Докато нестабилната управляваща коалиция в Северна Македония полага усилия да прокара конституционните промени, които ще разчистят пътя й към ЕС, българският президент Румен Радев продължава с подстрекателско-провокативния тон, който до момента не е дал никакъв резултат. Във вторник той за пореден път констатира, че Скопие няма готовност за начало на преговорите.
"Виждам, че пак се връщат към утъпкания път - да лобират пред европейските столици и институции така, че да прикрият нарушаването на правата на българите в Македония", коментира Радев.
Говорейки за "лобиране пред европейски столици", президентът явно визира приетата преди дни резолюция на Бундестага, която призовава за по-бърза евроинтеграция на Северна Македония.
Германските депутати призоваха парламентът на страната да впише българите в конституцията, като същевременно увериха, че това няма да накърни македонския език, култура и идентичност.
Радев даде да се разбере, че макар досегашните усилия на България да убеди европейските столици в своята правота да не са дали резултат, трябва да продължим в същия дух.
Думите му бяха, че България ще продължи да работи интензивно с всички европейски институции и нашите партньори така, че решенията за Северна Македония да не се основават на лобиране, което според него прикрива дълбокото нарушаване на човешките права.
Македонският премиер Димитър Ковачевски му отговори, че "трябва да се занимава с реформите в неговата страна" и каза, че правителството му няма да обсъжда във вторник конституционните промени, които трябва да впишат българския етнос" в основния закон, каквато информация беше излязла.
"Не съм виждал изявлението и няма какво да коментирам. Македония има много ясни позиции не само в ЕС, но и в НАТО. Ние сме държава, която на 100 процента хармонизира външната си политика с ЕС, държава, която взема решения в НАТО наравно с другите държави, включително и заедно с България. Ние всяка година имаме европейски доклади за хода на реформите, смятам, че президентът на съседната страна трябва да се занимава с реформите в неговата страна", посочи Ковачевски, цитиран от БГНЕС.
Управляващите в Скопие са под силен натиск от най-голямата опозиционна партия ВМРО-ДПМНЕ, която разви мощна антибългарска кампания. ВМРО-ДПМНЕ обвинява правителството, че се съобразява с българския диктат, и твърди, че няма да подкрепи конституционните промени, които са основното изискване на София, за да може Скопие да започне реални преговори за членство в ЕС.
Коментарите на Радев на практика подхранват тезите на ВМРО-ДПМНЕ и действат на принципа на скачените съдове.
Радев и служебните кабинети на Гълъб Донев демонстрираха отказ от каквито и да е било отстъпки към Скопие и обявиха, че преговорите за членство няма да започнат, докато не бъдат решени проблемите на македонците с българско самосъзнание.
Докато България бе управлявана от служебните правителства на президента Радев, тяхната главна външнополитическа задача бе да убеждават партньорите в ЕС, че македонците ни правят напук, че не искат да се съобразяват с нас и РСМ не бива да започва преговори за присъединяване.
Още по темата
София и Скопие не искат да се оттласнат от дъното
Кой знае защо досега никой в София не признава пълния провал на тази стратегия.
Ясно е, че след началото на войната в Украйна, евроатлантическият интерес е руското влияние да се изтласка максимално от Западните Балкани и РСМ да започне преговори за членство с ЕС.
Сега нормализирането на двустранните отношения е в ръцете на вицепремиера и външен министър Мария Габриел, която до момента не е представила публично визията си.
mediapool.bg