Кламер БГ - Новини: Премиерът видя опити Черно море да стане "руско езеро"

Премиерът видя опити Черно море да стане "руско езеро"

България

|
Четв, 07 Септ 2023г. 14:45ч.
Премиерът видя опити Черно море да стане "руско езеро"

Николай Денков ще отговаря на въпроси по повод третия месец от управлението на страната Сн. МС

България е подала сигнал в НАТО, че Русия се опитва да направи от Черно море "руско езеро". Това съобщи премиерът акад. Николай Денков, който повече от час отговаря на въпроси на граждани и журналисти на страницата на Министерския съвет във Фейсбук. Поводът е три месеца откакто правителството встъпи в длъжност.

В самото начало той съобщи, че обстановката след наводненията по Черноморието постепенно се успокоява и определи действията на властта като "светкавични" за преодоляване на щетите.

Премиерът отговаря на редица актуални въпроси, свързани с икономиката, енергетиката, вътрешната и външна политика на правителството. По повод на критиките на президента Румен Радев и опозицията повтори, че няма ментори и не слуша никакво посолство.

Русия опитва да направи от Черно море "руско езеро"

Премиерът каза, че за момента не вижда пряка заплаха за българските пристанища. Това е българска територия, никой не се е опитвал да влиза в наши води, посочи той.

По думите му по-скоро се вижда едно желание да се блокира икономическата територия, която е извън наши води.

"Подаден е сигнал в НАТО, че Русия се опитва да направи Черно море руско езеро, единственият начин да се противопоставим е, че на сила се отговаря със сила. Искам да кажа, че трябва да подсилим нашите военноморски сили, така че никой да не посмее да приближи нашите пристанища. Преди много, много години Варна е обстрелвана от Русия по Черно море. Не трябва да го позволяваме", каза акад. Денков.

По думите му националният ни интерес е Русия да е възможно най-далече от границите на България.

"Този, който стартира войната, това е Русия. Аз не виждам по какъв начин можем да поддържаме войната ние, които не сме я почнали. Това, което поддържаме, и би трябвало да бъде пределно ясно, че това е в националния интерес на България, е фронтовата линия, агресорът, да бъде колкото може по-далеч от границите на България. Затова поддържаме Украйна, или най-малко това е един от аргументите, с цел да може Русия да бъде спряна допустимо най-далеч от границите на България" , каза акад. Денков.

За пропагандата, посолствата и Алексей Петров

Премиерът говори за руска пропаганда в социалните мрежи. Той отбеляза, че в някои случаи службите за сигурност подават инфрмация, но има проблем с регулацията.

"Балансът е много фин, не трябва да ограничаваме свободата на словото, но трябва да ограничим лъжите. Това не е работа на службите. Знаете, че имаме проблеми с някои регулатори, които вдигат ръцете в тези случаи", коментира Николай Денков, очевидно визирайки СЕМ.

"Не слушам никакво посолство... Виждам доста политически сили, които слушат руското посолство. Аз лично слушам съвестта си, принципите си и разбирането за това какви са националните цели, какви мерки сме заложили в програмата и по никакъв начин не мога да се съглася, че националните цели, които сме заложили, са национални цели на Русия", заяви премиерът.

Запитан за срещата, подготвена от Алексей Петров, между лидерите на ПП и ГЕРБ, той каза, че не е бил там и няма представа за какво са си говорили. "На тези въпроси трябва да отговарят Борисов, Кирил Петков и Асен Василев, ако са били там", допълни акад. Денков.

По повод обвиненията за "менторите" му, отправени от президента, Денков отговори, че "много отдавна няма ментори". "Имал съм отдавна - в науката, моят професор почина. Правя това, което смятам за важно, вярно и съответства на интересите на България", увери той.

Допълни, че всички решения се вземат пред очите на хората, а стенограмите от заседанията на Минитерския съвет се публикуват.

"Хората трябва да разберат, че борбата срещу корупцията не е само на правителството. Има проблем и на правосъдната система, но сме болно общество, което толерира твърде много корупцията. Хората трябва да са готови да подадат сигнали. Аз никога не съм давал пари. Това означава да станеш съучастник на корупцията", коментира премиерът.

