Кламер БГ - Новини: Борисов и Пеевски няма да забранят руския петрол веднага, ако "Нефтохим" плати 1.5 млрд. лв.

Борисов и Пеевски няма да забранят руския петрол веднага, ако "Нефтохим" плати 1.5 млрд. лв.

България

|
Пон, 23 Окт 2023г. 15:37ч.
Борисов и Пеевски няма да забранят руския петрол веднага, ако "Нефтохим" плати 1.5 млрд. лв.

Нещата около

От ГЕРБ и ДПС обявиха, че се отказват от искането си да отпадне дерогацията на "Лукойл" и тя ще остане в сила до октомври 2024 година, ако от рафинерията изпълнят ангажимента си да платят общо 1.5 млрд. лева данъци и други задължения.

"Благодарение на това, че ГЕРБ и ДПС предложихме да бъде отнета дерогацията на "Лукойл“, от рафинерията са заявили пред премиера Николай Денков, че са готови да заплатят 500 млн. данъци, които дължат на страната ни“, каза депутатът Делян Пеевски от ДПС след среща по казуса в парламента в понеделник.

"Освен тези 500 млн., "Лукойл" ще платят и още 1 млрд. забавени стари плащания към държавния бюджет със задна дата от януари", каза Пеевски.

Междувременно синдикатите в бургаската рафинерия се събраха, за да обсъдят дали да излязат на протест, ако се приеме скоростната забрана за вноса на руския суров петрол.

Този 1 млрд. лева е от натрупаните досега месечни вноски, които “Лукойл“ трябва да внася във Фонда за енергийна сигурност с цел компенсиране на потребителите. Тя се определя от разликата между цената на суров петрол сорт Брент и внасяния от рафинерията "Уралс". Тя бе въведена през февруари 2023 г., но се оказа, че не е завършена нотификацията на закона пред Европейската комисия, заради което дължимите суми не се определят, макар от ЕК да казаха, че средствата може да се събират, докато върни одобрнението. Все още не е съобщено такова да е дадено.

Пеевски влезе в ролята на основен говорител и по тази тема и обясни, че ГЕРБ и ДПС ще се откажат от искането си за отпадане на дерогацията, ако заявката за плащането на данъците бъде изпълнена. Ако това не стане, двете партии ще се върнат към предложението си за отпадане на дерогацията.

Той съобщи, че в срещата е участвал министър-председателят Николай Денков, а онлайн се е включил и министърът на финансите Асен Василев. Кирил Петков и Атанас Атанасов от "Продължаваме промяната - Демократична България" също са били на срещата.

“Уверението от премиера е, че тези данъци ще бъдат внесени. Ако това не се случи, ще си внесем проекта за седемте дена и ще отнемем дерогацията на “Лукойл“. Нека "Лукойл“ да ни чуят ясно в това, да не мислят, че няма да си плащат данъците в България“, каза Пеевски.

Да се освободим от монопола при съхранението на горивата

Той съобщи, че ГЕРБ и ДПС ще внесат законово изменение, с което ще поставят под управление на Държавната агенция “Държавни резерви и военновременни запаси“ базите за съхранение на горива на “Лукойл“.

“Искаме да освободим България от монопола върху базите за съхранение на “Лукойл“, коментира Пеевски.

След срещата Делян Добрев от ГЕРБ поясни, че се очакват и близо милиард да постъпят във фонда за енергийна сигурност.

"Ако "Лукойл" не внесат тези суми - 500 млн. данъци и близо милиард във фонда за енергийна сигурност, то тогава ще поискаме отнемане на дерогацията", каза Добрев.

Незабавно плащане, но има ли одобрение от ЕК

"Под заплаха за отнемане на дерогацията, кабинетът пое ангажимент да приложи закона, приет от миналото Народно събрание. Този закон казва, че 70% от разликата между уралския нефт и този със сорт Брент трябва да влиза във фонда за енергийна сигурност и да се връща на потребителите на горива във формата на компенсации. В началото на август направихме калкулации колко не е внесъл "Лукойл", защото не се изпълнява законът от два поредни кабинета и се оказва, че сумата, която към август е трябвало да внесе "Лукойл", е 622 млн. лева", допълни той.

Още по темата:

Как държавата не прибира от "Нефтохим" надценката от руския петрол

"Разделени на потреблението на горива в страната, това правеше по 73 стотинки , които хората трябваше да си получат на всеки литър бензин и дизел от януари досега. И които те не получават. Защото знаете как се получава разликата - има таван на цената на руския петрол от 60 долара за барел, а Брент струва 100 долара. "Лукойл" в момента прибира цялата тази разлика и генерира свръхпечалба благодарение на дерогацията, която България им е издействала. Имаме уверението, че ще започнат да изпълняват закона и ще започнат веднага да дават компенсации на хората", каза депутатът от ГЕРБ Делян Добрев.

