Кламер БГ - Новини: Сушата превърна язовир "Огоста" в атракция

Сушата превърна язовир "Огоста" в атракция

Общество

|
Ср, 29 Ян 2020г. 14:31ч.
Сушата превърна язовир "Огоста" в атракция

Църквата "Св. Вознесение Господне", трактори, багери и причудливи машини, за които местните спорят, за какво са използвани, дори и останки от римска вила, се откриха на повърхността на язовир "Огоста" край Монтана.

Отръпналите се води на язовир "Огоста" разкриват изравненото село Живовци Снимки: Фейсбук, Мариана Генова

Находките, както и факта, че във водоема има много риба, след успешна битка с бракониерите, превърнаха язовира в атракция и той ежедневно се посещава от много туристи и рибари от цялата страна. Това съобщи областният управител на Монтана Росен Белчев, цитиран от БТА.

Ниското ниво на втория по воден обем язовир в България е причинено от сушата. В региона няма валежи от месеци.

В момента в язовира има 152 милиона кубически метра вода при максимален обем от 505 милиона кубични метра, посочи Росен Белчев.

Водата се е отдръпнала и на много места са се показали острови и полуострови, образували са се малки езера, в които рибари хвърлят въдици по цял ден.

Църквата "Св. Вознесение Госдподне" изплува на повърхността

В края на язовира от водата е изплувала черквата "Св. Вознесение Господне" на "потопеното" село Живовци. То остава под вода при строежа на язовира, който е пуснат в експлоатация през 1986 г.

Винаги, когато водите в язовира намалеят, черквата изплува. Това не се случва за първи път сега, разказват местни хора. Преди това останките на черквата са били видими и през 2013 г., написа Мариана Генова и публикува снимки във "Фейсбук".

Потопената църква "Св. Вознесение Господне" е устояла под водите на язовира

В средата на януари доброволци от Монтана и бивши жители на селата Живовци и Калиманица, което също е изселено заради строежа на язовира, чистиха открилото се пространството около църквата.По този начин те улесниха достъпа на туристите до стария храм, до който се стига по черен път с кола или пеш.

Черквата "Св. Вознесение Господне" е описана в творчеството на големия български писател Йордан Радичков. Той е роден в село Калиманица, което е изселено заради строежа на язовира.

Жителите от селата Живовци и Калиманица са изселени между 1967 и 1970 г. Паметта за тях остава с героите на Радичков. Той пише за родното си място "изтърсило се от каруцата на Бога, когато е минавал по нашите земи".

Позната е и неговата неразрушена църква, изоставена на стихиите на живота и времето, но оцеляла (макар вече да е без кубе и покрив) като "най-чудното чудо", както биха казали "мирните и простодушни" обитатели на някогашните живовски махали, "пазена" от своите митични стражи.

Така изглеждза вътрешността на църквата

Според изследователя на Славинската школа Николай Тулешков черквата с портата е построена в периода 1858 – 1860 г. Авторът на храма е оставил и името си на надпис върху южната врата на черквата: "майстор Георгй Йовановъ отъ Росомаy".

Машината загадка

От пресушения язовир стърчат още стълбове от някогашната електропреносна мрежа на двете села.

Туристите намират изоставени при строителството багери и други чудновати машини, за които вече се носят легенди.

Изваждане на причудливата машина

Едни оприличават странната желязна машина на танк и смятат, че е забравена при военно учение. Други смятат, че е трактор или багер забравен при строежа на водоема. На трети им прилича на бетонобъркачка.

Наплив на туристи през почивните дни

Отдръпналите се води на язовира, странните находки и възможността за любителски риболов, съчетано с хубавото време привлича много туристи през почивните дни, каза областният управител на Монтана.

Язовир "Огоста" е четвъртият по площ и втори по обем изкуствен водоем в страната. В него се събират водите на реките Огоста, Бързия и Златица. Намира се на около 600 метра югозападно от крайните квартали на Монтана. Строителството му отнема около 20 години и е открит тържествено на 23 септември 1987 г.

Малко езеро в пресъхналия язовир "Огоста"

Язовирът е изграден за напояване на нивите от Монтана до областта Златията край Лом, но до 1989 г. е прокарана едва половината от необходимата тръбна инфраструктура, която не се изгражда докрай.

Днес водата от язовира почти не се ползва за напояване, а за производство на електричество в двете централи – "Кошарник" и "Огоста". Заради маловодието ВЕЦ-овете днес не работят, казва областният управител Росен Белчев.

По думите му в момента риболовът се радва на голяма популярност и привлича любители от цялата страна. Причината е в разнообразието на рибата във водоема - шаран, каракуда, червеноперка, платика, костур, скобар, мряна, сом, щука, уклей, бяла риба.

След успешни акции на местния клон на Изпълнителната агенция по рибарство и аквукултури, полицията и местното сдружение на риболовците през последните години бракониерските набези в язовира са пресечени и количеството на рибата в него е много голямо, казва Росен Белчев.

Останки от римска вила в отръпналите се води на язовир "Огоста"

mediapool.bg