Целево финансиране в рамките на държавната субсидия за Българската академия на науките (БАН) искат служителите на Националния институт по метеорология и хидрология (НИМХ) към академия. Те излязоха на предупредителен протест в четвъртък пред централната сграда на БАН.
Сн. БГНЕС
Заявиха, че ако исканията им за увеличение на тазгодишния бюджет с над 1 млн. лева и промяна в законодателството, която да дава възможност за целево финансиране, не бъдат изпълнени, ще спрат да дават прогнози за времето от 9 юли.
"Естествено, първо ще започнат да отпадат гражданските прогнози и дейности, които не са свързани с националната сигурност и безопасност", коментира директорът на института проф. Христомир Брънзов, цитиран от БТА.
Засега обаче това няма да се случи.
По-късно през деня представители на НИМХ се срещнаха с министъра на образованието Красимир Вълчев и с председателя на БАН акад. Юлиян Ревалски. След разговорите им се разбра, че догодина субсидията за БАН ще се утвърждава в бюджета по дейности, а не както сега общо за цялата институция. Една от тези тези дейности ще е за метеорологичното и хидрометеорологичното обслужване на държавата и обществото, обясни Вълчев. Това щяло да позволи исканото от НИМХ целево финансиране, тъй като средствата за хидрология и метеорология няма как да бъдат използвани за друго.
За да се случи това, със Закона за бюджета за следващата година ще бъде променен и Законът за БАН.
Сн. БГНЕС
Вълчев каза, че ще се търси решение за допълване на парите за НИМХ за тази година от бюджетите на БАН и на Министерството на образованието и науката. Евентуалното допълнително финансиране ще е за подпомагане на конкретни дейности на института. Засега е намерен вариант за покриването на разходите на НИМХ за кратък период, осигурени и са пари за заплати. Вероятно сумите ще се осигуряват месец за месец, коментира директорът на института проф. Брънзов.
Обещанията засега отлагат спирането на прогнозите за времето, стана ясно от изказвания на представители на НИМХ след срещата.
Сн. БГНЕС
Протестите на института започнаха първо с декларации и призиви на сайта на института. Те бяха провокирани от критериите, по които БАН разпределя държавната субсидия между звената си. Според тях много по-голяма тежест имат научните публикации и цитирания и така за НИМХ отиват по-малко пари, тъй като работата му е повече практична. Така според ръководството на института няма достатъчно пари за изплащане на извънреден и нощен труд. Заплатите на метеоролозите са ниски.
Така от 15-те млн. лева, които държавата отпусна допълнително на БАН след протести на академията, метеоролозите получили едва 450 000 лева. В същото време заплахата от спиране на важни дейности на БАН като прогнозата за времето беше сред основните мотиви да се искат повече средства от бюджета.
Заради методиката за разпределяне на бюджета, учените от НИМХ поискаха и оставката на зам.-председателя на БАН чл.-кор. Константин Хаджииванов.
Два дни преди протеста от ръководството на БАН излязоха с позиция, в която се казва, че от института разпространяват неверни твърдения в недопустимо ултимативен и конфронтационен тон. Заявиха още, че няма основания за оставката на зам.-председателя на БАН, а бюджетът на НИМХ за тази година бил увеличен с 13.5% или 1.045 млн. лева.
mediapool.bg