Кламер БГ - Новини: Младен Маринов – от оставка заради Пеевски до гражданската квота на ГЕРБ

Младен Маринов – от оставка заради Пеевски до гражданската квота на ГЕРБ

България

|
Вт, 02 Март 2021г. 15:49ч.
Младен Маринов – от оставка заради Пеевски до гражданската квота на ГЕРБ

Бившият вътрешен министър Младен Маринов, който ръководеше МВР по време на миналогодишните антиправителствени протести, сега е водач на листа от ГЕРБ в София-област. Той влиза като кандидат от гражданската квота. Пред бТВ Маринов обясни, че номинацията била направена от членове на ГЕРБ от цялата страна, а той приел след разговор с премиера Бойко Борисов.

"Обмислих нещата и смятам, че на тази възраст, на която съм аз, и с опита, който имам, това е една възможност да продължа да бъда полезен на системата за сигурност, на колегите, защото знам техните проблеми", обясни Маринов.

Зависимости от Пеевски

Миналата година той се раздели с поста си заедно с министрите на финансите и на икономиката Владислав Горанов и Емил Караниколов, а обяснението бе да се разсеят съмененията, че те са в пряка зависимост от ДПС и Делян Пеевски. Това съобщение бе пуснато от правителствената пресслужба след среща на Борисов с областните координатори на партията.

Премиерът посочи и още една причина – действията на полицията по време на протестите в Росенец. Тогава се стигна до сблъсъци с униформени. Поводът за скандала бяха действията на НСО, чиито служители изгониха от плажа пред лятната резиденция на Ахмед Доган съпредседателя на "Демократична България" Христо Иванов. В деня на протеста ДПС събра свои привърженици около сараите, а МВР не допускаше недоволните до резиденцията.

Твърденията на полицията бяха, че се опитва да предотврати сблъсъци, което не им попречи да влязат в такъв с протестиращите. Маринов бе критикуван и заради действията на полицията по време на протестите в София.

"Някои от действията на полицията по време на протеста не отговарят категорично на моето разбиране за отношение към протестиращи хора. Второ, защото на Росенец имаше заявен протест и те трябваше да осигурят така протичането му, че да не възникват подобни скандали и проблеми и накрая да го отнасят хора, които нямат нищо общо с този процес", заяви миналата година Борисов.

Впрочем, следващият вътрешен министър – Христо Терзийски – бе лично на Росенец. Тогава той беше шеф на националната полиция.

Внушения

На Росенец полицията си е свършила перфектно работата и не е допуснала две озлобени една срещу друга групи да стигнат до сблъсък, обясни във вторник Маринов. Той посочи, че било друга тема как случката е била представена в медиите и какво внушение е било направено.

Миналата година Маринов отказа да приеме оставката на шефа на полицията в Бургас, подадена по искане на премиера.

"Аз винаги ще застана зад колегите, които бяха там, в този буфер и не допуснаха това да се случи", каза той.

Маринов обясни, че никога не е бил член на никоя партия, а е свикнал да е "деполитизиран". Каза, че залага на експертизата си.

"Естествено, трябва да има и политика, но политиката ще е насочена към развиване на системата на сигурност", обясни той. Маринов допълни, че се е пенсионирал още преди да стане министър и няма как да се върне в системата на МВР. Преди да оглави ведомството той бе главен секретар, което е най-високия професионален пост.

Не съм министър на ДПС

На въпроса дали е министър на ДПС Маринов отговори, че е чул какви ли не неща за себе си.

"Аз съм министър на българското правителство, избран съм от българския парламент, имам спомен, че когато ме избираха ДПС не гласуваха в моя подкрепа", обясни той.

Маринов допълни, че знае кой е Пеевски, но не го познава и никога не е виждал Доган.

"Тогава и самият премиер каза: "За да разсея внушенията". Много лесно е в България и в обществото, когато не носиш отговорност да правиш всякакви внушения. Ние говорим, че няма свобода на словото, но виждате, че всеки може да говори каквото иска и да прави каквито иска внушения", каза бившият министър и поиска да му се посочи един факт, че е зависим от която и да е партия.

Полицейско насилие ли?

Маринов каза още, че докато бил министър имало сигнали за полицейско насилие по време на протестите. Той назначил проверка по случая, но междувременно си подал оставката и не знаел какви са резултатите. За него обаче общественият ред се оказа по-важен от насилието.

"Не бих искал да говорим дали се допусна полицейско насилие. Искам да говорим дали полицията допусна да се наруши общественият ред и да се наруши гражданският мир. И аз смятам, че колегите си свършиха перфектно работата. Това, че бяха атакувани, бяха унизени...", заяви Маринов.

Той специално подчерта датата 2 септември и обясни, че като гледал телевизия му се искало да стане и да отиде при полицаите на площада. В същата вечер униформените бяха замеряни с бомбички. След това част от тях заявиха, че са се чудели защо началниците им го държат цял час под обстрел.

Пак на 2 септември миналата година МВР арестува журналиста Димитър Кенаров. Впоследствие той обясни, че е бит и показа насиненото си лице.

МВР и прокуратурата не откриха полицейско насилие. А наследникът на Маринов Христо Терзийски обобщи ситуацията така:

"Не мога да говоря за полицейско насилие, аз говоря за нарушаване на разпоредби и нормативни документи и нормативи, при които трябва да работи един полицай".

mediapool.bg