Кламер БГ - Новини: Нидерландия "пуска" Румъния в Шенген, но не и България. Австрия не приема и двете балкански държави

Нидерландия "пуска" Румъния в Шенген, но не и България. Австрия не приема и двете балкански държави

България

|
Четв, 01 Дек 2022г. 18:04ч.
Нидерландия "пуска" Румъния в Шенген, но не и България. Австрия не приема и двете балкански държави

Нидерландия

България и Румъния на този етап нямат подкрепата на всички страни членки в Шенген, но Хърватия се приближава до членство в зоната за свободно пътуване.

Посланиците на държавите членки на ЕС се срещнаха в Брюксел, за да обсъдят разширяването на Шенген. Според дипломатически източници нито един от тях не е възразил срещу присъединяването на Хърватия, съобщава агенция ХИНА, цитирана от БТА.

Комитетът на постоянните представители (КОРЕПЕР), който се състои от посланиците на държавите членки, се срещна в рамките на подготовката за заседанието на Съвета по правосъдие и вътрешни работи следващата седмица относно разширяването на Шенгенското пространство с включването на Хърватия, България и Румъния.

Според дипломатически източници, цитирани от агенция ХИНА, нидерландският посланик е бил против присъединяването на България. Германия е подкрепила и трите страни, докато Австрия е била против България и Румъния.

МВнР: Водим активен диалог с Нидерландия

На този фон зам. -министърът на външните работи Костадин Коджабашев коментира в четвъртък, че България продължава дипломатическите усилия за положително решение страната да се присъедини към шенгенското пространство до края на годината.

"В тясно сътрудничество сме с ЕК, която също напълно ни подкрепя в този процес. Имаме положителни новини от Швеция, водим много активен диалог и с Нидерландия, считаме, че свързаността е от ключово значение в условията на криза и прекъснати или силно затруднени вериги на доставки. Затова улесняването на свързаността между държавите членки от ЕС в Югоизточна Европа чрез разширяване на Шенгенското пространство следва да бъде основен приоритет“, посочи Коджабашев.

“Вярваме, че нашето присъединяване към Шенген ще допринесе за повече сигурност в зоната за свободно движение, тъй като ще позволи ресурсите, насочени към защита на външните граници, да бъдат допълнително

подсилени. Настоящата геополитическа обстановка изисква да останем единни и да вземем прагматични решения", добави той.

България и Румъния трудно могат да бъдат разделени

Дипломатически източник е заявил пред ХИНА, че Франция е подкрепила силно Румъния.

Хърватската агенция ХИНА посочва, че България и Румъния трудно могат да бъдат разделени, тъй като границата между двете страни никога не е била замисляна като външна граница на Шенгенското пространство.

За да бъдат разделени двете държави, ще трябва да се осигури защита на границите и да се подготвят гранични пунктове в съответствие с шенгенските правила, което ще отнеме няколко години, отбелязва ХИНА.

Според същия източник на държавите членки, които се противопоставят на присъединяването на България и Румъния, може да бъде оказан натиск, за да бъдат приети и трите държави, но е по-вероятно само Хърватия да получи зелена светлина, пише ХИНА.

В дневния ред на Съвета по правосъдие и вътрешни работи са включени две проекторешения - едното за Хърватия, а другото - за България и Румъния. За да бъде прието решение, е необходимо съгласието на всички 22 държави - членки на Шенгенското пространство, напомня агенцията.

Съгласно вътрешните си правила някои от държавите членки се нуждаят от одобрение на съответните комисии в националните парламенти за позициите си в Съвета на ЕС.

Правителствата на Швеция, Дания, Нидерландия и Словения са изпратили до своите парламенти предложения в подкрепа на присъединяването на Хърватия и очакват зелена светлина, информира ХИНА.

Всички останали членове на ЕС и на Шенгенското пространство вече са потвърдили подкрепата си за Хърватия. КОРЕПЕР ще обсъди отново разширяването на Шенген на 7 декември, ден преди срещата на министрите на вътрешните работи на ЕС, които ще вземат окончателно решение, уточнява агенцията.

mediapool.bg