Всъщност обявените още през февруари намерения с тези постъпления от "Лукойл" да се компенсират разходите за транспорт трябва да бъдат облечени в програми, които да се одобрят от Министерския съвет и да са ясни критериите, по които се отпускат средствата на потребителите. Още през август от Министерството на икономиката обявиха, че подготвят такива, но още не са факт.

Пеевски съобщи още, че в петък ще има извънредно заседание на парламента, за да преодолеят ветото на президента върху промените в Закона за енергетиката.

Миналата седмица президентът Румен Радев наложи вето върху промените, с които бяха определени стъпките за поетапна либерализация на пазара на ток за битовите потребители. Основният му аргумент е, че има риск от рязък скок на цената на тока, без да са предвидени компенсации за бедните.

Акцията на ГЕРБ бе генерирана по време на предизборни срещи на партията в края на миналата седмица. Лидерът й Бойко Борисов обяви срещата в парламента, а към искането му се присъедини и санкционираният от САЩ по закона "Магнитски" депутат от ДПС Делян Пеевски.

Денков: Реалистично е да се събират свръхпечалбите на "Лукойл"

Реалистично е да се събират свръхпечалбите на „Лукойл“ от разликата в цените на двата вида нефт. Това заяви премиерът Николай Денков пред журналисти в Благоевград."Това беше фокус на дискусията сутринта", подчерта премиерът.

"Не става дума за сделка, а за това какво е най-полезно за България. Това, което беше предложено миналата седмица – да се отмени дерогацията в рамките на седем дни, днес, както и преди месеци, когато беше правено това предложение, е невъзможно. Това означава, че рафинерията няма да има петрол след 10-15 дни, когато се изчерпят запасите и резервите, които има там", подчерта премиерът.

Кирил Петков: Прекратяването на дерогацията може да доведе до стрес на пазара

В момента няма смисъл да се прекрати дерогацията на "Лукойл", защото това може да доведе до стрес на пазара. Това каза Кирил Петков, съпредседател на парламентарната група „Продължаваме промяната – Демократична България“ (ПП-ДБ) след срещата н НС.

Петков коментира, че срещата е била ползотворна, тъй като е било решено да се фокусират върху събирането на данъците от "Лукойл".

"В момента няма смисъл да се направи прекратяване на дерогацията след седем дни, защото това може да донесе стрес на пазара, много по-разумно е да се фокусираме върху това държавата да си събере данъците", заяви Кирил Петков.

Кирил Петков и Радослав Рибарски, сн. БГНЕС

Попитан дали е била необходима тази заплаха от ГЕРБ-СДС и ДПС за отмяна на дерогацията, за да се съберат данъците, той каза, че и финансовият министър вече е бил заявил на "Лукойл", че трябва да си плаща данъците по правилата. "Лукойл" трябва да са наясно, че ако не си плащат данъците, има всякакви други методи държавата да реагира, посочи Петков.

"Лукойл" имат едни стари загуби, които се опитват да използват, обаче според нас и според финансовия министър, те не могат да използват тези стари загуби, каза съпредседателят на ПГ на ПП-ДБ. Той призова компанията да не се опитва да избегне плащането на данъците, използвайки стари загуби, а "да си внасят данъците, както трябва, без да се опитват да играят такива игри".

На въпрос как ще стане възможно от следващия вторник потребителите да получават компенсация от 0,73 лв. на литър на гориво, Кирил Петков коментира, че трябва първо "Лукойл" да си платят данъците и тогава ще мислят как да ги изразходват.

Знам, че сме в предизборна кампания, каза той. Това, което е важно, е първо парите да се съберат във Фонд "Сигурност на електроенергийната система", посочи Петков. Нека първо да видим парите там, винаги, когато има готови пари, те могат да се дават, допълни Петков.

Относно механизма на компенсации, Радослав Рибарски (ПП-ДБ) припомни за 25-те стотинки на литър, давани от кабинета "Петков" в подкрепа на потребителите. Сега трябва да видим, съгласно европейските директиви, какво може да се направи, допълни той.

Рибарски посочи, че в Закона за енергетиката са разписали модела, по който ще функционира пазарът и ще се либерализира търговията на едро, а тя има пряко отношение към Фонд "Сигурност на електроенергийната система". Но не трябва да обвързваме ветото на Закона за енергетиката с това, което беше обсъждано днес, а именно горивата и това, което се очаква да плати "Лукойл" като данъци, отбеляза той.

Кирил Петков посочи, че е важно ветото да бъде преодоляно максимално бързо, защото второто плащане по Плана за възстановяване и устойчивост е функция на този закон. Докато ветото стои, целият процес се забавя и може да изпуснем второто плащане да влезе тази година, допълни той. Затова в петък се явяваме заедно, максимално бързо да отхвърлим ветото, да се опитаме да намалим вече направената забава, така че парите да влязат максимално бързо в българския бюджет, заяви Петков.

mediapool.bg