Кламер БГ - Новини: Борис Джонсън обяви, че подава оставка

Борис Джонсън обяви, че подава оставка

Свят

|
Четв, 07 Юли 2022г. 17:00ч.
Борис Джонсън обяви, че подава оставка

Борис Джонсън обявява оставката си, Сн. ЕПА/БГНЕС

Засегнатият от скандали Борис Джонсън обяви днес, че ще напусне поста на министър-председател на Великобритания, след като беше изоставен от важни министри и от повечето депутати от своята Консервативна партия, предаде Ройтерс.

Джонсън направи изявление пред своята резиденция на "Даунинг стрийт", в което потвърди, че ще подаде оставка.

"Процесът на избиране на нов лидер би трябвало да започне сега. А днес аз назначих кабинет, който да служи на народа, както ще направя и аз, докато мястото бъде заето от нов лидер", каза той.

Джонсън благодари на "милионите хора", гласували за неговата Консервативна партия на изборите през 2019 г.

"Благодаря ви за този невероятен мандат, най-голямото мнозинство за консерваторите от 1987 г., най-големият дял от гласовете от 1979 г.", заяви той.

Джонсън изтъкна, че е "изключително горд от постиженията на това правителство: от осъществяването на Брекзит до уреждането на нашите отношения с континента за повече от половин век, от възвръщането на способността и на властта на тази страна да прокарва свои собствени закони в парламента, през преминаването през пандемията и осигуряването на най-бърз достъп до ваксините срещу коронавируса в сравнение с останалите страни в Европа, до най-бързото излизане от локдаун, а в последните няколко месеца – оглавяването на Запада в противопоставянето срещу агресията на Путин в Украйна".

"И нека да кажа сега на народа на Украйна, че знам, че ние в Обединеното кралство ще продължим да подкрепяме борбата ви за свобода, колкото е необходимо", заяви Джонсън.

По думите му процедурата за избор на нов лидер на консерваторите и премиер на Великобритания ще бъде определена следващата седмица.

След като дни наред се бореше за поста си, Джонсън беше изоставен от почти всичките си съюзници. Над 50 министри подадоха оставки, а депутати заявиха, че той трябва да си ходи.

"Неговата оставка беше неизбежна", каза заместник-председателят на Консервативната партия Джъстин Томлинсън. "Като партия ние трябва бързо да се обединим и да се съсредоточим върху това, което има значение. Времената са сериозни на много фронтове", заяви той в Туитър.

Сега консерваторите ще трябва да изберат нов лидер, а процесът може да отнеме седмици или месеци.

Проучване на социологическия център "Югав" показва, че министърът на отбраната Бен Уолъс е фаворит сред членовете на Консервативната партия да замени Джонсън. След него се нареждат държавният министър за търговската политика Пени Мордонт и бившият финансов министър Риши Сунак.

Мнозина казват, че Джонсън би трябвало да напусне веднага и да предаде ръководството на своя заместник Доминик Рааб, тъй като според тях е загубил доверието на своята партия.

Лидерът на главната опозиционна Лейбъристка партия Киър Стармър заяви, че възнамерява да внесе искане за вот на недоверие в парламента, ако консерваторите не отстранят Джонсън веднага.

Кризата се разгръща в момент, когато Великобритания се сблъсква с най-тежките финансови проблеми от десетилетия, а икономическият й растеж, според прогнозите, ще бъде най-слабият през 2023 г. сред водещите държави, като тук не се взима предвид Русия, отбелязва Ройтерс.

Борис Джонсън е третият британски премиер от Консервативната партия, който пада от власт заради вътрешни борби сред консерваторите за последните шест години.

Разделението по въпроса за Европа в крайна сметка доведе до неуспеха на стремежите на Дейвид Камерън да осъществи Брекзит и неговата последваща оставка, а Тереза Мей не успя да обедини враждуващите си депутати около плановете си да сключи споразумение за Брекзит въз основа на резултатите от референдума. В случая с Джонсън собствените му действия предизвикаха разцепление в партията.

Как ще бъде определен нов премиер на Великобритания?

След като британският министър-председател Борис Джонсън обяви, че подава оставка, започва търсенето на нов премиер, предаде Ройтерс.

Процесът за определяне на приемник на Джонсън е следният:

- Кандидатите трябва да бъдат номинирани от други двама депутати на консерваторите.

- Депутатите от Консервативната партия провеждат поредица от гласувания за отсяване на кандидатите. Всеки път от парламентаристите се иска да гласуват тайно за подкрепяния от тях кандидат, а събралият най-малко гласове, отпада.

