Кламер БГ - Новини: Тръмп стана първият действащ президент на САЩ, стъпил в Северна Корея

Тръмп стана първият действащ президент на САЩ, стъпил в Северна Корея

Свят

|
Нед, 30 Юни 2019г. 15:19ч.
Тръмп стана първият действащ президент на САЩ, стъпил в Северна Корея

Доналд Тръмп се ръкува през границата с водача на Северна Корея Ким-чен ун и прекрачи демаркационната линия, с което стана първият действат президент на САЩ, стъпил на севернокорейска територия.

Двамата се срещнаха в неделя в демилитаризираната зона между двете корейски държави. Тази трета среща помежду им за малко повече от година засилва надеждите за възобновяване на преговорите за ядреното разоръжаване на Пхенян, предаде Ройтерс.

Тръмп прекоси демаркационната линия - символ на Студената война - и за кратко пребивава на севернокорейска територия. Малко по-късно Ким се присъедини към Тръмп и влезе на територията на Южна Корея.

"Това е велик ден за света", заяви Тръмп, докато двамата стояха сред представителите на пресата, съветници и бодигардове. Ким изглеждаше в добро настроение, докато обменяше реплики с Тръмп чрез преводач. "Това е проява на неговата добра воля", каза Ким по адрес на събеседника си.

Тръмп каза на събеседника си, че за него е голяма чест да бъде на това място. "Горд съм, че стъпих в Северна Корея отвъд линията", обяви той и добави, че се чувства прекрасно. Чрез преводач Ким Чен-ун поздрави Тръмп, че е прекрачил демаркационната линия, което нарече "смел и решителен акт", който "означава, че искаме да сложим край на неприятното минало".

Ким Чен-ун премина линията и стъпи на южнокорейска територия и тогава президентът на САЩ каза, че ще го покани в Белия дом.

Двамата си размениха устни покани за посещения в Пхенян и Вашингтон. След първото ръкостискане между Тръмп и Ким към тях се присъeдини южнокорейският президент Мун Дже-ин. Преди това той бе похвалил двамата лидери за проявената "такава смелост" и изразил надежда, че Тръмп "ще остане в историята" като президента на САЩ, постигнал мир на Корейския полуостров.

Доналд Тръмп пристигна в Южна Корея късно в събота след форума на Г-20 в Осака, където изнeнадващо направи предложение в Туитър за среща с Ким Чен-ун на 38-ия паралел. Севернокореецът откликна на предложението, припомни Ройтерс, цитирана от БТА.

В миналото в КНДР са пребивавали двама бивши американски президенти - Джими Kартър през 1994 и 2010 г. и Бил Клинтън през 2009 г.

Тази трета среща на Тръмп и Ким стана пред обективите на телевизионни камери и предавана на живо по американски новинарски канали.

Няма пробив в замрелите преговори за ядрено разоръжаване на Северна Корея

Срещата между двамата лидери в Дома на свободата, намиращ се от южнокорейската страна на границата, продължи 50 минути, отбеляза Асошиейтед прес. След това Тръмп придружи Ким до бетонната демаркационна линия.

"Това е много легендарен, много исторически ден", каза държавният глава на САЩ. По думите му двете страни ще сформират екипи, които да работят за постигане на напредък в преговорите, целящи да накарат Северна Корея да се откаже от ядрените си оръжия.

Тръмп заяви, че не бърза да постигне сделка.

"Срещата беше много добра, много силна. . . Ще видим какво може да излезе", каза той.

Двамата лидери са се договорили да сформират преговарящи групи, които до 2-3 седмици да кажат могат ли двете страни да се придвижат напред в търсенето на решения по спорните въпроси, най-важен от които е денуклеаризацията на Корейския полуостров.

Американски медии обобщават, че на самата историческа среща в демилитаризираната зона не е постигнат пробив по нито една тема.

Преди да си тръгне Тръмп заяви, че засега САЩ няма да снемат санкциите срещу Северна Кожрея, но се надява, че с времето това може и да стане. Той потвърди, че е поканил Ким във Вашингтон и в "някакъв момент тази среща ще се състои".

Не е ясно дали южнокорейският президент южнокорейският президент Мун Дже-ин е присъствал на разговора, но след края му той обяви, че тази среща между Тръмп и Ким е огромен принос към денуклеаризацията на полуострова и установяването на мир там.

След срещата президентите на САЩ и Южна Корея изпратиха Ким-чен ун до границата. Той се завърна в своята страна, прекрачвайки военно-демаркационната линия.

За последно двамата лидери се срещнаха във виетнамската столица Ханой на 27-28 февруари. Тогава Ким -чен ун поиска санкциите срещу страната му да бъдат вдигнати. Преговорите приключиха без подписването на какъвто и да е документ.

mediapool.bg