Инвестиции в икономиката

Николай Денков смята, че правителтвото прави много неща в сферата на икономиката. Той даде за пример трите отворени завода - в Русе, Стара Загора и в Шумен. Във всеки от тях ще има по няколкостотин нови работни места. Това са инвестиции, които дават възможност за развитие на регионите, посочи Денков.

Министерството на икономиката разглежда близо 10 проекта за инвестиции в градове извън София.

Премиерът съобщи, че е изпуснат голям инвеститор в бизнеса с батериии, който сега ще отвори завода си в Румъния. От обясненията му стана ясно, че това е станало по времето на служебните кабинета на президента Румен Радев.

Подадена ръка към президента

Премиерът Николай Денков определи като "хубав символ“ вчерашните му разговори с държавния глава. Двамата заедно бяха на националния стадион "Васил Левски" по време на "Мача на надеждата", организиран от Стилиян Петров.

"Хубав символ имаше, както в деня на Съдинението, така и в мача вчера. Този символ трябва да е пример за политиците и да избираме каузите, които могат да ни обединят. Няма съмнение, че имаме различия с президента Радев, но те не трябва да ни разделят, когато трябва да работим за гражданите и икономиката - такива са проектите с Гърция и Румъния, и енергийните проекти", каза Денков.

"Приемете разговора вчера като подадена ръка, включително и от моя страна, защото много пъти съм казвал, че институциите трябва да работят заедно. Много се надявам от другата страна да са разбрали този жест и тези нападки, които са абсолютно некоректни към правителството, да престанат", допълни премиерът.

Назначенията на посланици

Николай Денков каза, че с президента накратко са обсъдили и темата с назначенията на посланици.

Той посочи, че е имало разговор по въпроса и между външния министър Мария Габриел и Румен Радев. Опредили разговорите с държавния глава по темата като "конструктивни".

"Знаете, че трябва двете страни да се съгласят, за да бъде издаден указ. Нека да видим какъв ще е крайният резултат, скоро ще е", каза Денков.

Дисбалансите при заплатите в администрацията

Премиерът обеща, че ще се направи "сериозна крачка към премахването на дисбалансите при заплатите в държавната администрация".

Той обясни, че до този момент заплатите в съответната администрация са се определяли от това доколко успешно е лобирал ресорният министър пред министъра на финансите при подготовката на годишния бюджет. Премиерът увери, че настоящият кабинет ще промени този подход.

"Поискахме от всички министерства информация за това какви са заплатите в съответните министерства и в структурите, включително в Националния статистически институт и Агенцията за борба с градушките, които основно имат оплаквания, и то основателни. Срокът беше 15 септември. На базата на тази информация в хода на подготовката на бюджета за 2024 г., трябва да направим сериозна крачка за премахване на тези дисбаланси. Не мога да обещая, че ще успеем изцяло тази година, но със сигурност ще направим обща система, която да замести историята с лобирането. Заплатите трябва да бъдат свързани с експертизата, опита и натоварването", обясни премиерът Денков.

Посочи, че в сферата на здравеопазването също има дисбаланси.

"В закона сме заложили възможността да има правила в колективния трудов договор, които да премахнат тази ужасяваща ножица между най-високите заплати, които правят от директорите на болници милионери, и заплатите на лекарите и медицинските сестри, които са мизерни", каза още Денков.

По думите му борбата за нормален живот в България е борба срещу демографската криза. Затова правителството се опитва да привлече инвеститори, които да дават високи заплати.

По-бързи резултати след взимане на кръвни проби на шофьорите

Премиерът обеща да се ускори работата по излизането на резултатите от кръвните проби на шофьорите за наркотици и алкохол. По този повод следващата седмица ще има среща във ВМА. Амбицията е резултатите да са ясни след седмица, стана ясно от отговора на акад. Денков.

Според него трябва да се промени законът, за да се затворят всички вратички, така че шофьорите да не могат да откажат да им бъде направен кръвен тест.

Премиерът посочи, че в парламента е внесен законопроект за премахване на стикерите за електронна винетка и застраховка от стъклата на автомобилите.

