Процедурата по освобождаване на Иван Гешев като главен прокурор е официално приключена. Във вторник в "Държавен вестник" бе публикуван указът на президента Румен Радев, който е последната стъпка. Същевременно държавният глава изказа опасения, че партиите в парламента търсят да "назначат свой човек на стола на главния прокурор".
Имахме двама главни прокурори
Още преди президентският указ да бъде публикуван прокурорската колегия на Висшия съдебен съвет (ВСС) назначи на мястото на Гешев досегашния му заместник Борислав Сарафов. За да се случи това бе използвана спорна процедура. Тези правила по принцип се използват за ръководители на по-ниски нива в държавното обвинение – окръжно, апелативно и т.н. За избора на главен прокурор обаче има особени правила. За да бъде посочен човек на поста, трябва да гласува целият пленум на съвета, а не само колегията.
Гешев, който в понеделник даде заявка за политическа кариера, обяви, че това е довело до абсурда да има двама главни прокурори. Сред юридическите среди обаче няма единно мнение, че е трябвало да се изчака публикуването на указа. Има и много становища, че процедурата по освобождаване на главен прокурор е на практика необжалваема.
Търси се човек
"Това, което се случва в момента, навява съмнения, че парламентарно представените партии търсят да назначат свой човек в стола на главния прокурор", заяви Радев във вторник.
Президентът не беше в добри отношения с Гешев. При първото му избиране от ВСС през 2019 г. той отказа да го назначи на поста. След това съветът гласува повторно и Радев вече не можеше да откаже указ. После двамата влязоха в остър конфликт след като през лятото на 2020 г. прокурори нахлуха в президентството. Гешев обясняваше, че всичко било разрешено от съда. Действията на разследващите обаче бяха една от причините за продължителните граждански протести с искане за оставката на главния прокурор и тогавашния премиер Бойко Борисов. Впоследствие Гешев отчете, че акцията била законна, но била "комуникационна грешка", защото не била обяснена на обществеността достатъчно добре. От разследванията срещу президентските съветници не излезе нищо, а през последната конфликтът Гешев-Радев утихна и президентът стоеше настрана от драмите в прокуратурата.
Още по темата:
Иван Гешев със заявка за политическа кариера (видео)
Радев коментира и избора на Сарафов за и.д. главен прокурор. Президентът подчерта, че неговата кандидатура не е преминала през обичайната процедура, но въпреки това той разполага с всички правомощия на главния прокурор. Радев каза още, че сегашната ситуация е урок за принципите и достойнството в политиката.
"Виждаме как когато загърбиш своите принципи, за да вземеш властта, прегръщаш най-големите си противници. И в този случай, както се прояви при скоростното назначаване на Сарафов, да демонстрираш обратно, че имаш принципи и достойнство, става все по-трудна задача", коментира Радев.
Сарафов бе назначен от същото мнозинство във ВСС, което навремето избра Гешев и го поддържаше безусловно над три години, а след това го свали. Членовете на съвета се обърнаха срещу буквално за една нощ. Извъртането им съвпадна със заявката на ГЕРБ, че ще искат отстраняването на главния прокурор.
След избирането му на поста от ПП-ДБ го призоваха да се оттегли. Той припомни на политиците, че не трябва да се месят в работата на съдебната власт. По същия начин отговаряше и Гешев.
mediapool.bg