Кламер БГ - Новини: Софтуер ще разпознава неверните слухове в интернет

Софтуер ще разпознава неверните слухове в интернет

Общество

|
Ср, 29 Ян 2014г. 14:00ч.
Софтуер ще разпознава неверните слухове в интернет

Софтуер, изработен по европейски проект и с участието на българска фирма, ще разпознава дали пуснатите в социалните мрежи и въобще в интернет пространството слухове и информации са верни или са лъжа.

Проектът Pheme е съфинансиран от европрограмата за научни изследвания в областта на информационните и комуникационни технологии и разработването му ще продължи три години. Консорциумът, който ще създаде софтуера, включва девет партньора от Англия, Германия, Австрия, Испания, България, Швейцария и Кения, а ключова роля ще има българската компания за семантичен софтуер "Онтотекст", част от "Сирма Груп".

Целта е компании и обществени организации да проследяват разпространението и истинността на информация, идеи и други онлайн съобщения, които често влияят на общественото мнение, на акциите на компаниите, държавни дългове и политици, обясняват от "Онтотекст".

Бъдещата платформа ще е способна да изчислява достоверността на слуховете в различните медии, езици и социални мрежи. Очаква се разработваният софтуер да позволи по-доброто разбиране на влиянието на слуховете в социалните медии – от къде произлизат, как се разпространяват, кой и как и от кого – в многократен тираж и в различни области.

"Анализът на истинността на информацията, която се разпространява в социалните медии, поставя сериозни предизвикателства, произтичащи от нейната лаконична, трудна за определяне и силно контекстуализирана природа. Темите, които се разпространяват като вируси от потребителите на социалните медии, са известни като “меми”. Това могат да са както различни идеи, така и слухове, модели на поведение, типове съдържание и др. Pheme ще се фокусира върху определянето на модел за достоверност, поддържан от платформа за анализ на големи масиви от данни (т.нар. Big Data), който ще идентифицира, проследява и проверява “феми” – това са интернет “меми”, на които се добавя стойност "истина“ или „лъжа“, докато те се разпространяват в различните медии, езици и социални мрежи", посочват от българския разработчик.

Използвайки сведения, извлечени от огромни банки със съществуващи публични данни, в комбинация със съдържание, събрано от социалните мрежи и медии, Pheme ще разработи технология, която ще може автоматично да оценява достоверността на произведеното от потребителите съдържание. Това предполага интердисциплинарен екип, състоящ се от експерти по анализ на социални мрежи, езикови технологии, уеб науки, големи масиви от данни и визуализация на данни, допълват инициаторите.

Резултатите от проекта Pheme ще се оценят с помощта на два перспективни практически казуса от обществен интерес в сферата на дигиталната журналистика и по-доброто здравеопазване. Но разработваната технология ще има широко приложение и ще може да се използва също в много други области и бизнес сценарии. Тя ще добави стойност към различни бизнес приложения, платформи за управление на марките и репутацията, системи за управление на взаимоотношенията с клиентите, семантични онлайн търсачки и др., позволявайки им да проследяват разпространението на идеи в социалните мрежи. Проектът ще даде възможност също на обществени организации, работещи в много широк спектър от сегменти, да проследяват разпространението на различни слухове онлайн.

"Онтотекст" е една от най-успешните български софтуерни компании, сред чиито клиенти са BBC, Press Association, AstraZeneca, Wiley, Coca-Cola Испания, Korea Telecom, Johnson Controls USA, Организацията на Обединените Нации, Британският Парламент и други.

mediapool.bg