Кламер БГ - Новини: Гласуването в чужбина - само в дипломатическите и консулските представителства

Гласуването в чужбина - само в дипломатическите и консулските представителства

България

|
Пет, 22 Апр 2016г. 16:35ч.
Гласуването в чужбина - само в дипломатическите и консулските представителства

Не се допуска образуване на избирателни секции извън дипломатическите и консулските представителства на България. Това реши парламентът, който в петък продължава обсъждането на второ четене на промените в Изборния кодекс. Предложението беше на депутата от Патриотичния фронт Искрен Веселинов от ПФ и беше подкрепено след гласуване и прегласуване от 139 депутати, 35 бяха против, а 8 се въздържаха.

"За" бяха 71 депутати от ГЕРБ, 24 от БСП, 7 от Реформаторския блок, 17 от Патриотичния фронт, 4 от БДЦ, 5 от "Атака", 10 от АБВ и 1 независим. Срещу предложението гласуваха 28 депутати от ДПС, 4 от Реформаторския блок, 1 от БДЦ и 2 независими. "Въздържал се" гласуваха 3-ма от Реформаторския блок и 5-ма от БДЦ.

По-рано в петък съпредседателят на Патриотичния фронт Валери Симеонов е обсъдил темата с премиера Бойко Борисов, който се появи изненадващо в парламента малко преди 9 часа. След около едночасова среща в кабинета на Цецка Цачева с Валери Симеонов премиерът си тръгна, като на излизане обясни единствено, че срещата е била по инициатива на Симеонов, който сутринта се е обадил с искане за разговор с парламентарната група на ГЕРБ.

Според сегашния Изборен кодекс секции се образуват, където има дипломатическо или консулско представителство при наличие на не по-малко от 20 избиратели, подали заявление, и извън тях – при наличие на не по-малко от 40 избиратели, подали заявление.

Предложеното от Патриотичния фронт ограничение не фигурираше сред приетите от правната парламентарна комисия текстове. Затова пък в пленарната зала бе дискутирано повече от 2 часа. Предложен бе вариант ограничението да засегне само страните извън Европейския съюз, който обаче не бе приет.

От ДПС възразиха срещу текста. Четин Казак посочи, че се прави опит да се ограничат правата на над милион български граждани в чужбина да гласуват. От една страна, въведохте задължение да се гласува, от друга страна, не само че не премахнахте и сега съществуващите ограничения, но и въвеждате практически ограничения, като ги задължавате да гласуват само в дипломатическите и консулските представителства, посочи Казак.

Красимир Каракачанов /ПФ/ възрази, че не е вярно, че някой е лишен от правото на гласуване, а хората ще могат да дадат вота си в дипломатическите представителства.

Председателят на правната комисия Данаил Кирилов /ГЕРБ/ посочи, че дори в Европа има проблеми с откриването на допълнителни секции. Ако целим да се преодолее неравното третиране, това ще се случи с предложението на Искрен Веселинов това правило да действа по отношение на българите във всички държави, мотивира се той.

Кирилов отбеляза, че би следвало да се даде преднина на българите в чужбина да гласуват електронно. При положение, че бъде подкрепено, поемаме ангажимент да изменим нашите предложения, така че всички експерименти и тестове (на електронното гласуване – бел. ред.) да бъдат направени максимално бързо, и, ако е възможно, да се гласува електронно дистанционно от българските граждани в чужбина още на следващите президентски избори, коментира Кирилов.

Гласуваният днес текст е поредното ограничаване на правата, възможностите и стимулите за участие на българските граждани зад граница след вчерашното решение да се отхвърли създаването на специален избирателен район за чужбина. Това стана по предложение на ДПС и БСП с решаващите гласове на ГЕРБ, чиито депутати гласуваха срещу собственото си предложение.

Парламентът отхвърли предварителната активна регистрация

В петък парламентът отхвърли предложението да бъде въведена предварителна активна регистрация на изборите.

Депутатите не приеха текстовете, предвиждащи подаване на писмено заявление за гласуване не по-късно от 35 дни от деня на изборите, както и организирането на кампании за гласуване на всеки 10 години.

