Кламер БГ - Новини: Състоянието на българите расте, но средната класа се свива

Състоянието на българите расте, но средната класа се свива

България

|
Ср, 26 Окт 2022г. 16:16ч.
Състоянието на българите расте, но средната класа се свива

Състоянието на българите расте, но средната класа се свива

Благосъстоянието на българите бележи почти троен ръст през последните десет години. В периода между 2011 и 2021 г. нетните активи достигат до 11 410 евро на глава от населението, сочат данните от доклада на компанията за застраховане на търговски кредити "Алианц Трейд" (Allianz Trade). Въпреки това обаче средната класа у нас се свива.

Годишният доклад за състоянието на световното богатство обхваща 57 държави от цял свят. България се нарежда на 36-то място в класацията за нетни активи на глава на населението и на 39-то мяство по брутни активи на глава на населението.

Обръща се внимание и на започващата тенденция за увеличаване на разликата между бедни и богати у нас. Делът на активите на средната класа намалява с около два процента (2%) през последните десет години. На този етап този дял остава сравнително висок – над 40 на сто, но според експертите това са сигнали за "пропукване" в модела на равномерно разпределение на благата.

Това е основната причина България да загуби повече от 10 позиции в класацията по индикатора на "Алианц Трейд" за равномерно разпределение на богатството (Allianz Wealth Equity Indicator) за последните 10 години. Индикаторът се опитва да потърси обективен измерител за разпределението на богатството в различните държави, като е разработен на база пет ключови параметъра.

Анализаторите отбелязват, че подобен модел се наблюдава и в други държави от бившия социалистически блок. Чехия, Унгария и Словения също търпят спад в дела на активите на средната класа и губят над 10 позиции в общата класация.

Изследването сочи, че въпреки скока на цените на имотите, придобиването на жилище в България е по-лесно в сравнение с повечето страни от Европейския съюз и съотношението е по-благоприятно в нашите съседи: Румъния, Сърбия и Турция, но далеч по-тежко в страните от Западна Европа.

В световен план нарастването на активите на населението е отчетливо - с двуцифрен ръст през всяка от последните три години. През 2021 година с пореден скок от 10.4 на сто, предизвикан основно от хиперактивността на фондовите пазари, захранвана от фискална политика, общата брутна стойност достига 233 трилиона евро.

В Централна и Източна Европа се отчита сериозен ръст на активите на населението от 12,2 на сто. Рекордьори обаче са в региона на Северна Америка с увеличение от 12,5 на сто. Това затвърждава и позицията им на най-богатите хора в света с брутни финансови активи на глава от населението от 294 240 евро спрямо средно 41 980 евро в световен мащаб. Северна Америка успява да увеличи своя дял в световното богатство до над 47%, което подчертава изключителния и‘ статут, отбелязват в доклада.

Светът все пак продължава да бъде неравнопоставен. Най-богатите 10% от населението на света притежават над 86% от общите нетни финансови активи през 2021 г. в сравнение с 92% в началото на хилядолетието.

Анализаторите на "Алианц Трейд" предупреждават, че 2021 година ще е последната с подобна възходяща тенденция заради сериозните промени в световен мащаб. Войната в Украйна и икономическото възстановяване от Covid-19 предизвикаха сериозна инфлация, проблеми в енергетиката и хранителните продоволствия, както и промени във фискалната политика.

Затова 2022 година ще нанесе удар върху активите на домакинствата по света, като се очаква те да загубят средно около една десета от богатството си. Глобалните финансови активи ще намалеят с повече от 2 % през 2022 г, което е първото значително свиване на финансовото богатство след глобалната финансова кризакриза през 2008 г.

Това се комбинира и с притеснителната тенденция за сериозно увеличение на дълговете на домакинствата, които през 2021 година достигат до 52 трилиона евро в световен мащаб.

Средносрочните перспективи са мрачни и не се очаква бързо възстановяване. Очаква се средният ръст на финансовите активи да бъде 4.6% до 2025 г. в сравнение с 10,4% през предходните три години.

mediapool.bg