Кламер БГ - Новини: Македонският премиер: Ретроградни сили се опитват да пречат на отношенията с България

Македонският премиер: Ретроградни сили се опитват да пречат на отношенията с България

България

|
Ср, 09 Фев 2022г. 13:10ч.
Македонският премиер: Ретроградни сили се опитват да пречат на отношенията с България

Димитър Ковачевски, сн. БГНЕС

Комуникацията с Република България в определен период бе сведена до комуникация между пропагандисти, които създаваха обществено мнение, доминиращо в медиите, което градеше недоверие между държавите, но и между гражданите на двете страни, коментира в интервю за Алсат премиерът на Република Северна Македония Димитър Ковачевски.

След формирането на двете правителства в Северна Македония и в България и след посещението на българския премиер Кирил Петков в Скопие бе договорено да се отвори нова страница в разговорите, посочи Ковачевски, цитиран от БТА.

И аз, и председателят на българското правителство, и членовете на правителството бяхме водени от това да отворим диалог, който ще върне позитивната атмосфера, но ние осъзнавахме, че веднага ще се появят ретроградни сили, които ще гледат да възпрепятстват този процес. Тези сили, които ги има и в едната, и в другата държава, основават на този проблем своето политическо съществуване. Тъй като ако не съществува проблемът, те не могат да съществуват като политическа парадигма, това сме го имали в миналото, заяви Ковачевски.

Той добави, че още със започването на разговорите са били отворени теми и предприети провокации с цел да не се стигне до решение.

Според премиера на Северна Македония мнозинството от гражданите и в двете държави искат да бъде намерено решение, тъй като, както той каза, Република Северна Македония заслужава дата за преговори с ЕС.

Ако искате да решите отворен проблем, трябва да разговаряте. Не може само с обвинения, както бе през изминалия период. Това трябва да бъде комуникация, в която може да се видят ползите от двете страни и да се върне доверието между тях, каза Ковачевски.

Той добави, че има различни въпроси, които трябва да бъдат решени между двете държави, за да бъде разрешен спорът.

Ще видим какво е приемливо за двете страни, това решение, което ще бъде приемливо за двете страни, ще бъде споделено с институциите на двете държави и с онези, които трябва да взимат решения, решението трябва да се базира на европейските ценности и на уважаване на гражданите на двете държави и уважаване на достойнството, посочи премиерът Ковачевски.

Според него съществува възможност двата процеса - интеграцията на Северна Македония и преговорите да се водят успоредно.

Аз искрено се надявам, че те могат да вървят успоредно, но това зависи от договора, който ще бъде постигнат, ако бъде постигнат. Аз съм за бързо решение, ние трябва да започнем по-бързо преговорите, но не съм за прибързани решения, каза Ковачевски.

По думите му това, което е било договорено на съвместното заседание в София, вече се изпълнява.

Освен тези въпроси там присъстваше и и сторическата комисия, която работи въз основа на своя методология, в нея участват не политици, а историци, която е председателствана от двама професори по история от двете държави, които публично изтъкнаха, че ще ускорят работата на комисията и че тази работа ще бъде с видими резултати, при което очакванията бяха, че историческите въпроси трябва да бъдат мост към бъдещето, а не да бъдат нещо, което създава раздор и това е нещо, което всички очакват, изтъкна Ковачевски.

Той каза, че с България изобщо не се водят разговори по основните въпроси, които засягат македонския народ.

Това означава, че езикът на държавата и идентичността по всички основи на македонския народ изобщо не са предмет на разговори с Република България, каза Ковачевски.

По думите му, когато става въпрос за включване на други общности в рамките на конституцията, това е процес, който самите общности, които живеят в тази държава, могат да поискат.

Това, според него, става въз основа на конституционни промени и е процес, който продължава по-дълго, в който са включени много институции, включително и правителството, и парламента, и държавният глава.

И чрез един по-широк дебат, тъй като се включват и експерти, когато се правят конституционни промени, това може да се отвори като въпрос и след това чрез дебат и нормално мнозинство от две трети в парламента, трябва да се стигне до такова решение.

