Бургаската окръжна прокуратура е започнала проверка след публикации в медиите за новоизградения палат на територията на парк "Росенец“ и преграждането на пътя до нос "Чукалята". Отрязаният плаж се гуши като анклав между две "руски" територии – от едната страна е пристанище "Росенец", което правителството даде на концесия на "Лукойл Нефтохим Бургас", управлявано от Валентин Златев, а от другата страна е новият сарай на Доган, писа преди седмица сайтът "Биволъ", който приложи снимки и документи.
За прокурорската проверка съобщи онлайн изданието "Топ новини-Бургас" в петък, позовавайки се на информация от държавното обвинение. Окръжна прокуратура-Бургас е възложила на Областната дирекция на МВР за изясняване дали има нарушения.
Действията на прокуратурата са в резултат на разследване на сайта "Биволъ", публикувано на 14 април тази година. Община Бургас е дала на собственика на имота част общинска улица и така е блокирала достъпа до държавно пристанище и държавен плаж.
Сараят е построен върху самия нос "Чукалята", който е част от територията на бившата военна база на гранични войски край Бургас. Това е единственото място, което има пълна видимост към Бургаския залив. В съседство на сарая се намира нефтеното пристанище "Росенец" на "Лукойл".
Предисторията на палата
Крайбрежната територия бе продадена от правителството на ОДС на "Лукойл" при приватизацията на рафинерията и пристанището през 1999 година. Впоследствие пенсионните фондове на "Лукойл" продават близо 320 декара на руската фирма "Стрейтлайн", зад която стои кипърската офшорка "Troxy trading".
През март 2014 г. част от терена (близо 9 декара) е препродадена от "Стрейтлайн" за 1.7 млн. лева. на регистрираната в началото на 2011 г. фирма "Хермес Солар". Нейният мажоритарен собственик е Хайрие Хаджийска Хайрие беше секретарка на личния помощник на Доган – Ахмед Емин, който се самоуби при съмнителни обстоятелства през 2008 година в Боянските сараи на Доган.
И в бранша, и в ДПС знаят, че идеята за създаването на фирмата е на Ахмед Доган, както и че той я контролира, пише "Капитал".
"Хермес солар" започва с капитал от едва 100 лева. Дружеството обаче бързо получава два кредита от КТБ, която към онзи момент е любимата банка на властта. Към момента на фалита на банката "Хермес солар" има кредити към КТБ за близо 20 милиона лева. Първият е от март 2012 г. и за близо 12 млн. лв. и има просрочени лихви 100 000 лева. Вторият – за близо 7 млн. лв. е от юли 2013 г. и има просрочени 50 000 лева лихви. Те са категоризирани като "лоши кредити" без достатъчни обезпечения, пише "Биволъ".
И двата кредита на "Хермес Солар“ бързо са намерили топъл прием в ПИБ. Те са обслужени с директно плащане от ПИБ на 100%, отбелязва финансовия журналист Мирослав Иванов приблизително по същото време, когато започваше строежа.
Освен от КТБ "Хермес солар" получава помощ и от правителството на Пламен Орешарски. Министърът на екологията Искра Михайлова прокарва предложение, което поставя фирмата в по-благоприятно положение на пазара за соларни панели, пише "Капитал".
След получаването на земята
Непосредствено след прехвърлянето на земята, Хайрие и съдружникът й Мустафа Шан решават да продадат и дяловете си във фирмата и да излязат от ръководството. Но по адреса и координатите посочени в Търговския регистър има достатъчно основания да се счита, че фирмата продължава да бъде близка до ДПС, допълва "Биволъ".
Строителните разрешителни за "Хермес" са издадени само за седмица от община Бургас, включително общинската улица. Преди това общината прокарва Подробен устройствен план (ПУП) за имота, в който е включена и общинска улица. Единствено областният управител Константин Гребенаров протестира. От неговото писмо до кмета разбираме, че водещата до държавни имоти улица е станала частна собственост на възложителя и е блокиран достъпа до държавното пристанище. Въпреки този протест Общинският съвет на Бургас, контролиран от ГЕРБ, дава зелена светлина за строежа през март 2013 година.
Проектант е на сарая близкия до ДПС арх. Калин Тихолов. Той бе и първият министър на инвестиционното проектиране в кабинета "Орешарски", но след силен медиен натиск бе сменен с Иван Данов.
По строително разрешително сараят трябва да е с височина 7,5 м, но той надвишава 20 метра. Огромната кула, издигаща се над сараите, се разглежда "архитектурен елемент" от община Бургас. Засега улицата все още не е приватизирана, както е предвидено по ПУП и се води общинска публична собственост, пише "Биволъ".
Въпреки че достъпът до плажа трябва да е свободен, това не е така. Проверка на "Капитал", който публикува свое собствено разследване, показва, че пътят е преграден, има и охрана.
mediapool.bg