Централна баня в София може да се превърне в модерен СПА център, който да впечатлява софиянци с високия си комин тип кула и топъл минерален басейн, работещ целогодишно на покрива на сградата. Отделно от това ще има и открит басейн във вътрешния двор на сградата. Такава поне е визията за северното и източното крило на сградата, заложен от “Софийски терми” - екипът, събрал най-много точки - 93.80 точки за бъдещата визия на сградата. Общинското предприятие Софияплан ще събира коментари по концепциите до края на годината, а след това ще подготви план, който ще внесе за разглеждане в Столичния общински съвет в първите месеци на 2021 година. В следващите дни Mediapool ще представи последователно и останалите две визии за Централна баня в столицата, събрали най-много точки.
Сред акцентите на концепцията за "Софийските терми" е пълноценното оползотворяване на термалните води, в контекста на културна приемственост – термална енергия, терапевтични процедури, питейна вода. Пълният кръговрат на водата чрез съвременни технологии ще повишава ефективността в използването й и подпомага икономическата устойчивост на бизнес плана, уточняват авторите. Eкипът включва архитектите Мая Шопова, Слава Савова, икономиста Стилиян Гребеничарски, културологът Иво Страхилов. И още социолозите Маике Исаак, Гейлийн Дейвис. А също и минеролога Миряна Апостолова, ВиК: Теодор Петров, инженерът хидрогеолог Мирослав Кръстанов и експерт недвижимо културно наследство Мария Каразлатева.
Коминът кула
Изникващ като кула, наполовина скрита във вътрешния двор между сградата на Направление “Архитектура и градоустройство”(НАГ) и Централна минерална баня, коминът ще е една от атракциите в бъдещата визия на банята, която ще се вижда отдалече.
Планира се той да има две широки страни – едната обърната на юг, видима от музейната част на сградата, а другата на север, видима от страната на термите. Всъщност, коминът ще наподобява часовникова кула и авторите на визията се заричат, че ще подсили градското присъствие на сградата.
Главният вход към “Софийските терми” се планира да е разположен противоположно на главния вход на Регионалния исторически музей. Той ще е част от облагородения вътрешен двор, споделен с НАГ и в близост до комина.
Въпреки че се планира музеят и термите да се допълват взаимно във функционално отношение, техните специфични технически нужди, като достъпност и климатизация, изискват въвеждането на свързващ елемент. Този “трети” елемент се предлага да бъде вътрешното крило, заключено между двата вътрешни двора. Скрит във вътрешната част на сградата, това е и мястото, където архитектурни интервенции са допустими, казват още авторите.
Нивата 0 и 1 ще са разположени директно зад централния вход на Термите, ще обслужват посетители на басейните.
Авторите припомнят, че в момента фасадите към вътрешните дворове на Централната минерална баня са в окаяно състояние – зазидани прозорци, оголени тухлени стени, следи от множество аварийни ремонти. Именно тази част, която изисква най-сериозна интервенция, ще се превърне в съвременното, но скрито от минувачите, лице на “Софийските терми”.
"В следващия етап 2 планираме да изследваме потенциала на тези пространства – може би фасадите биха могли да се възстановят, ползвайки оригиналната технология за изработване на керамични фасадни детайли или дизайнер може да бъде поканен да проектира новия вид на фасадите", казват авторите.
Ниво 2 ще бъде достъпно откъм музейната част, предоставящо пространства за тематични изложби, посветени на водните ресурси и свързаното с тях културно наследство, се посочва още във визията. Пълното разпределение на етажите, вижте в долната графика.
Климатици и над тях басейн
Подпокривното ниво 3 се планира за "медиатор на климата", разположено централно в сградата, реално там ще са климатичните инсталации на сградата. Най-впечатляващото е, че на покривното ниво ще разположен топъл басейн, отворен целогодишно, който ще оживи специфичната за този квартал градска мозайка от покриви.
Площад Бански с воден павилион
Авторите на концепцията припомнят, че мястото на площад “Бански” е било една от най-оживените пресечни точки в многовековната история на София. Предполага се, че в античността там е съществувал асклепион, т.е. храм-светилище, а по-късно върху основите на римските терми е изграден хамам. Докато снимки от началото на ХХ век показват оживения социален и икономически живот, разгръщащ се на площада, то днес мястото е загубило притегателната си сила на средище.
Една от новите атракции на площада, който се предлага да привлича граждани е воден павилион. Предлага се той да е временна постройка, която се обновява на всеки няколко години, давайки възможност на млади архитекти да проектират тази малка градска инсталация.
Друг акцент ще се останките от римските терми и джамията Баня Башъ. Авторите на визията посочват, че е важно тези културни ценности да бъдат “преоткрити” чрез облагородяване на пространствата. Очаквано, във визията се припомня, че София се е формирала като град именно заради богатството на този извор. Независимо от това мястото му днес е незабележимо.
Акцентира се и на връзката с ЦУМ, която понастоящем е задънена улица и паркинг на близките административни постройки.
"Предлагаме обширното пространство, заключено между ЦУМ и Централната минерална баня, да се превърне в хибриден площад с достъпни паркоместа през работния ден и гъвкаво място за артистични прояви вечер и през уикендите. Може да се разположат pop-up павилиони, които допълнително ще оживят целия площад", казват още авторите.
Водоналивна станция за автомобили
Водоналивният кът, разположен на малкия площад между Централната минерална баня и Дома на киното, е едно от най-важните публични пространства в близост до Банята и единственото място, където столичани все още имат достъп до минералните води на извор “София-Център”, напомнят авторите. Чешмите трябва да бъдат по-достъпни за жителите на София и особено за тези, пристигащи с автомобилите си, казват още те.
Трафикът може да се облекчи с помощта на водоналивна станция за автомобили, позволяваща на шофьорите да напълнят вода бързо и на определени за това места.
Предлага се и кафе и бар на партерния етаж на „Термите“ да активира кръстовището на ул. Искър и ул. Сердика от ранните часове на деня до късно вечерта. Тази социална функция също обживява прохода към централния вход на “Софийските терми”, разположен във вътрешния двор между сградата на НАГ и Централната баня.
mediapool.bg