Кламер БГ - Новини: Анализаторите: Победа на протестния вот, малка вероятност за програмно правителство

Анализаторите: Победа на протестния вот, малка вероятност за програмно правителство

България

|
Нед, 04 Апр 2021г. 23:05ч.
Анализаторите: Победа на протестния вот, малка вероятност за програмно правителство

Активирането на протестния вот е изненадата на изборите според много от анализаторите. Проблемът според тях е, че протестът не може да произведе алтернатива на статуквото и се очертава задънена улица заради липсата на вариант за стабилно правителство в новата парламентарна конфигурация. Най-вероятно партиите ще опитат да съставят експертен кабинет или правителство на обединението без участието на политически лидери, но вероятността този вариант да проработи не е голяма, смятат коментаторите.

"В задънена улици сме. Протестният вот отиде в "Има такъв народ" и "Демократична България, но и на тях не им стига аритметичният сбор. Протестът не успя да създаде мнозинство. Няма значение колко има първият и колко – останалите. Или трябва да чакаме обединение в бъдещия парламент, или ще има абсолютна нестабилност. Трябват политически, а не артиметични решения", заяви политологът Татяна Буруджиева.

"Има вариант за програмно правителство, в което Бойко Борисов не е министър-председател. Всички партийни лидери трябва да са извън правителството, а министър-председателят няма да е най-силната фигура", заяви политологът Румяна Коларова.

"Българското общество е изключително фрагментирано, без общ хоризонт, без способност да излъчи мнозинство. Нямаме ясно изразена управленска алтернатива, нямаме съгласие за посока", коментира социологът Антоний Гълъбов.

Политологът Огнян Минчев коментира, че това е началото на "една много динамична политическа промяна в България, която ще продължи два или три изборни цикъла, които ще бъдат по-нагъсто". По думите му за първи път от 11 години има много мощна популистка сила в лицето на "Има такъв народ". "Това, което ни предстои, е период на политическа нестабилност и на много трудно постигане на компромис за формиране на кабинет. Ако се случи, това няма да бъде много силен кабинет, нито ще продължи да съществува прекалено дълго - повече от година, година и половина", смята Минчев.

Политологът Васил Гарнизов смята, че нито един от лидерите на партиите в новия парламент няма да е премиер.

По думите на социалния антрополог Харалан Александров при сегашната тревожна и несигурна ситуация тръгването към реваншизъм, към остро конфронтиране би било твърде разрушително за всички участници. "Ще влезем в тежки пазарлъци, леко срамни, защото част от участниците в политическия процес, ще се наложи да направят компромиси, но това е природата на политиката", смята Александров.

Според Мирослав Севлиевски "сладкият и лесен живот Бойко Борисов свърши. Идва времето на Борисов - обединителят". Кънчо Стойчев също смята, че Бойко Борисов ще се опита да влезе в ролята на обединител, но е малко вероятно опитът да успее.

Според проф. Антоанета Христова опит да се състави правителство ще има, но не е ясно колко ще е успешен. Много от колегите й смятат, че "лепило на анти-ГЕРБ основа няма да свърши работа". "Този парламент не може да роди нищо. Той е изчерпан още преди да се е родил", смята Асен Агов.

Бившият финансов министър в първото правителство на ГЕРБ Симеон Дянков, който се включи от Вашингтон, сподели, че хората на опашката за гласуване там са говорели за нужда от промяна. "Политиците трябва да направят по-широка коалиция. Според мен до 2-3 дни те ще заговорят за коалиция, а не за нови избори. Трябва ни стабилна коалиция, която да изкара България от кризата", каза Дянков.

"Победа за европейска България, БСП се маргинализира", коментира Даниел Смилов.

"Големият победител е тази част то хората, които избраха да гласуват. Слави Трифонов остава загадка, но успехът му е забележителен, но и ГЕРБ за четвърти път са победители. "Демократична България" по великолепен начин успяха да опазят позициите, които заслужават, защото те отключиха протестите през лятото. ВМРО е най-умерената след консервативните политически сили, което е добре", коментира Харалан Александров.

Според политолога Слави Василев "успехът безапелационно е за ГЕРБ", но е важно да се разбере защо това е така. "Или протестите не са извадка от мнозинството на гражданите или означава, че политическата система не може да формира алтернатива. Слаб резултат за БСП. Абсолютно задънена улица за сформиране на кабинет при всички изказвания", каза Василев.

Социологът Андрей Райчев прогнозира нови избори заради невъзможността да се сформира стабилно мнозинство в очертаващия се "шарен" парламент.

"Победител тази вечер е опозиционният вот, в който включвам и официалната опозиция – БСП. Умишлено не говоря за протестен вот", коментира Росен Карадимов, бивш съветник на експремиера Сергей Станишев.

Според Румяна Коларова обаче резултатите ненужно се драматизират. "Не мисля, че промяната може да е толкова радикална. Не е толкова лесно да причислиш Слави Трифонов към протестърите. Първият въпрос е доколко Трифонов може да управлява собствената си партия", добави тя.

Геновева Петрова "Алфа рисърч" изчисли, че ГЕРБ губи около 350 000 гласа, а БСП – около 400 000, като отливът е отишъл към "Има такъв народ", "Демократична България" и "Изправи се! Мутри вън".

Добромир Живков от "Маркет линкс" смята, че "Има такъв народ" ще е важен фактор за формирането на следващия парламент, докато ДПС губи властовия си ресурс. "Това ще е изключително интересно", смята той.

По отношение на слабия резултат на БСП Антоанета Христова коментира, че "голямата криза в момента е в център-ляво, а не в център-дясно". "Нароилите се партии запълниха именно това ляво пространство", смята Христова.

mediapool.bg