Кламер БГ - Новини: Американска делегация сондира позициите на българските управляващи

Американска делегация сондира позициите на българските управляващи

България

|
Ср, 09 Фев 2022г. 13:10ч.
Американска делегация сондира позициите на българските управляващи

Сн. БГНЕС

Съветникът на Държавния департамент на Съединените щати Дерек Шолей посети София начело на делегация от високопоставени официални лица, като част от обиколката си в няколко държави, съобщиха от посолството на САЩ у нас.

Целта на посещението, което беше на 8 февруари, е провеждане на разговори с партньори и съюзници на САЩ по редица стратегически въпроси.

В рамките на своята визита в България съветник Шолей се срещна със заместник министър-председателя Асен Василев, с министъра на отбраната Стефан Янев и с министъра на външните работи Теодора Генчовска.

Шолей обсъди със своите български домакини широк спектър от теми, свързани със стратегическото надграждане на стабилните връзки между нашите два народа, засилването на общата ни сигурност и просперитет, както и продължаването на нашето тясно трансатлантическо взаимодействие в подкрепа на суверенитета и териториалната цялост на Украйна, информират от посолството на САЩ.

Посещението на Шолей в София е в продължение на двустранния Стратегически диалог между България и САЩ, чието начало беше сложено през януари 2020 година.

Съветник Шолей оцени високо резултатите от своите разговори с представителите на българското правителство.

"Приветстваме амбициозния дневен ред на новото българско правителство и с готовност ще го подкрепим в справянето с пандемията от Covid-19, корупцията, климатичните промени, енергийната диверсификация и други ключови въпроси", каза той, цитиран в съобщението.

Oт българското военно министерство цитираха министъра Стефан Янев, според когото "е важно в този критичен момент да сме сигурни, че вървим в правилната посока чрез модернизация и изграждане на способности".

Той е поставил акцент върху необходимостта от реализиране на проекта за придобиване на нови бойни машини за Сухопътните войски като част от усилията ни за изграждане на тежка механизирана бригада, който определи като приоритетен за Българската армия във възможно най-кратки срокове.

Проектът е на стойност близо 1.5 млрд. с ДДС и не е ясно как ще бъде реализиран. От съобщението на МО не става ясно дали Янев е обсъдил възможността САЩ да участват в него.

Една от опциите е бронираните машини да бъдат закупени с междудържавни преговори, както стана сделката за изтребителите F-16. Този вариант обаче трябва да мине през парламента.

В рамките на срещата е била разгледана темата за усложнената среда на сигурност с оглед ситуацията около руско-украинската граница, ролята на НАТО в този контекст, както и възможните подходи в търсене на дипломатическо решение на конфликтните въпроси и деескалация на напрежението, съобщиха от МО.

Акцент беше поставен върху стратегическото партньорство между двете страни-членки на Алианса. Обсъдени бяха и възможностите за разработване на единна Черноморска стратегия. Като сериозен проблем бяха посочени хибридните и кибер атаки, като от българска страна беше заявено, че се работи по изготвяне на национална киберстратегия, както и по изграждането на способности за киберзащита.

Американската делегация освен София ще посети Букурещ и Брюксел.

Преди ден Стефан Янев каза, че очаква на срещата да бъде дискутирана възможността американски сили могат да влязат в състава на батальонната бойна група на НАТО, която България иска да приеме на своя територия в рамките на засилването на отбранителния потенциал на Алианса в Източна Европа заради кризата около Украйна.

От МО обаче не съобщиха дали темата е била част от дневния ред.

mediapool.bg