Кламер БГ - Новини: Окопаване във властта или запазване на ценни управленски кадри?

Окопаване във властта или запазване на ценни управленски кадри?

България

|
Вт, 20 Апр 2021г. 17:59ч.
Окопаване във властта или запазване на ценни управленски кадри?

Докато общественото внимание е приковано към драматургичните събития в новия парламент, в държавната администрация вървят кадрови рокади, извършвани в последния момент преди смяната на караула в изпълнителната власт.

Бившият зам.-министър на финансите от тройната коалиция Георги Кадиев алармира, че кадри от политическите кабинети на ГЕРБ се спасяват от уволнение, като се преназначават на експертни постове в министерства и ведомства, и така ГЕРБ се "окопава" в администрацията.

"Разбирам, че двете зам.-министърки Радост (Росица, б. р.) Велкова и Маринела Петрова са върнати вчера като директорки на дирекции, каквито бяха преди. Прави се с цел окопаване и да не си загубят работното място, макар че вече са отдавна политизирани. Ето така администрацията на Борисов ще торпилира всяка надежда за промяна. Това ще е дълга, окопна война. Човек по човек и дирекция по дирекция", написа във Фейсбук Георги Кадиев.

Министерството на финансите потвърди, че зам.-министрите Велкова и Петрова поетапно ще се завърнат в дирекциите, в които преди това са заемали ръководни длъжности.

"Г-жа Велкова и г-жа Петрова са дългогодишни служители на МФ (повече от 20 години), с утвърден авторитет и професионализъм, които в мандата на настоящото правителство бяха натоварени с отговорността да заемат позициите на заместник-министри на финансите", казаха от МФ. Росица Велкова става директор на дирекция "Държавни разходи", чийто доскорошен ръководител Владимир Петров е пенсиониран по негово желание.

Рокадите във ведомството не свършват дотук.

Според Кадиев началникът на кабинета на министъра на финансите Надежда Петрова ще бъде преназначена като държавен експерт в отдел "Финансово оздравяване на общините", а след това и като началник на същия отдел в дирекция "Финанси на общините". За директор на дирекцията пък ще бъде преназначена г-жа Жени Начева, сега зам.-министър на здравеопазването, кадър на Владислав Горанов и Кирил Ананиев и дълги години директор "Финанси" в НЗОК. Засега информацията за Надежда Петрова и Жени Начева не е потвърдена.

Кадиев обаче смята, че рокадите са неприемливи. "Това преназначаване на политически кадри на ГЕРБ започва да става епидемия", коментира той.

Справка в законодателството показва, че рокадите са напълно законни, а фактът, че изрично са разписани от законодателя в параграф 7 от Закона за държавния служител, означава, че най-вероятно изобщо не става дума за единични случаи.

Текстът в закона гласи:

(1) Държавен служител, който бъде избран за народен представител, министър, кмет или бъде назначен за областен управител или бъде избран или назначен за едноличен орган на власт, негов заместник или член на колегиален орган на власт, има право след прекратяване на пълномощията му да заеме предишната си длъжност. За времето на отсъствието му на същата длъжност може да бъде назначено друго лице като заместник. В случаите, когато тази длъжност е закрита, на лицето се предлага друга равностойна длъжност по служебно правоотношение в същата администрация.

(2) (Доп. - ДВ, бр. 24 от 2006 г.) Правата по ал. 1 имат и членовете на политическите кабинети, съветниците и експертите към тях.

Положението не е по-различно и в съдебната власт. По закон, когато магистрат е назначен за министър, без да е член на политическа партия, неговото място в съдебната система се пази и по всяко време той може да се върне, за да правораздава, като се смята, че е бил във властта в качеството си на експерт.

При това положение стои принципният въпрос дали е редно професионалисти в администрацията, след като заемат политическа длъжност, да се връщат на експертните си позиции. Възможно ли е да бъдат достатъчно безпристрастни и независими в ролята си на експерти?

"Според мен не е редно служители на МФ, макар и добри професионалисти, които са били част от политически кабинети на дадено правителство, да се връщат на ключови позиции като държавни служители. Така, новият министър ще се наложи да работи с доверените лица на предишната власт. Не съм сигурен как те могат да бъдат напълно безпристрастни", коментира пред Mediapool бившият зам.-министър на финансите в правителствата на НДСВ и тройната коалиция Любомир Дацов.

В същото време Дацов е на мнение, че държавата трябва да създаде механизъм, чрез който да използва капацитета на подобни ключови управленски кадри, които в миналото си са били професионалисти в администрацията. "Те не следва да бъдат връщани на позиции, на които да взимат решения, но могат да бъдат запазени като консултанти или на позиции в международни институции, така че качествата и опитът им да могат да бъдат ползвани от държавата и занапред", посочи Дацов.

Според Министерството на финансите обаче няма нищо нередно в направените кадрови рокади, тъй като качествените специалисти трябва да бъдат задържани на работа в полза на държавата.

"МФ е институция с традиции в кадровата си политика, кариерното развитие на експертите си и подготовката им за поемането на по-големи професионални отговорности, мотивиране и задържане на висококвалифицирания персонал, както и приемственост при прекратяване на служебните правоотношения поради придобито право на пенсия за осигурителен стаж и възраст", коментираха от ведомството. Оттам изрично подчертаха, че задължително работят за приемственост със служителите в предпенсионна възраст, като целта е "предаване и споделяне на натрупани знания, умения и компетентности на други служители в администрацията, съгласно утвърдената процедура през 2011 г.".

Зам.-председателят на Професионалното обединение на държавните служители Снежана Димитрова коментира пред Mediapool, че по принцип няма проблем експерти да се издигат до зам.-министри и после да се връщат на предишните си постове в администрацията.

"Това е европейска практика. Насърчава се стремежът държавните служители да подкрепят с експертност политическите кабинети. Ако дори на тези позиции те запазят своята политическа неутралност в работата и интегритета си към професията, няма проблем", посочи Димитрова.

Според нея ситуацията е по-различна, ако въпросният кадър е играл политическа роля като зам.-министър - например участвал е в управителните органи на политическа партия, активно се е включвал в политически форуми, писал е програми на политически партии и т. н. В такъв случай не би било редно връщането в администрацията. Проблем е също, когато членове на политически кабинети, които преди това не са били държавни служители, се подреждат на държавна служба.

mediapool.bg