Кламер БГ - Новини: Андрей Гюров: Няма да направим следизборна евроатлантическа коалиция на хартия

Андрей Гюров: Няма да направим следизборна евроатлантическа коалиция на хартия

Интервюта

|
Четв, 29 Септ 2022г. 07:54ч.
Андрей Гюров: Няма да направим следизборна евроатлантическа коалиция на хартия

Андрей Гюров: Няма да направим следизборна евроатлантическа коалиция на хартия

Какво промени "Промяната"? Как се промени ситуацията в страната малко повече от година, след като "Продължаваме промяната" бе създадена и влязохте в политиката?

Промяната донесе истинска алтернатива за управлението на страната. След години мутренско управление от прехода ние показахме нов морал в политиката и че диалогичността не може и не трябва да е синоним на безпринципни компромиси с основните правила на правовата държава.

Кой е най-големият урок, който извлякохте през това време?

Отговорността за управлението винаги е на мандатоносителя. Затова беше грешка всеки коалиционен партньор да отговаря изцяло да отделни министерства. Трябва да има контрол и там, където ресорът се води от един от коалиционните партньори, останалите да имат възможност за контрол чрез зам.-министри.

Смятате ли, че разкритията на "Капитан Андреево" реално свалиха кабинета "Петков? И как ще коментирате съдебните решения, които на практика връщат частната фирма на границата?

Разкритията на Капитан Андреево бяха една от основните причини за свалянето на правителството от новото мнозинство на статуквото. Те показаха ясно, че нашето правителство няма да продължи корупционните практики от миналото, когато милиарди обществен ресурс бяха пренасочвани към черни партийни каси. И тези пари след това да бъдат ползвани за политическа пропаганда и купуване на медиен комфорт и контролиран корпоративен вот. Схемата с Автомагистрали е на практика същата. Когато спряхме кражбите на обществените средства провалените политици на прехода се обединиха, за да свалят правителството.

Реалистично ли е и новият бюджет да бъде социален, при положение, че служебното правителство вече заговори за огромни дефицити и вдигане на данъци?

Ние ясно показахме, че една широка социална политика е възможна при спазване на строга фискална дисциплина, когато се спрат кражбите на обществени средства. Крайно време е да станем една модерна европейска държава, в която социалните политики вървят ръка за ръка с развитие на частния сектор и грижа за хората.

"Продължаваме промяната" вече обяви, че вижда следизборна коалиция само с БСП и "Демократична България". Ако отново нямате поне 121 депутати, какви са шансовете за "евроатлантическа" коалиция между ПП, ГЕРБ и ДБ?

Няма шанс да направим “евроатлантическа” коалиция, която е такава само на хартия. Една от основите на евроатлантизма е правовата държава. Докато няма поета отговорност за действията на 12-годишното управление, няма как да бъде възстановено чувството за справедливост в страната. Няма как да бъдат евроатлантическа алтернатива хората, които толкова години заблуждават европейските ни партньори, че провеждат съдебна реформа. Това са същите, които въпреки категоричните доклади на ДАНС построиха Турски поток, за да улеснят диктаторския режим на Путин в престъпната му война срещу Украйна. Те не са евроатлантическа алтернатива. Това е оксиморон.

"Пенсионирането" на Бойко Борисов ли е единственото и най-важно условие да се водят разговори с ГЕРБ? Неговите министри и депутати са също толкова съпричастни към управленския модел "Борисов".

Условието е хора, за които има многобройни свидетелства, че са били част от корупционните схеми, да бъдат подведени под отговорност и да бъдат разследвани. Съдът е органът, който трябва да се произнесе дали наличните доказателства са достатъчни, за да бъдат подведени под отговорност. България има нужда от нов морал и нов старт. Това не може да стане с провалените политици от мутренското управление на Борисов.

Има ли „Продължаваме промяната“ план, ако прогнозите на социолозите се сбъднат и формацията ви остане втора политическа сила, а Бойко Борисов остане начело на ГЕРБ? При такъв развой ще има ли „Продължаваме промяната“ полза от нови избори?

ПП можеше да отиде на повторни избори още миналата година и да увеличи своя резултат. Ние избрахме да не вкарваме страната в такъв сценарий и да сформираме правителство, което да помогне на хората и бизнеса да минат по-лесно през заварените кризи в управлението. Това, което видяхме обаче е, че не можем да говорим за промяна в управлението с партньори, които не могат да взимат независими решения. Ясно е, че в такива условия българските граждани трябва да направят ясен избор – дали да продължим с провалените политики на прехода или да поемем по един нов път на развитие като модерна европейска държава.

При лош изборен резултат на "Продължаваме промяната", съществува ли вариант за смяна на ръководството на партията?

В нашата партия никога не е имало кариеристи. Основната цел е да доведем истинска и устойчива промяна за страната. Фокусът е върху тази цел, а ръководните органи са само инструмент за нейното постигане.

Кое е по-лошото, което може да се случи след тези избори – да се формира някакъв тип програмно правителство на ГЕРБ, ДПС, "Възраждане" или да бъде оставен президентът да управлява страната със следващ служебен кабинет?

Едно от големите постижения на страната в последните години беше създаването на будно гражданско общество. При евентуална липса на ясно реформаторско мнозинство, гражданите остават най-важния коректив на управлението. България не е готова да отстъпи от своя цивилизационен избор и всяка стъпка в тази посока би довела до незабавна реакция на прогресивните политически сили и граждански организации.

mediapool.bg