Кламер БГ - Новини: Радев: Някои искат да влезем в еврозоната през задния вход

Радев: Някои искат да влезем в еврозоната през задния вход

България

|
Вт, 21 Фев 2023г. 17:54ч.
Радев: Някои искат да влезем в еврозоната през задния вход

Радев: Някои искат да влезем в еврозоната през задния вход

Президентът Румен Радев и съпредседателят на "Продължаваме промяната" Асен Василев влязоха във вторник в задочен спор заради провала на членството в еврозоната от 1 януари 2024 г. До момента никой политик не желае да поеме отговорност за ситуацията.

"Някои явно искат да влезнем в еврозоната през задния вход, както влязоха и в политиката и както се представят решенията на много от проблемите". Това каза на брифинг за медиите държавният глава Румен Радев във вторник, помолен да коментира упрека на съпредседателя на "Продължаваме промяната" Асен Василев към служебното правителство, че е нарушило решение на Народното събрание във връзка с необходимите стъпки за членство в еврозоната от 1 януари 2024 г. В петък служебният финансов министър Росица Велкова обяви, че България ще отложи подаването на необходимите документи за членство в еврозоната, защото предварителните дипломатически сондажи на този етап показват, че европейските партньори не смятат, че на този етап страната изпълнява изискванията.

"Влизането на България в еврозоната не е въпрос на надхитряне и шмекеруване, а преди всичко на доверие, на прозрачност, на откритост и на реални постижения", посочи президентът.

Радев заяви, че министърът на финансите много ясно е констатирала реалната ситуация в страната. Мога да заявя, че служебното правителство постигна най-големия напредък до момента към еврозоната. Това е подписването на Меморандума за производство на евромонетите, което искаше подкрепата и на Европейската комисия и на всички държави от еврогрупата, посочи той. Всъщност, най-сериозният напредък по пътя към еврото бе постигнат от последното правителство на Бойко Борисов, когато включеният впоследствие в списъка "Магнитски" за корупция тогавашен финансов министър Владислав Горанов успя да убеди европейските лидери да допуснат България във Валутно-курсовия механизъм II (чакалнята за еврото) и в Банковия съюз.

По думите на Радев служебното правителство не може да компенсира "липсата на политическа воля от партиите в предишния парламент, които отказаха да приемат законите, които трябва да осигурят пътя ни по-нататък към еврозоната". В края на мандата на 48-я парламент депутатите на ГЕРБ, ДПС, БСП, "Български възход" и "Възраждане" бойкотираха второто гласуване на промените в Кодекса за застраховането.

Според Радев до голяма степен инфлацията, която спира в момента България по пътя към еврозоната, се дължи на предишни управленски решения. "Нека да не ги изброяваме какви са те", добави той, вероятно визирайки разхлабената бюджетна политика на кабинета "Кирил Петков".

Държавният глава смята, че влизането на България в еврозоната ще доведе до съществени икономически ползи, но според него най-важното е да бъдат убедени гражданите – "защото те масово не вярват". Защото досега плащаха винаги цената на всички реформи на некомпетентните и користни политически решения, коментира Радев.

Това, което прави служебното правителство, въпреки заварената криза, въпреки заварената тежка инфлация, е една много стабилна основа, на която следващото редовно правителство ще може здраво да стъпи и да има с какво да прецени и да реши – кога и как ние наистина да се присъединим към еврозоната, каза още държавният глава.

Асен Василев: Президентът да не крие политическия си провал

"Президентът да не крие политическия си провал в Европа зад технически критерии", отвърна по-късно през деня Асен Василев.

Според бившия финансов министър "България може да влезе в еврозоната през централния вход още на 1 януари 2024 г. с вече изпълнени 4 от 5 технически критерия". "Продължаваме промяната" смята, че е напълно възможно да се спази срокът, защото основният технически критерий, който България не изпълнява в момента, е свързан с инфлацията в Европа, предизвикана от войната. "Припомняме, че Хърватия беше допусната в еврозоната в неизпълнение на два критерия – инфлацията и съотношението на външен дълг към БВП", казаха от ПП.

"Ако служебното правителство имаше воля, можеше да поиска нов конвергентен доклад. В него инфлацията ще бъде замерена от април 2022 г. до април 2023 г. Така страната ни може да изпълни този технически критерий, тъй като ще се вземе предвид понижението на инфлацията през първите три месеца на 2023 г. спрямо същия период на 2022 г.", смята ПП. Реално обаче отклонението от критерия на България в момента е значително и прилагането на гъвкаво третиране зависи от ЕЦБ, ЕК и европейските лидери.

Относно втория неизпълнен от България критерий за 4 неприети закона, конвергентният доклад трябва да излезе в средата на юни. Дотогава при работещ парламент тези закони могат да бъдат приети, смята ПП. Напредъкът по тях обаче трябваше да бъде отчетен още на 13 февруари.

"За разлика от властолюбците, които правят всичко възможно да управляват служебно, ние направихме партия и се явихме на избори, за да спечелим доверието на хората", допълни Асен Василев.

mediapool.bg