Кламер БГ - Новини: Проектът "Антикорупция": Напълно независими разследващи и дълъг мандат

Проектът "Антикорупция": Напълно независими разследващи и дълъг мандат

България

|
Четв, 09 Юни 2022г. 17:43ч.
Проектът "Антикорупция": Напълно независими разследващи и дълъг мандат

Проектът

Шест години мандат за ръководството на новата комисия "Антикорупция" и напълно независими разследващи инспектори, които ще имат всички необходими инструменти за разследване на корупцията по върховете на властта. Това предлага дългоочакваният законопроект за реформа на борбата с корупцията, който бе внесен в парламента от "Продължаваме промяната".

Това се случва в момент, в който не е сигурно дали правителството ще оцелее, а управляващите разполагат едва със 109 гласа в Народното събрание.

"Продължаваме промяната" предлага разделянето на сегашната КПКОНПИ на две институции. Едната институция трябва да е Комисията за противодействие на корупцията, а другата – Комисия за отнемане на незаконно придобито имущество. Предвидено е новата комисия "Антикорупция" да има много по-големи правомощия от сегашната КПКОНПИ, която можеше само да извършва проверки, а след това събраните данни не се използваха като доказателства пред съда.

Ако законът бъде приет, разследващите инспектори ще имат пълните полицейски правомощия. Тук се включват, освен проверки на документи и снемане на обяснения от граждани, още и проникване в сгради и автомобили, белязане на пари и предмети, вземане на образци за сравнително изследване, внедряване на служител под прикритие, доверителна сделка, оперативен експеримент, използване на СРС-та и други.

Инспекторите биха имали широки правомощия за разследване на широк кръг престъпления, сред които данъчни, корупционни, длъжностни, както и такива, свързани със средства от еврофондове. Ключово е, че те ще бъдат напълно независими. В законопроекта изрично е казано, че никой не може да дава инструкции на разследващите инспектори, включително техните преки ръководители. Те ще се ръководят само от закона. Единствената форма на някакъв контрол ще са проверките за почтеност, които ще се правят най-много по веднъж годишно.

Комисията ще се задейства по публикации в медиите и сигнали на граждани, но анонимни сигнали няма да се разглеждат.

Законопроектът предлага разследващите инспектори да могат да образуват сами досъдебно производство. Това е изключително правомощие, което в момента има само прокурорът, а в определени случаи - и МВР. Сега КПКОНПИ ще може да започва разследване като полицията – само по неотложност. По тази процедура беше арестуван Бойко Борисов.

Новата комисия "Антикорупция" ще може и да обжалва отказ на прокурор да образува разследване

"Продължаваме промяната" аргументира реформата с докладите на Европейската комисия за върховенството на закона в България за 2020 и 2021 г. Те изтъкват продължаващи предизвикателства пред борбата с корупцията и липсата на солидни резултати от дейността КПКОНПИ.

Цитират се поредица от добили широка публичност скандали, свързани със закупуването на частни имоти под пазарната им стойност от високопоставени служители. КПКОНПИ под ръководството на Пламен Георгиев не откри доказателства за конфликт на интереси. Скандалът, известен като "Апартаментгейт", доведе до оставката на редица високопоставени служители, включително на бившия председател на КПКОНПИ.

"Липсата на разследващи правомощия на Комисията е сред ключовите недостатъци, на които настоящият законопроект дава решение", се казва в мотивите към законопроекта, който бе внесен шест месеца след встъпването на сегашното правителство и ден след разпада на коалицията. Единственият претендент за заемане на поста е сегашният вътрешен министър Бойко Рашков.

mediapool.bg