- Процедурата се повтаря, докато останат двама кандидати. Досега гласуванията са се провеждали във вторник и четвъртък.

- За окончателните двама кандидати по-широката членска маса на Консервативната партия гласува по пощата, а победителят става нов партиен лидер.

- Лидерът на партията с мнозинство в Камарата на общините е фактически премиер. Не е необходимо той или тя да свиква предсрочни избори, но има правомощие да го направи.

Продължителността на лидерската надпревара може да бъде различна в зависимост от броя на кандидатите. Тереза Мей стана лидер по-малко от три седмици след оставката на Дейвид Камерън през 2016 г., а всички други кандидати отпаднаха в средата на надпреварата.

Джонсън се изправи срещу бившия здравен министър Джереми Хънт на гласуването сред партийните членове, за да замени Мей през 2019 г. Джонсън зае поста два месеца след като Мей обяви намерението си да напусне.

Борис Джонсън: краят на героя на Брекзит

Героят на Брекзит Борис Джонсън мечтаеше да остане в историята като един от най-дълго управлявалите британски премиери, но съдбата реши друго и той отстъпва поста след особено бурен, продължил три години мандат, посочва Франс прес.

Скандали и лъжи съпътстваха управлението на този ексцентричен политик, вечен оптимист, който донесе на консерваторите през 2019 г. историческо мнозинство в Камарата на общините и направляваше реализацията на Брекзит.

През юни внесеният вот на недоверие срещу Джонсън демонстрира нарастващото разочарование на консервативните депутати от него.

С обичайния си оптимизъм 58-годишният Джонсън видя в този вот "възможност ... да се премине към други неща".

Социологическите проучвания и коментарите обаче от месеци показваха съвсем друга картина. Тя се оформи около скандала "Партигейт", неговите партита на "Даунинг стрийт" 10 по време на локдауна срещу КОВИД-19. Последваха обърканите му обяснения, полицейското разследване, установило, че е нарушил закона, административното разследване, осъдило културата на разпуснатост на "Даунинг стрийт". Към това се прибавиха спадащото обществено доверие на фона на най-високата инфлация от 40 години насам, социално напрежение и повишаване на данъците.

Последният скандал, този с неговия заместник-отговорник по партийната дисциплина в парламента, обвинен в сексуални посегателства, стана последен пирон в ковчега на Джонсън.

Борис Джонсън, който беше мощна машина за печелене на избори по време на бурята с Брекзит през 2019 г.,се превърна в машина за изборни загуби за консерваторите след няколко неуспеха на местните и частичните парламентарни избори.

Неговият рейтинг се срина от 66 процента през април 2020 г. до само 23 процента в края на юни.

Между 69 и 72 процента от британците подкрепят неговата оставка, показаха две анкети тази седмица.

Джонсън като политически въжеиграч с феноменална самонадеяност, за когото не представлява никакъв проблем да излъже, обаче отказваше упорито да подаде оставка.

С разрошената си коса и кипящ от енергия той защитаваше постиженията си, като най-ниската безработица, ефикасната имунизационна кампания срещу КОВИД-19 и решителната си подкрепа за украинския президент Володимир Зеленски.

Падението на този възпитаник на колежа "Итън" и Университета "Оксфорд", ковачници на британския политически елит, наистина е брутално. Но някои от неговите преподаватели споделят, че още навремето са отбелязали, че не е достатъчно сериозено и е склонен да нарушава правилата.

През 1987 г. Джонсън става стажант журналист във в. "Таймс", а през 1989 г. новият му вестник "Дейли телеграф" го изпраща като кореспондент в Брюксел.

След като се връща в Лондон той става водещ на рубрика за "Телеграф" и "Спектейтър". През този период за Джонсън се говори, че е натрупал 4000 британски паунда глоби за неправилно паркиране.

През 2001 г. става депутат, а по-късно една от основните фигури на кампанията за Брекзит и външен министър в правителството на Тереза Мей, която през юли 2019 г. заменя на премиерския пост.

"Той е изумителен актьор, но е неспособен да изпълнява национални функции, тъй като изглежда, че не се тревожи за нищо освен собствената си съдба и удоволствие", каза за него бившият му шеф в "Телеграф" Макс Хейстингс.

Личният живот на Джонсън също е отражение на неговия характер. Женен е три пъти и има най-малко седем деца. Последната му съпруга 34-годишната Кари Симъндс е с 24 години по-млада от него.

mediapool.bg