Кламер БГ - Новини: НЕК да плаща заплатите в електроцентралите, вместо да купува скъпия им ток

НЕК да плаща заплатите в електроцентралите, вместо да купува скъпия им ток

България

|
Ср, 25 Март 2015г. 17:59ч.
НЕК да плаща заплатите в електроцентралите, вместо да купува скъпия им ток

Премиерът Бойко Борисов разви в сряда подхвърлената преди десетина дни идея колко по-добре би било, вместо НЕК да купува скъп ток от заводските централи и топлофикациите, който после продава на по-ниска цена на домакинствата, държавната компания просто да плаща заплатите в тези предприятия. Така "Националната електрическа компания" щяла да си спести милиони левове, да стабилизира финансовото си състояние, за да може правителството да убеди финансовото министерство да разреши кредит за стабилизиране на каквото трябва. Това стана ясно от негово изказване в типичния хаотичен стил по време на правителственото заседание в сряда, стенограма от което бе публикувана в следобедните часове.

"В енергетиката с госпожа Петкова и с парламентарните групи действаме по няколко изключително важни теми. Просто и в зелените енергии, и в изкупуването на тока просто не е за вярване това, което години наред се прави и как се прави", започва монолога по енергийната тема Борисов.

"Но там към екипа на госпожа Петкова съм прикрепил екип на ДАНС. НЕК трябва да печели. Може една стотинка да е, но това – да губи всеки месец и да трупа милиарди – абсурд! Това ни е важно, за да мога след това да уговоря Финансите да разрешат един кредит да се стабилизира там, където има да се прави, и с вицепремиера Калфин сядате и правите един план, както за "Видахим“, казва министър-председателят.

Преди две седмици стана ясно, че видинското предприятие ще съкрати над 300 души, защото със законови поправки НЕК е ограничена в покупката на ток от неефективни електроцентрали, каквото е ТЕЦ "Видахим". Тя би трябвало да произвежда ток за нуждите на "Видахим", а излишъкът да продава на НЕК, но практиката сочи, че заводът се е превърнал от предприятие за гуми в производител на ток, тъй като му е по-изгодно да продава скъпа енергията си на НЕК и да купува от НЕК ток на доста по-ниски цени.

"Фонд "Работна заплата“ (във "Видахим") е 4 милиона. Печалбата им от ток, скъп, който произвеждат, е 54 милиона. Уж трябва да произвеждат гуми, а всъщност те работят като електрическа централа и продават. Давам пример за "Видахим“, но те са може би 15 или 20. Същото е и с ВЕИ-тата, същото е и с всичките топлофикации. Давам го като най-пресен пример. Същото са мините, заводските централи", посочва Борисов.

"С една дума, ако държавата ти даде 4 милиона на теб да им плащаш заплатите, колкото взимат в момента, и да се опитат да копаят градинки или да карат камиони, или да ги вкараме в строителство, или в жп – няма значение, един по един, все пак да не им даваме даром пари, но за държавата е по-изгодно да ти дадем 4 милиона да им платиш годишните заплати, но да не натрупаме 48 милиона дълг в НЕК", обясни вижданията си той.

"Същото е в топлоцентралите. Те работят и произвеждат скъп ток, който държавата, НЕК изкупува, примерно, на 170 лева, има някои на 300 лева изкупуваме; в същото време си купува от свободния пазар на 70 лева. Разликата – огромни печалби се натрупват в няколко човека, а държавата и НЕК всеки месец затъва, затъва, затъва. Защото няма никаква финансова логика – както се казва, само трънски майстор може да го отреже три пъти нещо и да вика: "Все късо и късо, ще го режа още веднъж“. В смисъл, НЕК като продава евтино, а купува скъпо, няма как да не трупа дългове. Не е сложна математиката. Затова – мина по мина или завод по завод, топлоцентрала по топлоцентрала. По-добре вместо НЕК да загуби 200 милиона да даваме 20, докато стабилизираме системата и пренасочим хората", развива идеята си премиерът.

" Въобще, тук са синдикатите, ще седнете и ще им обясните. Няма да оставим човек на улицата. Ще отида в парламента и ще кажа: Колеги, това са българи, така или иначе, до тука са я докарали, не търся вина. По-добре ли е да загубим по 20 милиона и да им дадем заплати на месец, или по 200 или по 150 да губим всеки месец? Дайте акъл. Ако имате по-добра схема, ще я приложим. Сиреч, тук не искам да се крия от обществото. Една година докато се преструктурира секторът, след това ще видите. Няма енергетика на загуба, коментира Бойко Борисов.

Той продължава, че и с ВЕИ-тата е същото. "Някои са сключвали договори по европейски програми, не знам дали знаеш, Дончев. Виж какво се получава – взели са от Европа пари, построили са си соларни или ветропаркове, а сега ни викат: "Ние сме инвеститори и ни плащайте“. И ние плащаме по 800 лева, по 500 лева – такива цени. И те казват: "Българския бизнес вие не го пазите“. Кое му е бизнесът в цялата тая схема!? С една дума, тук с госпожа Петкова, понеже в момента го правим това заедно с парламентаристи…. Работим активно". допълва той.

"Вписвания… Вписани в регионалното министерство и Екологията. Даден "Х” парк, узаконен, за да хванат последното мандало, когато променихме закона. Но първата фактура, която дават, е след осем месеца. Е ли е духало вятър тогава? Е ли е пекло слънце? Осем месеца! Лунно затъмнение ли е било, слънчево ли е било, безветрие ли е било? Ето ти борба с корупцията! И утре ако искаме да кажем: "Господа, нашата правосъдна система, службите работят”, ето ви прекрасна възможност да се изявят. Нали така, Христо? Те хората срещу това негодуват", пише в стенограмата.

"Второ, от 6 часа сутринта до 8 часа вечерта фактурата показва – слънцето едно и също, грее по един начин! Няма на обяд да е по-силно, няма сутринта по-слабо. Бълва, бълва, бълва. Изтекли срокове, въпреки закона, само скъпото нещо се плаща. Аномалии във въртенето на Земята, какво ли няма! Така че, тук в момента пак тихичко – всичко си се проверява, натрупва документално и след като мине всичко в парламента и в проверките на инспекторатите на това, което се прави, си отива в прокуратурата и т. н. И ще видим ефекта", заключава министър-председателят.

mediapool.bg