Кламер БГ - Новини: Държавата не даде достатъчно пари за водния проблем на Лом

Държавата не даде достатъчно пари за водния проблем на Лом

България

|
Вт, 23 Окт 2018г. 15:39ч.
Държавата не даде достатъчно пари за водния проблем на Лом

Държавата не отпусна нужните средства за решаването на проблема с водата за 30-те хиляди жители на Лом и околните села.

Министерството на регионалното развитие и благоустройството (МРРБ) осигурява само 2.7 млн. лв. при необходими 4.6 млн. лв., като средствата са заложени в бюджета за 2019 г. Това става ясно от съобщение на МРРБ след среща между министъра на регионалното развитие Петя Аврамова, заместникът ѝ и доскорошен министър Николай Нанков, кмета на Лом Пенка Пенкова и депутата Дилян Димитров във вторник.

До понеделник градът беше в бедствено положение, след като остана без вода на 15 октомври. И този път причината беше авария на водопровода, който довежда водата до града. От "ВиК Монтана" обявиха, че за отстраняването ѝ ще са нужни седмици, но за късмет точно в този участък старият водопровод вече е дублиран с нов, който беше пуснат спешно без проби.

Авариите по ВиК мрежата на Лом са ежедневие от 2008 г. и жителите на дунавския град периодично остават без вода. Проблемът е сериозен, защото броят на авариите расте със всяка изминала година, като през 2015 г. те достигат 192. Това става ясно от бизнес плана на "ВиК Монтана" – водният оператор, който обслужва община Лом.

От съобщението на МРРБ не става ясно, защо регионалното министерство не отпуска цялата необходима сума за решаването на проблема при условие, че бяха изхарчени около 100 млн. лв. за писане на инвестиционни планове, които все още не се изпълняват. МРРБ е мажоритарен собственик във "ВиК Монтана" с 51% дял. Останалите акционери във "ВиК Монтана" са 9 общини, като Лом има 12% дял. Водният оператор няма ресурс да направи ремонта и това не е заложено в бизнес плановете му до 2021 г.

В същото време дружеството няма възможност и да ползва европейски средства по оперативна програма "Околна среда", заради отказа на община Берковица да се присъедини към "ВиК Монтана". Задължително изискване е всички водни дружества в една област да се обединят в един воден оператор.

Така за Лом единствената надежда за решаването на проблема с водата е държавата. По времето на министър Нанков беше поет ангажимент за областите, където няма единен ВиК оператор, финансирането на водната инфраструктура да се подсигури от държавата. За целта има водна програма с годишен бюджет от около 20 млн. лв., но няма публична информация как се прави подбора на обектите, за които да се похарчат парите, както и кои обекти са включени.

Държавата дава 2.7 млн. лв. за Лом

През 2019 г. регионалното министерство ще финансира само с 2.7 млн. лв. ремонтни дейности по водопроводната мрежа в Лом. Парите ще стигнат за първите два от общо четири етапа на проекта за подмяна на напорния водопровод, е посочено в съобщението на МРРБ след срещата по проблема.

От МРРБ припомнят, че вече са били отпуснати над 1.4 млн. лв. на община Лом за подобряване на ВиК услугите в града по два проекта. Средствата са отишли за подмяна на част от довеждащия водопровод, водоснабдяващ общинския център и още няколко села. Актуализацията на проекта за реконструкция на цялото трасе на водопровода също е финансирана от МРРБ със 70 000 лв.

С финансирането от 1 636 965 лв., осигурено от МРРБ, през миналата и тази година общината изгради първия етап от нов напорен водопровод в района на Добри дол, който сега бе свързан със стария и водоподаването за Лом и селата бе възстановено, се казва в съобщението на община Лом. В него е посочено, че за изграждането на останалите четири етапа от новия напорен водопровод са необходими още 4 644 415 лева.

Над 85% от водата се губи по корозиралия водопровод

Град Лом и селата Добри дол, Замфир и Арчар се водоснабдяват от два кладенеца разположени в село Арчар. Чрез бункерни помпени станции водата се подава по напорен водопровод с дължина от близо 6 км. Той е бил изграден в периода 1970 – 1975 г. от нестандартни стоманени тръби от огънати ламаринени листове с надлъжен заваръчен шев по средата, което е недопустимо за тръбопроводи под налягане, е посочено в бизнес плана на "ВиК Монтана".

В него се казва още, че водопроводът е силно корозирал и непрекъснато стават аварии, които растат през годините, за да достигнат 192 през 2015 г. Има дни, когато на ден стават по 11 аварии. Това води до големи загуби на вода – над 85%, и повишени разходи за ток.

Освен напорния водопровод, проблемен е и гравитачният водопровод за Лом, който е с дължина от 18.7 км, е посочено в бизнес плана на "ВиК Монтана", но и за неговата подмяна няма средства.

mediapool.bg