Кламер БГ - Новини: Стефан Константинов сменен по анонимен сигнал от настоящия директор

Стефан Константинов сменен по анонимен сигнал от настоящия директор

България

|
Вт, 12 Юли 2022г. 15:19ч.
Стефан Константинов сменен по анонимен сигнал от настоящия директор

Константинов и проф. Куртева (на заден план) при откриването на обновения химиотерапевтичен комплекс в края на 2019 г.

Отстраненият директор на Специализираната болница по онкология (СБАЛО) д-р Стефан Константинов заяви, че е махнат по анонимен сигнал, писан от неговия конкурент за поста проф. Панайот Куртев, който в крайна сметка е постигнал целта си и бе определен за временно изпълняващ длъжността директор от министъра на здравеопазването в оставка проф. Асена Сербезова.

Константинов посочи, че сигналът е изпратен за проверки до всевъзможни институции и припомни, че е бил подет в парламента от депутата от ГЕРБ Лъчезар Иванов през юни, но тогава при отговора си самата Сербезова не е дала индикации за открити сериозни нарушения. Затова той попита какво се е променило, че сега е сменен в спешен порядък. Той съобщи, че заповедта за смяната му е подписана в петък след работно време, а в понеделник е разбрал, че трябва да предаде властта в лечебното заведение. По думите му при смяната му не става въпрос за политическа поръчка, но даде да се разбере, че може да е засегнал определени интереси. Константинов е убеден, че не е махнат заради посочените от МЗ нарушения, открити при проверките и отхвърли всички обвинения.

Причините за проверките в болницата са анонимен сигнал, подписан уж от академичния състав на лечебното заведение, зад който по думите на Константинов стоят двама души и единият е назначеният на негово място за директор – проф. Панайот Куртев.

"Аз поех болницата от него като директор, след това се явявахме двамата на конкурс, но той не го спечели и сега в момента е вече изпълняващ длъжността директор. Тоест това, което той си иска и си го казва директно в последната страница от името на някакъв академичен състав е: Махнете директора, той е много лош. Аз съм добрият, сложете ме мен", заяви Константинов.

Той разкри, че е имал обтегнати отношения с Куртев и съпругата му проф. Галина Куртева, която ръководеше химиотерапията на болницата. Константинов определи като лицемерни обвиненията, че не е провеждал конкурси за академични длъжности в болницата, защото именно Куртева е била срещу кариерното израстване на нейна млада колежка.

"За да провеждаш конкурс трябва да има желаещи за такова място. А такива нямаше с изключение на едно място за доцент. Имаше една колежка, която работеше в болницата – много кадърен млад човек, която искаше да стане доцент в клиниката, която се ръководеше от съпругата на настоящия директор. Беше направено абсолютно всичко по скалата на административния тормоз, включително с лишаване от бонуси и даване на възнаграждения по-малки от тези на санитар и това момиче напусна. То стана доцент, но в Плевен. Дали аз не съм давал път на младите или старите са си пазили местата или са искали да се окопаят здраво?", коментира Константинов.

За пет години няма нито един уволнен, назначени са доста млади хора. Пенсионирани са някои от колегите, но мисля, че хора на 75-годишна възраст трябва да се пенсионират, допълни той.

По думите му разривът му със сем. Куртеви е тръгнал когато е въведено централизирано разтваряне на цитостатици в болничната аптека, което е модерният и икономичен начин за приготвяне на този тип терапии. "Ние работим с много скъпи лекарства . Една ампула може да струва 10 000 лева. Ако не сме сигурни, че тя ще се приложи на пациента, може всичко да се случи и тази ампула някъде да замине. Преди аптеката даваше ампулите, те влизат в отделението и се смяташе, че са приложени на пациента. Сега направихме друго: оборудвахме специални помещения в аптеката – боксове, където идват заявките какви пациенти има и от какво се нуждаят, флаконите се взимат и всичко се разтваря, така че да има минимални остатъчни количества и нищо да не хвърляме и вече готовите количества заминават и се вливат индивидуализирано на пациентите. Ето срещу това нещо какъв рев имаше и се обясняваше как ще навредим на хората, а това се прави по цял свят", разказа Константинов.

Той допълни, че не коментира качествата на Куртева като лекар, но има забележки към управленските й качества, тъй като когато отишъл в болницата пациентите стоели прави на втория етаж на стълбите и тя не е помогнала с нищо за обновяването на нейната клиника. Дори се е противопоставяла, защото искала там "да се правят само клинични изпитвания и никой друг да не се занимава".

По повод друго от обвиненията срещу него за ценоразписа на допълнителните услуги, Константинов припомни, че е бил министър на здравеопазването, когато е въведен таван на цените за избор на екип и абсурдно, че сега го обвиняват, че не таксува всички пациенти с най-високата възможна сума, а е въвел диференциран подход.

Константинов отчете и свършеното по време на управлението си от 2017 г. насам. Той посочи, че е поел болницата с дългове, а миналата година лечебното заведение е приключило с половин мирион лева печалба.

Въпреки поскъпващите горива и консумативи болницата няма просрочени задължения и заплатите се повишават редовно. Не се забелязва и отлив на пациенти, каквито обвинения има от критиците му. За миналата година са били инвестирани над 1 млн. лв. собствени средства в подобряване условията в болницата.

mediapool.bg