Собственици на нощни заведения в Стара Загора наемат криминално проявени за охрана без да имат сключен трудов договор с тях. По тази причина МВР не може да се намеси.
Затова кметът на Стара Загора Живко Тодоров постави ултиматум пред собствениците на нощни клубове да освободят от задълженията им лица с криминални прояви. Ако молбата му не бъде уважена, община Стара Загора ще бъде принудена да отнеме разрешенията за удължено работно време на тези заведения.
Това стана ясно по време на срещата на Тодоров с представители на нощни клубове от града, на която беше и директорът на местната полиция старши комисар Лазар Христов.
Представителите на нощните заведения, които присъстваха на срещата, обещаха да вземат необходимите мерки.
Срещата се проведе след като 26-годишният охранител в старозагорски клуб Георги Георгиев нанесе 21 порезни рани с макетен нож по тялото на 18-годишната си бивша приятелка, счупи носа й и острига косата й с машинка преди около месец. Девойката получи 400 шева, отказва да говори и не е ясно как ще излезе от тежката психическа и физическа травма.
Оказа се, че Георгиев е криминално проявен и е бил два пъти осъждан за телесни повреди. В момента на деянието дори е бил в пробация. Той отрича да е извършил престъплението, а защитата му дори започна да твърди, че момичето е наркоманка и е възможно сама да се е наранила.
Охранителят беше пуснат от ареста, което породи обществено недоволство и тази вечер на редица места в страната предстоят протести в защита на момичето.
Георгиев излезе свобода с решение на окръжния съд в Стара Загора, въз основа на един "законосъобразен съдебен акт, който е в унисон с искането на представители на окръжната прокуратура" по думите на председателя на съда Красимир Георгиев.
След осъдителната обществена реакция прокуратурата се задейства и повдигна ново обвинение на Георгиев за закана за убийство, а районният съд остави охранителя за постоянно в ареста.
От 2020 година заподозреният за нападението над 18-годишното момиче няма право да бъде охранител, каза днес шефът на МВР-Стара Загора Лазар Христов. Установено е обаче, че той е работил именно като охрана в едно от заведенията в града и има данни, че е изпълнявал тези функции и в друго заведение, допълни Христов.
Среща с шефовете на нощни клубове
"Поканихме ви, защото вчера имахме среща с директора на Областната дирекция на МВР в Стара Загора старши комисар Лазар Христов и той ни уведоми, че има практика, която е установена със съответните документи, че лица, които са криминално проявени, нерегламентирано присъстват в нощни клубове, носейки облекло "охрана" и по този начин се избягва законът, според който тяхното съдебно минало трябва да бъде чисто", каза кметът на Стара Загора Живко Тодоров.
Той обясни, че тъй като тези лица не са назначени на договор, няма законово основание полицията да предприеме съответните действия. Затова призова тази практика да се прекрати доброволно.
Според Живко Тодоров във времето се създават предпоставки за инциденти и според него не бива такива лица въобще да имат достъп до този вид дейност.
"Веднъж проявили агресия, е много вероятно да извършат повторно такова деяние", каза Живко Тодоров.
"Нашето искане е да бъдат отстранени всички такива лица, ако още има, както и да заложите на регламентирано охраняване на вашите заведения, за да не бъдат създавани предпоставки за инциденти. В противен случай, при получаване на сигнал от Областната дирекция на МВР ще бъдем принудени да отнемем разрешението за удължено работно време, което издава общината", каза кметът на Стара Загора.
Той посочи, че това ще доведе до повече ред и в самите заведения.
Още нарушения и заплаха за отнемане на лицензи
По време на срещата шефът на полицията Лазар Христов съобщи, че в много от случаите конкретни заведения не спазват редица мерки и разпоредби на законодателството. Като пример той даде разпространението на райски газ.
"Не може да е забранена употребата на райски газ, а вие да имате служители, които да го раздават в дискотеките. Не може да има разпоредени правила от Закона за частната охранителна дейност, които вие да заобикаляте целенасочено. Уверявам ви, че нашите проверки не са тенденциозни и не са репресивни – те ще продължат до изпълнението на рамките на закона. Изисквайте категорично такива служители, с нечисто съдебно минало, да не ви охраняват. Ако това продължи – ще настоявам за отнемане на лицензи на охранителни фирми", заяви старши комисар Христов.
От 2020 година до момента има 11 акта за установени криминално проявени охранители, които нямат право да упражняват тази дейност. Има и 20 акта за липса на графици, баджове и други, като част от охранителната дейност, каза полицейският началник.
"Това са криминално проявени лица, които "работят" във вашите заведения и изпълняват някаква охранителна роля", допълни той.
Лазар Христов апелира за по-засилен контрол от страна на собствениците. Допълни, че проверките ще продължат.
В помощ на полицията община Стара Загора изгради системи за видео наблюдение пред всички входове на действащи нощни заведения в града, напомни секретарят на общината Делян Иванов. "Камерите спомагат за по-бързо установяване на престъпления, но са и вид превенция на такива. Достъп до тях има и полицията", каза още Делян Иванов.
mediapool.bg