Кламер БГ - Новини: "Да запазим добрия тон". Идеята на Трифонов да се търгува пускането на Скопие в ЕС не се харесва

"Да запазим добрия тон". Идеята на Трифонов да се търгува пускането на Скопие в ЕС не се харесва

България

|
Ср, 05 Ян 2022г. 16:15ч.
"Да запазим добрия тон". Идеята на Трифонов да се търгува пускането на Скопие в ЕС не се харесва

Сн. ЕПА/БГНЕС

Македонските българи призоваха София да не прави никакви отстъпки към Скопие и да не преговаря за равноправието им. Дни преди планираната среща между премиерите на двете държави и заседанието на Консултативния съвет за национална сигурност (КСНС) по темата организациите на македонските българи потвърдиха, че не приемат допускането на компромиси и настояват твърдата българска позиция да бъде запазена.

В същото време идеята на лидера на "Има такъв народ" Слави Трифонов "пускането" на Скопие към ЕС да бъде обвързано с премахването на американските визи за българи и допускането на страната в Щенген бе отхвърлена от останалите партии в управляващата коалиция.

Въпреки резервите си обаче от "Продължаваме промяната" и "Демократична България" не се конфронтираха с Трифонов и не допуснаха разнобой по темата. От ИТН пък обясниха, че предложението на Трифонов е лична позиция и би могло да се разглежда като опит за надграждане на вече ясната позиция.

На този фон премиерът Кирил Петков коментира в интервю за Bloomberg, че е "по-важно е да поставим всички дискусии на печелившата основа за всички".

"Затова отваряме пет нови групи – за инфраструктурата, икономиката, културните обмени, присъединяването към ЕС и историята. Надявам се, че това няма да са само правителствени срещи – искам тези групи да работят изключително ефективно в следващите 6 месеца и да постигнат реални резултати. Например не разбирам защо трябва да летя през Виена, за да отида в Скопие. Би трябвало да имаме полети София-Скопие. Не разбирам и защо нямаме жп връзка София-Скопие", коментира Петков.

Малко по-рано Лена Бориславова, началник на политическия кабинет на премиера, каза, че кабинетът "протяга ръка за това да започне един конструктивен диалог".

Тя обясни, че българската позиция ще продължава да бъде добре защитена и аргументирана, а съществуващата рамка надградена със сформиране на 5 работни групи, които да обсъждат конкретни теми.

Лена Борислава посочи още, че именно подготовката и организирането на този процес е бил и поводът за посещението в Скопие на външнополитическия съветник на премиера Кирил Петков - Весела Чернева, осъществено на 2 януари.

Стратегията на правителството е да засили преговорите със Северна Македония, като започнат да се водят между пет работни групи, засягащи въпроси не само от историята, но и от културата, бизнеса и други.

Петков по-рано дори даде срок от шест месеца, в който кризата трябва да бъде регулирана.

И четирите партии в управляващата коалиция не приемат допускането на компромиси към Скопие и настояват македонците да започнат да изпълняват българските изисквания, за да одобри България преговорната рамка на страната им за ЕС, но "Има такъв народ" и БСП са далеч по-твърди в тона към Скопие от ПП и ДБ, които настояват за намирането на бързи решения, които да позволят евроинтеграцията на региона.

ИТН: Американските визи са едно надграждане

В сряда депутатът от "Има такъв народ" (ИТН) Станислав Балабанов обясни, че "позицията на нашата партия е като на г-н Трифонов и е базирана на коалиционното споразумение - спазване на договора (за добросъседство от 2017 г. - бел. ред.), а идеята за отпадане на визите за българските граждани, влизащи в САЩ, е едно надграждане".

"Това е просто надграждане и една гражданска позиция, изразена от страна на нашия лидер".

Той добави, че на КСНС при президента всяка партия ще може да излезе с конкретна позиция. Балабанов обясни, че "няма да отстъпим от това РСМ да спазва безапелационно договора за сътрудничество и приятелство, всички точки по него, за да можем въобще да водим разговори за присъединяването й към ЕС".

"Така че коментарите, анализите, че сме сложили на тезгяха националния интерес на България и ще продадем РСМ в името на други цели, са абсолютни глупости", заключи Балабанов.

А иначе идеите в поста на Слави Трифонов, че трябва да паднат визите за нас като граждани при влизане в САЩ и да бъдем приети в Шенген, са напълно логични на база лоялността ни като членове на НАТО и ЕС, коментира депутатът.

От своя страна Александър Симов от "БСП за България" призова "да не се опитваме да си играем с националната позиция".

"Тя е ясно декларирана, така че просто призовавам всички по тази тема да спрем с импровизациите и закачките", посочи той.

"Продължаваме промяната": Да запазим добрия тон

Мирослав Иванов от "Продължаваме промяната" коментира от своя страна, че не трябва да се търгува членството на Република Северна Македония /РСМ/ в ЕС.

Според него нужно е да насочим разговора към засилване на икономическото сътрудничество, както премиерът Кирил Петков е споменавал неведнъж - да се изгради жп линията София-Скопие и евентуално да се помисли за откриване и на самолетна линия.

Следва да запазим добрия тон, посочи Иванов.

Македонски българи искат конституционни гаранции са спазването на правата им

"Ключът към бъдещото разширяване на Европейския съюз трябва да бъде равноправието и добруването на всички народи от региона и на онези части от тях, които по силата на сложната балканска история днес живеят в съседни страни, сред други народи", се посочва в призив на организациите на македонските българи, изпратено до президента Румен Радев, премиера Кирил Петков, председателя на Народното събрание Никола Минчев и председателите на парламентарните групи на политическите формации,.

"Припомнихме, че ние, македонските българи, сме именно такава част от народ, която вече десетилетия е откъсната от своята татковина, че сме понесли сме много мъка, страдания и унижения, че оцеляхме, въпреки насилствената асимилация, въпреки липсата на така нужната ни през годините подкрепа, с каквато околните държави щедро обгрижват своите сънародници в РС Македония", се казва в писмото, цитирано от БГНЕС.

Македонските българи изразяват готовност да работят пълноценно и равноправно за своята държава, за нейното икономическо, политическо и обществено извисяване, а не като граждани "втора категория". Според тях това може да стане единствено и само, ако получат конституционни гаранции за тяхното равноправие с останалите части от народи, както са вписани в македонската конституция.

"Ние не искаме нищо друго освен равноправие. Ние искаме както всички останали части от народи в РС Македония да се радваме на своя език, традиции, история, паметници и всичко останало, което е свързано с нашата идентичност", се казва още в призива към българските власти.

Те казват, че свикването на новото Народно Събрание и встъпването на новото българско правителство дават надежда, че интересите на македонските българи ще бъдат решително защитени от държавните и политически лидери на България.

Президентът Румен Радев отмести фокуса на двустранните отношения от историческите спорове към спазването на правата на македонските българи. Според него това е и по-разбираемо за европейските ни партньори. Скопие обаче обяви, че не вижда как са нарушени правата на българските македонци.

България настоява македонските българи да бъдат записани наравно с останалите народности в Конституцията на Република Северна Македония, да спре фалшификацията на историческата истина, да спре преследването на хората, които се самоопределят като българи в Република Северна Македония, и други.

mediapool.bg