Държавният глава Румен Радев, който е на посещение в Белград, настоя пред сръбския си колега Александър Вучич за конкретни мерки в полза на българското малцинство в Сърбия.
"Какво точно може и ще се направи за по-добри медии на роден език, за здравеопазването, за образователния обмен? Президентът Вучич пое ангажимент за някои действия, които наистина ще покажат на нашето българско национално малцинство, че сръбската държава стои зад неговите права", каза Радев, цитиран от БНР.
Според него истинската интеграция на Западните Балкани трябва да включва и спазване на правата на малцинствата.
"Европейската интеграция на страните от нашия регион минава през помирение с миналото, загърбване на езика на омразата, установяване на добросъседски отношения, спазване на правата на малцинствата".
Президентът Радев потвърди подкрепата на България за европейската интеграция на Западните Балкани.
"Защото само така можем да гарантираме истинска стабилност, сигурност и просперитет на целия регион. Сърбия има своята времева рамка. Считаме, че 2025 година е амбициозна, но постижима цел".
Радев отбеляза, че диалогът за Косово няма алтернатива, трябва да се намери решение на този казус, така че Сърбия да няма пречки в своята интеграция в европейските структури.
"Но трябва да бъдем внимателни, аргументите на сръбската страна трябва да бъдат анализирани и оценени много внимателно, защото, ако бъдат пренебрегнати, ще получим моментно решение, но едва ли то ще бъде стабилно, рационално и устойчиво във времето", смята Радев.
След срещата на "четири очи" между двамата президенти, държавният глава Румен Радев обяви, че заедно с президента Вучич ще предложат изграждане на още един граничен пропускателен пункт по българско-сръбската граница.
"Къде и как точно – ще се прецени, но това ще бъде много важен знак хората от двете страни на границата да могат да общуват много по-свободно и пълноценно помежду си".
Президентът Александър Вучич посочи, цитиран от БТА, че взаимоотношенията между България и Сърбия с всяка година са все по-добри.
"Имахме една важна тема днес - не само за миналото, а и за нашето бъдеще, за конфликтите в миналото, как можем да превъзмогнем тези конфликти, дошло е време да отворим една нова страница за бъдеще и да се концентрираме върху приятелството", отбеляза Вучич.
"Говорим и за българското малцинство в Сърбия, зачитайки исканията на българската страна, на българите, които живеят тук", коментира той и посочи готовността за финансиране на медиите на български език в Сърбия, културната инфраструктура.
Двамата са обсъдили и темата за Косово.
България признава независимо Косово, но становищата от страна на Сърбия трябва да бъдат чути, благодарни сме за уважението, което се проявява към нас, коментира Вучич.
mediapool.bg