Кламер БГ - Новини: Над 50 000 деца се върнали в училище за 6 години

Над 50 000 деца се върнали в училище за 6 години

България

|
Вт, 08 Авг 2023г. 14:30ч.
Над 50 000 деца се върнали в училище за 6 години

Средно по 9000 деца, отпаднали от училище, се връщат всяка година в клас. Сн. БГНЕС, архив

За последните шест години над 50 000 деца са върнати и задържани в образователната система, така че да могат да продължат образованието си. Това заяви министър-председателят Николай Денков във вторник след заседание на Координационното звено по механизма за връщане на ученици в образователната система.

Според министър на образованието проф. Галин Цоков делът на отпадналите от клас деца е намалял с 40% за времето на действие на механизма.

Въпреки това данни на Евростат показват, че през 2022 г. преждевременно напуснали образователната система в България са над 10% от младежите между 18 и 24 години. Делът им е по-висок от средния за ЕС процент от 9.6 на сто. В същото време според целите на ЕС до 2030 г. той трябва да намалее до 9%. Най-висок е делът на преждевременно напусналите образователната система в Румъния – 15.6 на сто.

Данните на Евростат показват още, че едва половината от напусналите преждевременно училище към момента на изследването работят. Повече от половината от безработните пък нямат работа и не желаят да си намерят такава.

Специални екипи търсят децата, които не ходят на училище

Механизмът за обхват на отпадналите ученици беше създаден именно, за да се намери начин да се достигне целта за намаляване на броя на незавършилите образованието си младежи. Още преди 6 години бяха сформирани екипи от представители на различни държавни и общински структури – учители, социални работници, полиция и други.

Преди началото на всяка учебна година те посещават семейстмвата с деца, за които образованието е задължително, но въпреки това не са записани в училище. Целта е да се убедят семействата да върнат децата в клас. В началото на действие на механизма се оказа, че и част от отпадналите от образователната система ученици реално не живеят в България.

На днешното заседание на звеното е обсъден график, по който специално сформирани екипи да започнат да обхождат адреси и да говорят с родителите, за да може децата да бъдат в класните стаи след първия учебен ден на новата учебна година. Обсъждани са и евентуални промени в постановлението, с което се регламентира дейността на тези механизми за обхват, така че да бъдат прецизирани някои срокове, посочи Денков.

"Около девет хиляди деца годишно трайно остават в образователната система", коментира образователният министър. Той обясни, че към момента по механизма работят 1223 екипа, които включват представители на различни институции - общо 18 600 човека.

mediapool.bg