Същевременно това е искане, което трябва да произлезе от гражданите, които живеят в тази държава, заключи Ковачевски.

По неговото мнение всеки процес, който продължава твърде дълго, може да повлияе негативно на подкрепата на гражданите, но за щастие, както той подчерта, проучванията на общественото мнение в страната потвърждават, че мнозинството от гражданите вярва в европейското бъдеще на държавата.

Също така и партиите, които са част от коалицията, споделят становището, че единственият път на нашата държава е интеграцията в ЕС, каза Ковачевски, изразявайки надежда, че и опозицията ще покаже конструктивно становище.

Той каза, че няма да отстъпят от стремежа за започване на преговори с ЕС, но посочи, че никога не се обвързва с дати.

Бившият македонски премиер Любчо Георгиевски коментира от своя страна, че Република Северна Македония трябва да промени политиката си спрямо България, да ревизира собствената си история и да го направим заради себе си.

"Не смятам, че политиката на държавно ниво трябва да решава исторически въпроси. Смятам и, че нищо не трябва да се прави с декрети. Всички тези дискусии за идентичност са въпроси на индивидуално интелектуално разсъждение, размисъл или провокация", каза той.

"На учредителното събрание на ВМРО-ДПМНЕ казах, че трябва да сменим политиката си към България, че трябва да направим ревизия на собствената си история, включително по отношение на онези, които наричаме български върховисти и трябва да направим това не заради България, а заради нас самите", добави той.

Георгиевски заяви, че за разлика от онези, които твърдят, че няма никаква връзка между българския и македонския народ, той вижда такава във всяка книга, написана в македонската историография.

Той изрази съжаление, че в двете общества има сродни души, които намират проблеми винаги, когато се направи инициатива за подобряване на отношенията.

Според Георгиевски ветото от страна на България за започването на преговори за присъединяване на Република Северна Македония към ЕС е грешка.

"Това, което се случва, спиралата на говора на омразата, започна от ветото, но през предишните 28 години ние не направихме нищо за една нова стратегия спрямо България, а България направи много стъпки - първи ни признаха, дадоха ни оръжие, когато ни беше същински важно, отвориха границите, когато беше блокирана Република Македония, подариха ни ваксини против заушка, когато тук имаше епидемия и още много неща. . ."

По думите му в подписаната от него и Иван Костов декларация за приятелство не е била правно обвързваща. "След това ние трябваше да бъдем приятели. Дали направихме нещо да бъдем приятели?", попита Георгиевски.

"Факт е, че македонското общество и историография продължи с речника си на постоянни брутални нападения спрямо българското общество. И когато при Заев нещата омекнаха и това се почувства, беше наложено ветото. И това е грешка - казах го и в България", заяви той.

Георгиевски смята, че проблемите между България и Република Северна Македония могат да бъдат разглеждани не само като проблеми между двете страни, а и като въпроси в самата държава, за които трябва да се разговаря и дискутира.

"Три седмици преди да бъде приета декларацията в българския парламент, а тя стои в основата на ветото, това се дискутираше в България. Нито една партия в Република Северна Македония, освен моята, не реагира. Никола Димитров, който се прави сега на голям патриот, а тогава беше министър на външните работи, също не реагира. Не запали колата да отиде на 200 км. до София да поговори със своите партньори. Ако някой беше направил нещо, тази резолюция нямаше да я има", смята Георгиевски.

Според него сега нещата вървят в правилната посока. Има нагласа и от двете страни да се преодолее ветото. Това, да се постави акцент на другите комисии (освен историческата) според него е идеално.

"Смятам, че и от двете страни трябва да се даде простор на правителствата. От тези 5+1 точки, 5 ако се решат, няма какво да се каже. А в тези 5+1 точки аз не виждам нито една спорна. Трябва да бъдем отворени към проблемите и да ги решаваме. Смятам, че това темпо е за поздравления и не трябва да се правят обструкции", смята Георгиевски.

mediapool.bg