства, проверки и прокурорски преписки са образувани във връзка с казуса "Осемте джуджета", а заради откритите нарушения в тях е направено предложение за налагане на дисциплинарни наказания на седем прокурори и следователи.
В отговор на уточняващи въпроси на Атанаска Дишева от съдийската колегия на ВСС Сарафов коментира, че бившият главен прокурор е злоупотребявал с извършването на лични проверки, които е възлагал на прокурори от Върховна касационна прокуратура.
“Част от тези проверки бяха извършени спрямо членове на ВСС“, каза Сарафов.
"Прокуратурата не може да остане такава, каквато е. Тя трябва да заработи добре, като оценката за това трябва да бъде дадена от обществото, а не от нас самите", допълни той пред ВСС.
mediapool.bg