Кламер БГ - Новини: Спасяване на Бургас от безводие: Варна "отстъпва" яз. "Камчия" и спешен водопровод

Спасяване на Бургас от безводие: Варна "отстъпва" яз. "Камчия" и спешен водопровод

България

|
Вт, 01 Дек 2020г. 16:47ч.
Спасяване на Бургас от безводие: Варна "отстъпва" яз. "Камчия" и спешен водопровод

Проблемът с водната криза в Бургас ще бъде решен като количествата в яз. "Камчия" ще отиват само за този град и няма да се използват и от Варна, както досега. Самата Варна пък ще получава вода от деривация "Китка", а междувременно ще се строи връзка на язовирите "Порой" и "Ахелой" с мрежата на ВиК-Бургас. Това ще струва 60 млн. лв., които ще се осигурят от бюджета на "Българския ВиК холдинг", а ВиК Варна ще подменя своята инфраструктура

по европроект.

Това стана ясно във вторник след среща в Бургас на еконимистъра Емил Димитров – Ревизоро с

работно съвещание с кметовете на Бургас Димитър Николов и на Варна Иван Портних, с директора на ВиК Бургас Ганчо Стоев и зам.-министъра на регионалното развитие и благоустройството Николай Нанков. По-рано през деня стана ясно, че екоминистърът е променил графика за ползването на яз. "Камчия" през декември и е поискал въвеждането на бедствено положение в Бургас.

"Вчера разписах графика, наложих известни ограничения. Образно казано, Варна ще се лиши от водата на "Камчия", за да прояви солидарност към Бургас. Няколко месеца вода, неизпратена за Варна, ще отиде към Бургас. Ще резервираме вода в язовир "Порой", която да стигне за още няколко месеца. И разбира се, ще приведем в изправност "Ахелой", посочи пред журналисти в Бургас екоминистърът. По думите му за целта трябва да се направи предложение до Министерски съвет за това двата язовира "Порой" и "Ахелой", да преминат в разпореждане на областния управител, защото така водата щяла да е по-евтина.

Зам.-министърът на регионалното развитие Николай Нанков информира, че през бюджета на "Българския ВиК холдинг" са осигурени нужните 60 млн. лв. за финансиране за свързване на язовирите "Порой" и "Ахелой" към водоснабдителната система на Бургас.

За това възможно решение съобщи още в петък регионалният министър Петя Аврамова., но допълни, че за да се отпусне това финансиране за водопроводи, водовземни кули, помпени станции, пречиствателна станция, очаква обоснован доклад от Емил Димитров, какъвто до петък нямаше. Не е ясно дали вече е представен такъв.

Аврамова в петък коментира в парламента, че има известни съмнения за това как в два близки язовира като вали дъжд в единия има приток, в другия – не. "Всички тези съмнения трябваше да бъдат опровергани от доклада на МОСВ, за който доклад министър Димитров удобно забравя", каза тогава тя.

От графика за ползването на язовирите през декември, подписан от екоминистъра, става ясно, че е установено "ежемесечно разминаване" между отчетените водни количества във ВЕЦ "Камчия" и измервателните устройства, монтирани към пречиствателната станция на язовира. Емил Димитров е назначил комисия, която трябва да провери казуса и да му докладва решение в едномесечен срок, което евентуално може да е монтиране на нови измервателни уреди.

По последни данни в язовир "Камчия", който снабдява и малки населени места и курорти по Южното Черноморие, има 108.5 млн. куб. м вода при капацитет 233.5 млн. куб. м. Полезният обем, който може да се използва за водоснабдяване, е само 32.590 млн. куб. м., които ще стигне до май 2021 г. "С резервните количества, които ще получим от "Камчия" (през другите два язовира), спокойно към днес можем да излезем и до 11-ти месец, дори да няма дъждове", каза сега Димитров.

Регионалният министър обяви преди дни, че въпреки чакането на "експертния доклад" на МОСВ, МРРБ работи по проекта за свързването на водоемите. "ВиК-Бургас" вече е извършило проучване с водолази на язовирите "Ахелой" и "Порой", както и проучване с алпинисти, изготвят се проекти, поискани са от Министерството на земеделието наличните технически паспорти и проекти. Проучва се и доставката на тръби. Подготвена е възможността "Българският ВиК холдинг" да отпусне нужните 60 млн. лв., като за целта към водния холдинг е прехвърлен държавния дял на ВиК Бургас, обясни Аврамова.

В същото време, според думите на Емил Димитров ремонтите на тези два язовира са започнали от ВиК Бургас и трябва да приключат до 20 февруари 2021 г.

"Имат указания как да ремонтират стената, кулата и другите съоръжения. Искаме да е най-хубавото. Искаме след 50 години, като човек мине оттам, тръбите отново да са хубави. Нямаме друг вариант, освен тези два язовира. Постигнахме съгласие по всички въпроси днес по време на срещата", допълни екоминистърът.

"Доволни сме от мерките и сроковете, благодарни сме на Варна за проявената солидарност", каза пред журналистите кметът на Бургас Димитър Николов.

Ревизоро каза още, че е намерен механизъм, по който следващата година всички земеделци ще получат на 100% вода, тъй като досега това е ставало на 75 процента. "По този начин няма да има водна криза в България", очаква той.

За проблема с недостатъчното наличност на вода в яз. "Камчия" Ревозоро съобщи още през януари 2020 г. През август той отново алармира, че безводие очаква цялото Черноморие през следващото лято, ако не започнат спешни ремонти на язовири. Само месец по-късно стана ясно, че ВЕЦ "Камчия" на един от бившите шефове на Фонд "Земеделие" и близък приятел на почетния лидер на ДПС Ахмед Доган – Димитър Тадаръков, щедро е била захранвана с вода от язовира.

Кризата, за която се предупреждава почти от година, обаче скоростно дойде на дневен ред

в петък, след като екоминистърът нападна министъра на земеделието Десислава Танева, която е принципал на язовирите за напояване и регионалния Петя Аврамова, която пък отговаря да ВиК-тата, а дружеството в Бургас вече е част от държавния воден холдинг, който също е на нейно подчинение.

Наложи се премиерът да се изявява като арбитър. Бойко Борисов привика Ревизоро на доклад и му надраска на хвърчащ лист какво трябва да се направи, за да се решат "още днес" проблеми, трупани във водния сектор с десетилетия. Типично в духа на времето Борисов си представи "нов щаб", който да координира водите по примера на борбата с коронавируса. Димитров пък успя да издейства уволнението на един от заместниците си – Атанаска Николова, и да назначи други двама.

До известна степен случващото се сега с безводието на Бургас и спешните водопроводи между язовирите напомня на случилото се с яз. "Студена" и Перник, който бе на тежък седеммесечен воден режим, което наложи спешен строеж на водопровод за захранването на града през София. Бюджетът отпусна почти 20 млн. лв. за изграждането на съоръжението без обществена поръчка, което обаче се оказа, че редовно води до аварии на мрежата в града.

Заради проблемите с водоснабдяването в Перник в началото на януари 2020 г. бе арестуван бившият екоминистър Нено Димов, на чието място всъщност дойде Ревизоро. Димов бе обвинен, че неправомерно е дал вода от яз. "Студена" на завода "Стомана" и на пернишката топлофикация. Той бе пуснат от ареста в края на април. Засега не е ясно какво се случва с обвинението му.

mediapool.bg