"Компромис": Заличаването от избирателните списъци след второ негласуване

От избирателни списъци ще се заличава гласоподавател, който не пусне бюлетини в два последователни национални избора. На следващ вот и при желание той отново ще може да бъде записан в листите. До този компромис стигнали на днешната си среща в парламента, в която се включил и премиерът Бойко Борисов, групите на ГЕРБ и на Патриотичния фронт, съобщи председателят на ПГ на ГЕРБ Цветан Цветанов.

По думите на Цветан Цветанов пред журналисти в кулоарите това било и вид активна регистрация, за която настояват партньорите в управлението.

ГЕРБ и ПФ са се договорили също електронният вот да бъде въведен експериментално в най-кратки срокове и първо да бъде приложен за сънародниците ни зад граница - още на предстоящите президентски избори. На базата на резултатите и техническите гаранции за сигурност дистанционният е-вот ще бъде напълно въведен още при следващите национални избори.

ГЕРБ и ПФ са се споразумели и да отпадне предложението за забрана да бъдат оповестявани социологически проучвания в предизборния период. Местните коалиции също ще бъдат позволени, но трябва да бъдат изброени подкрепящите ги политически сили, регистрирани в ЦИК.

Парламентът ще заседава извънредно идния вторник от 11.00 до 19.00 часа, като единствената точка в дневния ред ще е продължението на гласуването на второ четене на промените в Изборния кодекс.

Реформатори: Това, което се случва с Изборния кодекс, е срамно и позорно

Това, което се случва с Изборния кодекс, е срамно и позорно, заяви Антони Тренчев от Реформаторския блок /РБ/ пред журналисти в парламента на въпрос за евентуален бойкот от страна на групата. Той посочи, че бойкотът е последната стъпка и се надява да не се наложи да го правят сега, когато предстоят да се разглеждат важни промени в кодекса. Ако колегите искат да ни избутат в тази посока, вървят стремглаво натам, каза още той.

Във връзка с приетия днес текст, според който избирателни секции ще могат да се създават само на териториите на дипломатическите ни мисии - посолства и консулства, реформаторът Настимир Ананиев коментира, че ако идеята е да се лишат българите в чужбина от глас, трябва да се направят промени в Конституцията - който живее в чужбина да не гласува.Нека това да направим, защото ние със стъпките, които поемаме, всъщност точно това казваме на хората, които живеят зад граница, добави той.

По отношение на активната регистрация, Ананиев смята, че това, което се предлага - при негласуване избирателят да отпадне от списъците, не е активна регистрация. Според него по този начин не се чистят "мъртви души". "Мъртвите души" са всъщност хора, които не съществуват, но гласуват, уточни той и допълни, че такива случаи има на всички избори и няма да се изчистят само с това предложение.

Антони Тренчев коментира, че дистанционно електронно гласуване на следващите избори не е реалистично очакване, защото е технически невъзможно. Невъзможно е ние за три месеца да изградим цялата инфрастуктура, върху която да стъпи електронният вот, обясни той. Според него това е желание на дегизираните противници на електронното гласуване, за да се създаде една калпава, набързо направена инфраструктура и така идеята да се провали.

ДПС сезира КС за задължителното гласуване

ДПС ще организира подписка за сезиране на Конституционния съд /КС/ във връзка със законовия текст за задължително гласуване, обяви по-късно в петък съпредседателят на ДПС Четин Казак.

Той каза, че и вчера, и днес от мнозинството са били извършени невиждани в най-новата история на демократична България посегателства върху демократичните устои и демократичния изборен процес. Казак отбеляза, че въпреки изричния текст на конституцията, който провъзгласява активното избирателно право на гражданите, и изричното изискване тези основни конституционни права да могат да бъдат променяни и отменяни само от Велико Народно събрание, НС чрез промени в обикновен закон като Изборния кодекс е отменило основното конституционно право на глас, като го е заменило с т. нар. граждански дълг. Според него така парламентът е трансформирал едно конституционно право в задължение на българските граждани.

Днес станахме свидетели на още по-невиждано посегателство върху основни избирателни права на българските граждани, които са били гарантирани от началото на демократичните промени, коментира още Четин Казак. Отново под давлението на национал-популисткия елемент в управляващото мнозинство ГЕРБ подкрепи текст, който лиши стотици хиляди български граждани от практическата възможност да упражнят основното си конституционно право, като ограничи възможността да се образуват избирателни секции само до нашите дипломатически и консулски представителства в чужбина, припомни той.

mediapool.bg