Румен Радев спечели безапелационно втори президентски мандат срещу подкрепяния от ГЕРБ кандидат Анастас Герджиков. Според предварителни данни на социологическите агенции на балотажа Радев получава над 66% от гласовете срещу близо 32% за Герджиков, запазвайки над двойната преднина, с която приключи първият тур миналата неделя.
Според паралелното преброяване на "Галъп интернешънъл болкан" Радев печели с 66.4% ,Герджиков има 31.9%, а с "не подкрепям никого" са гласували 1.7%. Избирателната активност е била 31.6%. Данните при 80% паралелно преброяване на "Алфа рисърч" сочат 66.4% за Радев, а за Герджиков - 32.3 на сто.
Това са четвъртите поред избори, на които се явяват българските граждани за последните осем месеца, което е едно от обясненията за ниската избирателна активност на балотажа. Миналата неделя активността на президентския вот беше 40.5 на сто.
Възможно е това да са изборите за президент с най-ниска активност в демократичната история на България.
Връщането на статуквото на бял кон не се състоя
"Приключи един безпрецедентен политически месец на два вида избори, които ясно откроиха желанието на нашия народ за промяна, за скъсване с корупцията, с грабежа и беззаконието. За отстраняването на мафията от властта. Очакванията, че гражданите ще се изморят от избори и ще предпочетат да се върнат към познатото старо не се сбъднаха. Връщането на статуквото на бял кон не се състоя", заяви Румен Радев в първия си коментар след изборната победа.
Относно слабата избирателна активност той коментира:
"Ако имаше някаква причина в нас, то нашите опоненти щяха да се възползват и резултатът щеше да е друг. Хората се измориха от избори, от пандемия, измориха се от манипулации и режисирани скандали. И най-вече съкрушителната ни победа на първия тур успокои много хора и това, което знам и от тях, си казаха "няма смисъл, тя победата е ясна".
Герджиков честити на победителите и се оплака от "репресии"
Анастас Герджиков призна загубата си и заяви: "Честито на победителите, всички се надяваме, че през следващите 5 години за доброто на нашия народ – ще се сбъднат техните обещания, а не моите прогнози".
Той обясни загубата си по следния начин: "През цялото време нашите съперници вместо да изтъкнат какво са направили, непрестанно, в продължение на 40 дни повтаряха само едно: "Вие сте свързани с дадени партии и дадени хора". Това не е истински дебат".
"Целият държавен апарат работеше за действащия президент. Това означава, че репресиите на силовите министерства бяха в полза на г-н Радев, вътрешният министър се занимаваше с това да е говорител на предизборния щаб, правеше инсинуации на всяка своя пресконференция", каза още Герджиков, който е ректор на Софийския университет.
Той бе издигнат като независим кандидат с подкрепата на ГЕРБ, а на втория тур получи и близо 70% от вота на ДПС.
Румен Радев също бе издигнат от инициативен комитет, а кандидатурата му бе официално подкрепена от партията победител на парламентарните избори "Продължаваме промяната", от БСП, "Има такъв народ" и "Изправи се, БГ" на Мая Манолова, като и на двата тура получи гласове от и от "Демократична България". (Какво е разпределението на партийния вот за втория тур на президентските избори вижте ТУК)
Според социолози едно от обясненията за слабия интерес към втория тур на президентските избори е обстоятелството, че резултатът е изглеждал до голяма степен ясен.
Три пъти по-слаба бе избирателната активност в Турция тази неделя, за разлика от вота 2 в 1 преди седмица, когато рекордно голям брой избиратели дадоха своя глас там - над 90 000 души, огромната част от тях – за ДПС и за кандидат-президента на партията Мустафа Карадайъ.
Карадайъ се класира трети в президентската надпревара и не посочи кой от двамата кандидати ще подкрепи на балотажа, но от обясненията му стана ясно, че това не е Румен Радев.
През последните дни между София и Анкара възникна напрежение, след като българските власти обвиниха турските за намеса в българските избори. Турция отхвърли обвиненията.
Този път в Турция имаше наблюдатели – по един в секциите в региона на Истанбул.
Декларациите се подписваха пред членовете на СИК, макар това да не се изискваше според методическите указания на ЦИК, спазваше се и дистанция от 2 метра между гласуващия на машина и члена на СИК.
По-висока е била избирателната активност в София и големите градове, сред по-образованото население. Според екзитпола на "Галъп" този път младежкият вот е бил по-висок като относителен дял.
"Почти всички електорати, които излязоха на 14-и, излязоха и сега. Изключението е ДПС, които не излязоха. Вероятно и част от другите формации не се мобилизираха докрай. Една от новините е, че "Продължаваме промяната" се мобилизира. ГЕРБ като че ли още са попарени. Победата на Румен Радев се оказа протоколна", коментира Първан Симеонов от "Галъп" пред БНР.
По думите му на балотаж активността традиционно е ниска.
"Този път нямаше и залог... Плавно преминаваме от времето на Бойко Борисов към времето на Румен Радев. Вторият мандат на Радев ще бъде доста различен от първия", коментира Симеонов.
Директорът на "Алфа рисърч" Боряна Димитрова коментира пред бТВ, че убедителната победа на Радев се дължи на категоричните позиции на партиите, които са застанали зад него и онези партии, които са подкрепили Анастас Герджиков.
Близкият до ГЕРБ политолог Антоанета Христова повтори мнението на партията, че ще имаме концентрация на властта в президента. И "Продължаваме промяната", и той са малцинствено избрани, но въпреки всичко са избрани, каза тя.
Анализаторът Даниел Смилов каза пред бТВ, че резултатите от президентския вот повтарят съотношението на разпределението на гласовете от парламентарните избори, но той отхвърли твърденията, че навлизаме в период, в който Румен Радев ще управлява България, защото тя остава парламентарна република.
*Очаквайте подробности
mediapool.bg