Кламер БГ - Новини: Президентът на МОК допусна изключване на руските спортисти от Рио заради допинга

Президентът на МОК допусна изключване на руските спортисти от Рио заради допинга

Спорт

|
Ср, 18 Май 2016г. 14:50ч.
Президентът на МОК допусна изключване на руските спортисти от Рио заради допинга

Ако обвиненията в систематична употреба на допинг в руския спорт бъдат доказани, това ще повдигне проблема с допинга на ново "шокирашо" равнище с безпрецедентна криминална енергия. Последствията могат да са жестоки финансови санкции, дисквалификация на отделни спортисти, но и на цели национални спортни федерации, както вече направи Световната асоциация по лека атлетика с руската лекоатлетическа федерация. Това заяви президентът на Международния олимпийски комитет (МОК) Томас Бах в интервю за германския всекидневник "Франкфуртер алгемайне цайтунг" .

По думите му участието на руските спортисти на Олимпийските игри в Рио де Жанейро това лято зависи от провежданото в момента разследване на Международната антидопингова агенция на резултатите от допинг-тестовете от Зимната олимпиада в Сочи през 2014 година.

Преди ден в. "Ню Йорк таймс" писа, че Русия е била изградила съвършена система за прикриване на употребата на допинг по време на игрите в Сочи, като "поне 15 медалисти са участвали в управлявана на държавно ниво допинг програма, която е била изградена, за да се гарантира доминацията на игрите".

Вчера изпълнителното бюро на МОК помоли Международната антидопингова агенция да инициира пълно разследване на обвиненията. Като начало МОК ще изисква от антидопинговата лаборатория в Лозана да тества повторно пробите от Сочи, които се пазят десет години.

Не може да има никакво съмнение, посочва Бах, че МОК ще обсъди проблема с нулева толерантност към нарушителите.

Ако има достатъчно убедителни доказателства за организирана държавна допинг-програма в Русия, засягаща много видове спорт, то спортните федерации и МОК ще бъдат принудени да приемат едно от най-трудните решения в историята, казва олимпийският шеф. Тогава според него може да се наложи презумпцията за невиновност на отделните спортисти да бъде поставена под въпрос и тежестта на доказване да бъде обърната.

Това означава, че засегнатите атлети ще трябва да докажат, че техните допинг-тестове са били извършени независимо и в съответствие с правилата на съответната международна федерация и Световния антидопингов кодекс.

В това отношение МОК изрази своята решимост още преди няколко месеца с решението да се проверят повторно всички допинг проби от игрите в Пекин през 2008-ма и в Лондон през 2012-та година, припомни Бах.

Вчера МОК обяви, че 31 спортисти може да бъдат спрени от участие на игрите в Рио след повторно тестване на 454 допинг проби от олимпиадата в Пекин. Спортистите, чиито имена засега не се съобщават, са от 12 държави и шест вида спорт. МОК очаква резултатите от още 250 проби от игрите в Лондон.

Тези дни руският министър на спорта Виталий Мутко се извини за допинг-скандала, в резултат на който руските лекоатлети може да не бъдат допуснати до участие в игрите през август тази година. В статия, публикувана в британския в. "Сънди таймс", Мутко призна, че "сериозни грешки са били допуснати от ръководството на руската федерация по лека атлетика, както и от спортистите и треньорите, които са нарушили антидопинговите правила и са пренебрегнали фундаменталните за спорта принципи на честната игра".

mediapool.bg