Около 1300 са операциите на специализираните сили на МВР, в които са използвани сила и помощни средства между 1 януари 2009 г. и края на 2013 г. В 700 от тези случаи униформените са прибегнали до насилие и показни арести без да имат основание за това, а за 200 от въпросните акции дори липсва писмено разпореждане, което на практика ги прави напълно незаконни.
Това стана ясно от думите на вътрешния министър Цветлин Йовчев, който представи отчета за м.г. след края на националното съвещание на силовото ведомство в четвъртък. Запитан дали всички тези операции са извършени в рамките на мандата на предшественика му Цветан Цветанов, той бе лаконичен: "Няма в нашия период".
"Ще има не само санкции, но и гаранции, че това повече няма да се случва", добави Йовчев, уточнявайки, че "ако има данни за извършено престъпление, ще ги дадем на прокуратурата". "Въпрос на доказване е дали става въпрос за поръчки", добави МВР шефът по повод тези 200 операции, които са били разпоредени устно.
Вътрешната проверка по темата бе разпоредена от Йовчев в началото на декември и обхващаше действията на всички звена за задържане в системата, включително преместената в ДАНС Главна дирекция "Борба с организираната престъпност", баретите от СОБТ и отряд "Кобра" към СДВР.
Вътрешният министър препоръча в четвъртък на журналистите да се занимаят с въпроса кой в МВР се е занимавал с кръщаването на показни акции по времето на Цветанов, добавяйки, че това е "подход, който аз не приемам". "Имаше недопустим натиск върху съдебната система и конкретни съдии по всевъзможни начини", коментира Йовчев, декларирайки, че "аз никога няма да го направя".
Противопоставянето между изпълнителната и съдебната власт при кабинета "Борисов" достигна до такива нива, че ръководството на полицията си позволи дори да кръщава акции по задържането на заподозрени на съдии, които са се произнасяли в миналото по мерките за неотклонение на въпросните арестанти.
Положителните резултати – "основно във втората половина на 2013 г."
По повод разгледания на националното съвещание на МВР ведомствен отчет, Йовчев определи изминалата година като "тежка", въпреки че не пропусна да се похвали с "положителни резултати, които са отчетени основно във втората половина на 2013 година".
"Наред с функциите ни, трябваше да отговорим на три предизвикателства: реформата, която провеждаме в министерството, предизвикателства, породени от миграционната криза, както и тези предизвикателства, които бяха породени от охраната на обществения ред заради протестите", добави силовият вицепремиер.
Повтаряйки за пореден път позицията си, че имиграционната криза у нас вече е овладяна, Йовчев даде пример със статистиката от последния месец, според която в страната са влезли под 100 нелегални имигранти. За сравнение той посочи, че през януари м.г. границата ни са преминали 193-ма души, въпреки че тогава не се е наблюдавала толкова сериозна бежанска вълна. Похвали се и, че повече от два пъти са увеличени случаите, в които властите екстрадират обратно в страните им имигранти, които не отговарят на условията да получат бежански или хуманитарен статут.
Като положително бе отчетено и активизирането на Държавната агенция за бежанците (ДАБ), която само през януари т.г. е издала около 800 решения по молби на имигранти, докато за цялата 2011 г. те били едва 500, а за 2012 г. - 609. По думите на Йовчев повишеният административен капацитет на ДАБ се наблюдава от м.г., когато агенцията е обработила около 2800 молби.
Министърът отбеляза подобрение и в работата на полицията с агенти и нещатни сътрудници – област, която сериозно разкритикува веднага след встъпването си в длъжност през миналото лято. Половин година по-късно обаче се наблюдавало съвпадение – "дирекциите с добри резултати в работата с агентура имат добри резултати и в разследванията", въпреки, че по думите му МВР продължава да убеждава трудно хората да му сътрудничат.
Битовата престъпност е овладяна, но "в рамките на статистическата грешка"
Като основен приоритет на вътрешното министерство през т.г. Йовчев за пореден път определи борбата с битовата престъпност, заради което се засилват контролните функции над областните дирекции на полицията.
"Предприемат се мерки за бързо приемане и бърза реакция по сигнал. Предприемат се и контрол над криминалния контингент в съответните райони и рисковите контингенти, които могат да извършат престъпление. Сред приоритетите на МВР са и изграждане на програма за превенция – поставяне под мониторинг на тези хора. МВР си поставя за цел да бъдат поставен под контрол местата, където може да бъде реализирано откраднато при битовите престъпления. Сред мерките и са по-тясно сътрудничество с гражданското общество, като очакваме да влезе в сила Законът за МВР, и да бъде изградена система за използване на извънщатни сътрудници – работи се вече по механизма, по който те ще бъдат обучавани и как ще се работи с тях", обясни силовият вицепремиер.
Йовчев не пропусна да спомене и познатата си максима, обявена от него още в началото на мандата му – "полицаят трябва да е там, където от него имат нужда, именно заради това изискахме разпределението на полицейските сили, включително и съобразено с времето, в което се извършват престъпленията с концентрацията и характера на тези престъпления".
Главният секретар на МВР Светлозар Лазаров пък направи интересно изявление, от което се разбра от една страна, че битовата престъпност е овладяна, тъй като се наблюдавал спад на престъпленията, а от друга, че данните за този спад всъщност не са съвсем достоверни.
"Има криза с битовата престъпност, но тази криза е овладяна, защото има лек спад, бил той и в рамките на статистическата грешка", заяви професионалният ръководител на полицията, оставяйки журналистите с противоречиви впечатления.
По отношение на борбата с контрабандата на акцизни стоки, Лазаров информира, че вече има уверения от Йовчев и финансовия министър Петър Чобанов, че служителите на реда ще бъдат сериозни подпомогнати в работата си, чрез "предоставяне на рентгени, скенери на всички контролнопропусквателни пунктове, както на външните, така и на вътрешните граници.
"Центърът, който всеки момент ще започне да функционира, ще анализира информация от Главна дирекция "Национална полиция" до НАП. В тази посока съм оптимист и смятам, че тези мерки ще допринесат за по-добри очаквания през 2014 година", обобщи главният секретар на МВР.
Политиките и приоритетите трудно стигали до изпълнителския състав
Вътрешният министър Йовчев все пак отчете и един проблем в системата, който все още не бил изчистен – "това, което се формулира, като политики и приоритети, не достига до изпълнителския състав, а понякога и до средния ръководен състав".
"В никакъв случай не можем да кажем, че има съпротива", уточни обаче МВР шефът без да обясни на какво конкретно се дължи този "комуникационен проблем". По неофициална информация от министерството именно заради това неразбиране на ведомствените политики от страна на средния и ниския ешелон, министърът сериозно е ограничил медийните изяви на служители от по-ниските нива в системата.
"До момента плановете в МВР са правени отдолу нагоре, което не показва визията на проблемите и визията за тяхното решаване. Имаме области, в които има несъответствие – голямо ниво на престъпност, а ресурсът ни не е там, имаме високо ниво на престъпност, а нямаме достатъчен брой дела", каза още Йовчев.
Въпреки критиките към подчинените си в това отношение, той анонсира вдигането на заплатите им, което бе разписано във ведомствения бюджет за т.г. Както вече стана ясно възнагражденията на държавните служители в МВР се увеличават не с планираните първоначално 5%, а с 8 на 100. По отношение на заплатите на членовете на политическия му кабинет, Йовчев заяви, че не е мислил по въпроса, но може би трябвало да го направи, за да се прецени дали и те не се нуждаят от актуализация.
mediapool.bg