Кламер БГ - Новини: Огън по команда: ВМРО обжалва решенията на Петков, ГЕРБ атакува Радев

Огън по команда: ВМРО обжалва решенията на Петков, ГЕРБ атакува Радев

България

|
Ср, 27 Окт 2021г. 19:29ч.
Огън по команда: ВМРО обжалва решенията на Петков, ГЕРБ атакува Радев

Снимка: БГНЕС

Решението на Конституционния съд (КС), с което бе постановено, че Кирил Петков е бил назначен за министър в нарушение на основния закон, даде на партиите повод да атакуват и бившия министър, и президента Румен Радев. Излязло в средата на предизборната кампания, решението стана част от арсенала на ГЕРБ и ВМРО, които управляваха в коалиция допреди няколко месеца.

Радев от своя страна посочи, че решенията на Конституционния съд не се коментират, но отбеляза, че не е знаел за двойното гражданство на Кирил Петков.

Бих се радвал, ако България имаше повече министри като Кирил Петков, каза Радев пред журналисти в Бобов дол.

БСП срещу комитета на Радев

Инициативният комитет, който издигна Радев за втори мандат, също излезе с позиция по темата, а по-късно това предизвика острата реакция на БСП, която също подкрепи президента.

"Решенията на съда, в т.ч. на Конституционния съд, не се коментират, а се изпълняват. Всеки пълнолетен гражданин има право да взема решения и носи отговорност за тях лично. Президентът няма нито правомощия, нито задължение да проверява истинността на декларираното от кандидатите за служебни министри. Всякакви други внушения са израз на безпомощността на политически партии и лица, търсещи повод да избягат от оценката на обществото за тяхното корумпирано и некомпетентно управление", се казва в позицията на инициативния комитет на Радев.

Оттам обаче посочват още, че подобна постановка за гражданството в 21-и век и в условията на членство на България в Европейския съюз и други международни организации, е анахронизъм. "Тя обрича на ограничаване на политическите им права стотици хиляди наши сънародници зад граница", пишат още от комитета на Радев.

По-късно от БСП се разграничиха от позицията на инициативния комитет и обявиха, че тя не е съгласувана с тримата официални представители на партията в комитета - Кристиан Вигенин, Ирена Анастасова и Радослав Гайдарски.

"Ако беше съгласувана, вероятно щеше да бъде по-солидно мотивирана. Възразяваме, също така, Инициативният комитет да се включва почти неприкрито в кампанията на Кирил Петков и "Промяната продължава". Защитата на правата, включително политическите, на българските граждани, живеещи в чужбина, са и трябва да останат приоритет на българската държава.

Не приемаме внушението, че върховният закон на България, който всъщност гарантира тези права, е причина за тяхното ограничаване. Казусът тук не засяга стотиците хиляди български граждани, защото те не са извършили престъпление", се казва с позицията на Вигенин, Анастасова и Гайдарски.

Според тримата Петков, независимо при какви обстоятелства, е подписал декларация с невярно съдържание, благодарение на което стана министър. "Благодарение на участието си в правителството си създаде популярност, която експлоатира в настоящата кампания. Това е политически проект, заченат с лъжа, но с претенции за почтеност. Този факт беше констатиран недвусмислено днес от Конституционния съд", посочват още официалните представители на БСП в комитета на Радев.

Вигенин, Анастасова и Гайдарски добавят, че очакват не инициативният комитет на Радев да защитава Петков, а "Петков да се извини на президента, че го е подвел и че днес тези негови действия се отразяват негативно на предизборната му кампания". От БСП посочват още, че "подкрепяме кандидатурите на Радев и Йотова, поемаме негативи в името на общата победа" и затова очакват комитета и неговото ръководство да "не стъпват на полето на парламентарната кампания в подкрепа на конкурентни формации".

ГЕРБ и Герджиков нападнаха Радев

Подкрепеният от ГЕРБ кандидат-президент Анастас Герджиков обяви, че е недопустимо конституцията да бъде нарушавана от президента. Той заяви, че Радев е знаел за канадското гражданство на Петков, но въпреки това го е подкрепил.

"Нямаше да има проблем, ако г-н Радев беше казал, че е бил подведен и че не е знаел за двойното гражданство на Кирил Петков. Но той още в началото потвърди, че е бил наясно със случая, обаче смята, че не трябва да се гледа формално на конституционните разпоредби. Как българските граждани да вярват, че имаме върховенство на правото и че никой не е над закона, когато българският президент не смята за нужно да спазва основния закон на страната", заяви той.

В същия тон се изказа и лидерът на партията Бойко Борисов, който бе на посещение в Русе. Той заяви, че само искал да се спазва върховенството на закона.

"Радев как не е знаел за декларацията. Коментарът ми е срещу Радев и неговите юристи, които уж са най-великите. Кирил Петков в началото може да не е знаел, но като е разбрал не е реагирал. Радев обаче е знаел и затова поиска КС да прекрати делото", заяви Борисов.

От ВМРО пък обявиха, че ще обжалват пред Върховния административен съд всички актове на Петков като министър. Според тях постановеното от КС поставя под въпрос и всички решения на служебното правителство, взети с участието на Петков. От партията на Каракачанов призоваха "прокуратурата веднага да се намеси", макар че държавното обвинение вече обяви, че има проверка по случая.

"В същото време ще ви припомним, че вече такива герои сме ги гледали. По времето на царя едни юпита се заявиха, че ще сменят системата, но вместо това промениха единствено собственото си финансово състояние. Затвориха ядрените реактори на АЕЦ "Козлодуй" и си тръгнаха и обрекоха държавата ни на енергийно робство за сметка на високи постове в Брюксел", написаха от партията.

"Може да му бъде търсена наказателна отговорност"

Радостин Василев от "Има такъв народ" също нападна Петков след решението на КС. "Кирил Петков е бил министър на икономиката в нарушение на Конституцията на Република България. Това е абсолютно безпрецедентно нарушение на основния ни закон. Заради обратното действие на решението на КС по отношение на указа на президента, Кирил Петков реално никога не е бил министър. Кирил Петков е декларирал неистинни обстоятелства в нарочна декларация. Действал е с пряк умисъл и може да му бъде търсена наказателна отговорност. Следват поредица от дела за отмяна на актовете на Кирил Петков от заинтересованите страни. Щетата, нанесена от него на държавата, е с неясен към момента размер", написа Василев във Фейсбук и уточни, че това е неговото лично мнение.

Малко по-късно бе разпространено и съобщение от на партията на шоумена Слави Трифонов, че "ако има официална позиция на ПП ИТН по отношение на решението на Конституционния съд", медиите ще я получат именно от пресцентъра. "Игнорирайте всички останали съобщения от други мейли или изказани лични мнения", пише в съобщението.

Мая Манолова от "Изправи се БГ! Ние идваме" пък обяви, че казусът "Кирил Петков" е се отнася и за десетки хиляди българи зад граница, които са с двойно гражданство, но биха искали да се върнат в България и могат да заемат висша държавна длъжност. "Този текст в Конституцията е несправедлив спрямо 2 млн. български граждани в чужбина, голяма част от които имат двойно гражданство. Това трябва да бъде непременно променено с поправките на Конституцията, които предстоят. Ние ще предложим съответните текстове", посочи тя.

Според нея това , че решението излиза две седмици преди парламентарните избори, ще накара хората да си мислят, че се използва политически. "Този казус е юридически и не трябва да бъде използван за политически цели, както вече правят някои от кандидатите", добави Манолова.

mediapool.bg