Кламер БГ - Новини: ВАС остави държавната ТЕЦ да замърсява, върна делото срещу разрешителното й

ВАС остави държавната ТЕЦ да замърсява, върна делото срещу разрешителното й

България

|
Пон, 31 Юли 2023г. 20:24ч.
ВАС остави държавната ТЕЦ да замърсява, върна делото срещу разрешителното й

Държавната ТЕЦ ще продължи да замърсява наднормено въздуха, докато се точи новото дело, сн. Грийнпийс България

Въпреки че Съдът на Европейския съюз реши, че България, в нарушение на европейското законодателство, е позволила на своята ТЕЦ "Марица Изток 2" безсрочно да замърсява въздуха с вредни газове над допустимите, в понеделник Върховният административен съд (ВАС) отказа да се ангажира с решение.

Вместо това казусът е върнат за ново разглеждане от Старозагорския административен съд, което дава още време на въглищната електроцентрала да замърсява наднормено въздуха. Подалите жалбата "Грийнпийс България" и "За Земята" определиха решението на последната съдебна инстанция като "крачка назад за защитата на правото на чиста околна среда".

Двете екоорганизации и гръцката Тhe Green Тank оспориха през 2019 г. пред Старозагорския административен съд издаденото от Изпълнителната агенция по околна среда (ИАОС) в края на 2018 г. ново комплексно разрешително за работа на държавната въглищна електроцентрала. То й позволи да не спазва намалените пределно допустими норми за изхвърляне на серен диоксид и живак.

Според актуализираното разрешително, от 2021 г. ТЕЦ "Марица изток 2" (МИ2)може да изхвърля живак 30 μg/Nm3 при норма 7μg/Nm3 и серен диоксид 570 mg/Nm3 при норма от 130 mg/Nm3 (повече от четири пъти над нормите). Екоорганизациите протестират, че при издаването на комплексното разрешително не са взети предвид редица мерки и изисквания, а и отсрочката за покриването на нормите за замърсяване не може да е безсрочна.

Старозагорският съд обаче не прие доводите им и така случаят стигна до ВАС и Съда на ЕС, след чието произнасяне стана ясно, че ВАС ще трябва да поиска от по-долната съдебна инстанция да преразгледа своето по-ранно решение, което неглижира замърсяването от държавната централа. Ако съдът вземе предвид фактите по делото, би трябвало да постанови ИАОС да преразгледа комплексното разрешително на ТЕЦ МИ2.

Не е ясно обаче още колко време ще отнеме решението на казуса, асо съдът в Стара Загора отново се произнесе в полза на държавната ТЕЦ и отново се тръгне по пътя на обжалването.

Разрешителното на ТЕЦ "Марица изток 2" е горещият картоф, който всички институции си прехвърлят, заявиха от екоорганизациите в понеделник. Те посочват, че сегашното решение на ВАС за повторно разглеждане пред старозагорския административен съд е базирано на формални нарушения.

"Липсата на решение по същината на казуса означава, че междувременно ТЕЦ "Марица изток 2" ще продължи да се възползва от изключението от нормите за замърсяване въздуха, което ѝ позволява да отделя серен диоксид близо два пъти над допустимото и живак – над четири пъти", заявяват от "Грийнпийс България" и "За Земята".

Според тях Върховният съд отказва да коментира фактите по делото и избира да се фокусира върху нарушенията на процеса. Остро критикува старозагорския съд за десетките технически грешки в решението му – например незавършени параграфи, подмяна на думата "живак" с думата "желязо", изслушване на експерти като свидетели, а не като вещи лица, и много други, допълват те.

"Решението на върховния ни съд е крачка назад за защитата на правото на чиста околна среда. При ясните указания на Съда на ЕС и томовете съдебни книжа, събрани по делото, е учудващо, че ВАС търси още доказателства, вместо да вземе окончателното решение", коментира адвокат Регина Стоилова, цитирана в съобщението на екоорганизациите.

"Още една институция си затваря очите пред сериозния проблем с продължаващото токсично замърсяване на въздуха. Прехвърлянето на топката не решава проблема с липсата на ясна визия за бъдещето на държавната въглищна индустрия. Удължаването на агонията е пагубно за местните общности и увеличава вече натрупалите се здравни разходи за икономиката. Преходът към по-чиста, евтина, възобновяема енергия вече се случва, време е и хората във въглищните региони да получат правото да се включат", коментира Меглена Антонова, директор на "Грийнпийс България".

Организацията отбелязва, че през последните месеци производството на енергия от въглища в България бележи исторически минимум – от средно 35% през първите пет месеца на годината пада до 17%, сочат данните на Европейската мрежа на операторите на електропреносни системи ENTSO-E.

С нормализирането на цените на енергоносителите от началото на 2023 г. ТЕЦ "Марица изток 2" все по-трудно продава енергията си. За да се осигури работата на държавната централа, служебният министър на енергетиката Росен Христов нареди допълнителни количества от нейното производство да бъдат включени в енергийния микс за битовите потребители. Очакваното увеличение от 40% беше туширано с намалени цени за пренос по мрежата, но като краен резултат оскъпи тока за бита над първоначалните разчети без квотата но държавната ТЕЦ.

И икономическите показатели, и високата здравна цена, и опасното замърсяване на околната среда – всички аргументи сочат, че България спешно трябва да поеме по пътя на амбициозна енергийна трансформация, заявяват от "Грийнпийс България" и "За Земята".

mediapool.bg