Кламер БГ - Новини: ВАС отмени задължителното ръчно броене на разписките от машинния вот

ВАС отмени задължителното ръчно броене на разписките от машинния вот

България

|
Четв, 04 Ноем 2021г. 15:22ч.
ВАС отмени задължителното ръчно броене на разписките от машинния вот

ВАС отмени задължителното ръчно броене на разписките от машинния вот

Върховният административен съд (ВАС) отмени решението на ЦИК за задължително ръчно броене на разписките от машинното гласуване. В четвъртък съдът обяви, че данните от разписките не са част от официалните изборни протоколи. Съдиите посочват, че ЦИК има право да прави контролно преброяване в какъвто обем прецени, но то не може да влияе на изборния резултат.

Отменяйки "решението на ЦИК в частта, в която е предвидено след броенето на контролните разписки данните да се вписват в протокол, неразделна част от протокола, отразяващ резултата от гласуването чрез машини", ВАС практически лишава от смисъл евентуално последващо решение на ЦИК за ръчно броене на разписките.

Миналата седмица ЦИК неочаквано реши да се броят всички разписки от машинното гласуване на предстоящите на 14 ноември избори. Зам.-председателят на комисията Цветозар Томов пръв предупреди, че това крие рискове и настоя процедурата да бъде отменена, тъй като обезсмисля машинното гласуване.

"Главното му предимство е да имаме отчетен резултат без човешка намеса, която винаги е по-ненадеждна и в много случаи е манипулативна. Получава се абсурд - хвърляме пари да въведем машинен вот, а се връщаме към технология на проверка на резултат с ръчно броене. Това е все едно да си купите автомобил и да го бутате, вместо да го включите да се движи с двигателя, който има", коментира той в неделя пред БНР.

След това "Демократична България" (ДБ), "Изправи се БГ! Ние идваме" (ИБГНИ) и "Продължаваме промяната" (ПП) оспорваха решението на ЦИК пред ВАС. Подадена жалба имаше и от Мартин Димитров и Петър Славов от ДБ. Всички те посочват, че никъде в Изборния кодекс не се предвижда членовете на секционните комисии да броят контролни разписки и да попълват допълнителни протоколи, с което на практика ЦИК дописва и променя закона.

В самия Изборен кодекс е записано, че единственият документ, удостоверяващ резултата от гласуването е протоколът, който се отпечатва от машината.

Именно това подчертава ВАС и посочва, че преброяването на разписките е само контролно и не може да бъде вписано в протоколите. Затова и отменя частта от решението на ЦИК, в която е предвидено след броенето на контролните разписки данните да се вписват в протокол, неразделна част от протокола, отразяващ резултата от гласуването чрез машини.

Върховните магистрати приемат, че ЦИК има право да прави контролно преброяване в какъвто обем прецени, но указва централната комисия да утвърди документация за контролното преброяване, която да не е част от протоколите за установяване на резултатите от гласуването.

"Съдът не позволи на това странно мнозинство в ЦИК, съставено от ГЕРБ, ДПС, БСП и ИТН, да ни върне в миналото. Благодарение на нашите усилия да защитим закона и благодарение на мъдростта и справедливостта на съда, 50 000 членовете на секционни комисии ще се приберат навреме след изборния ден, а няма да стоят часове наред и да вършат абсолютно ненужното преброяване на разписките", каза ръководителят на юридическия екип на "Демократична България" Надежда Йорданова по повод решението на съда.

"Считаме, че машинното гласуване се доказа като една от ефективните мерки в борбата с купения вот и допринася за повишаване на доверието на обществото в провеждането на честни избори в 21- ви век", се казва в позиция на "Продължаваме промяната".

"Съдът реши, че контролните разписки все пак ще се броят, но няма да се вписват в протокола. Това е решение в полза на прозрачността и честността на вота. Макар и да не се вписва в протокола, контролното броене ще гарантира, че резултатът от машината отговаря на действителния вот. При евентуално разминаване ще има основание за обжалване на резултата", посочиха от БСП.

Единствената партия, изразила незабавно задоволство от първоначалното решение на ЦИК, беше ГЕРБ. Откакто загуби властта, лидерът на ГЕРБ и бивш премиер не е спирал да внушава недоверие към машинния вот, въведен от политическите му опоненти.

Преди седмица от ГЕРБ обявиха, че контролното броене до голяма степен е "крачка напред към прозрачността или поне донякъде да не смеят да излъжат толкова, колкото предишния път". Тогава Борисов се опита да внуши, че е имало манипулация на вота и отново разви тезата си, че "софтуерът и цялата схема по машинното гласуване" се контролират от хора от "Да България", която е част от "Демократична България". Единственият споменат човек бе Атанас Шарков, който е бил консултант на ЦИК по първия договор от тази година и не е член на "Да, България" или на "Демократична България".

От ДБ пък призоваха ДАНС и прокуратурата да поискат от Борисов имената на хората, които според него контролират резултатите от машинния вот, а ако няма такива - бившият премиер да оттегли думите си и да се извини. До момента нито едно от двете неща не се е случило.

ВАС и преди e излизал с решение във връзка с контролните разписки. Това стана преди изборите през юли тази година, когато ГЕРБ обжалва решението на ЦИК да не се броят всички разписки и съдът отхвърли искането. Тогава ВАС също посочи, че единственият начин за отчитане на изборния резултат е чрез отпечатване на протокола от системата.

"Протоколът на секционната избирателна комисия е единственият официален документ, който удостоверява броя на подадените гласове. Законодателят не е въвел други способи и методи за отчитане на изборния резултат, в това число и чрез проверка на вота, отразен в контролните разписки", се казва в решението на ВАС от 2 юли.

Тогава съдебният състав подчерта, че контролната разписка няма характер на документ, отразяващ вота на избирателя.

mediapool.bg