"За екостикерите все още няма съгласие, говоря за министерствата да се разберат и да внесат проект", каза Денков.

За енергетиката и АЕЦ "Белене"

"Оборудването за "Белене" стои от години и всякакви опити да бъде построена не срещат необходимата икономическа обосновка, че да привлекат инвеститори", каза премиерът.

По думите му е ясно, че Русия дълги години ще бъде под санкции и ние няма как да работим с нея. За това, според Денков, е добре, че има купувач за оборудването. Украйна вече обяви намерение да купи част от него.

"Следваме решението на парламента и се надявам преговорите да са успешни. Успоредно с това си развиваме ядрената енергетика. Преговорите с Уестингхаус за реактори имат възможност, която други нямат - те могат да намаляват мощността си сравнително бързо и това ги прави изключително добри за комбинация с други екологични източници", каза премиерът.

По думите му ПАВЕЦ Чаира е най-добрата възможност, която имаме за съхранение на енергия. "Хидрогенераторите обаче не работят. Има швейцарски специалисти, които обследват. Видях се с японския посланик и подчертах, че за нас е важно експертите от Тошиба, които са монтирали тези агрегати, да бъдат част от процеса. Очевидно има механични проблеми. Няколко са хипотезите. Едната е, че става въпрос за стареене на материала", обясни той.

Денков допълни, че има идеи да се развият този тип хидроцентрали и на други места, но това зависи от много сериозни инвестиции.

Съдебната реформа

За да завърши процесът по съдебна реформа, трябват още сериозни промени в законодателството, каза премиерът.

"Съдебната реформа започна със законите, които бяха приети още в последната сесия на Народното събрание. Те бяха свързани с контрола върху дейността на главния прокурор и възможността да бъде разследван. Това бяха първите стъпки в тази посока", заяви Денков.

Той допълни, че през следващите дни се очаква развитие по антикорупционният закон. "Там има препоръки от Европейската комисия и Венецианската комисия. Последната ми информация е, че има съгласие как ще изглежда законопроектът, който ще бъде гласуван в зала. Очаквам следващите дни да бъде приет", каза Денков.

Според него успоредно с това трябва да бъдат приети промените в Конституцията, като се надява това да стане до края на годината.

"Големият порок на съдебната система е, че тя е силно зависима от политическите сили. Това се опитваме да премахнем", коментира Денков.

Премиерът каза, че в началото на годината е бил на представянето на годишния доклад на Антикорупционния фонд, където е изнесена информация за около 13 - 14 процеса за корупция и само една осъдителна присъда - на бившата кметица на столичния район "Младост" Десислава Иванчева.

"Всички знаем, че това не е представително като присъди спрямо нивото на корупция в България. Има проблеми в правосъдната система и се опитваме да ги решим", каза Денков.

Националният празник 3 март

Премиерът смята, че 3 март не е празникът, който обединява българите. Това е причината да бъде прдложено 24 май да стане национален празник на българите.

"Честно казвам - след като видях как г-жа Митрофанова се опитваше да ни обяснява как трябва да честваме 3 март, след като дойде патриархът от Русия и се накара на нашия президент какво казваме ние по тези празници, аз разбрах, че този празник вече не обединява българите. Няма как да ни обедини, защото винаги може да бъде тълкуван по два различни начина - че е празник, с който сме създадени като държава, и това е, което помним като деца и аз бих искал да е такъв, но в същото време това е празникът, на който една имперска сила се опитва непрекъснато да ни напомни, че ако не беше тя, нямаше да съществуваме", коментира Николай Денков.

Според него "24 май е символът на това, че ако не беше българската държава с княз Борис, а след това и цар Симеон, нямаше да има може би тази руска държава, която след това ни е освободила".

Денков посочи, че "с нашите книги и и духовници" руснаците са успели да обединят разпокъсаните славянски племена тогава.

"Историята е много сложна. Затова, когато някой се опитва да ни обяснява, че някой се опитва да подмени историята, аз не съм съгласен. Аз познавам историята много по-добре от това, което пише в учебниците. И г-н Костадинов (лидерът на "Възраждане" - бел.ред.) я познава, но предпочита да разказва тази", коментира още Денков.

mediapool.bg