Кламер БГ - Новини: Правителството отзовава консула Пламен Георгиев от Валенсия (Oбновена)

Правителството отзовава консула Пламен Георгиев от Валенсия (Oбновена)

България

|
Ср, 05 Ян 2022г. 17:36ч.
Правителството отзовава консула Пламен Георгиев от Валенсия (Oбновена)

Правителството отзовава консула Пламен Георгиев от Валенсия (Oбновена)

Българският консул във Валенсия Пламен Георгиев ще бъде отзован, съобщи премиерът Кирил Петков в самото начало на заседанието на правителството в сряда.

"Хора като Пламен Георгиев, който бе назначен изцяло по политически причини, във Валенсия (ще бъде отзовавани). Нека това да бъде символ, че нещата няма да се случват повече по този начин", каза премиерът.

"Политическите назначения и хората, които не са свързани с професионалната дейност там, където отиват, особено в МВнР, това нещо вече ще се приключи", каза той.

По-късно правителството взе съответното решение като го аргументира "с оптимизиране на броя на лицата, назначени за ръководители на задгранични представителства извън състава на дипломатическата служба, който не следва да надхвърля 20 процента от общия брой на ръководителите на задгранични представителства във всеки даден момент".

Лена Бориславова, началник на политическия кабинет на премиера Кирил Петков, каза, че по информация от МВнР в момента политическата квота, която би трябвало да се излъчва по закон, е превишена от предишните редовни правителства.

"Това е едно от основанията за ограничаване на политическите назначения, те да бъдат в рамките на закона", посочи Бориславова.

Пламен Георгиев каза пред БНТ, че ще се възползва от възможността да атакува освобождаването си пред съда.

"Не заради друго, а просто да се види, че тези, които са ме отстранили, просто са неподготвени. Очевидно хората, които аз преследвах и на които запорирах имущество, са на власт. Две поредни оценки за моята работа от МВнР са - изпълнението надвишава изискванията. Това означава, че аз съм свършил много повече от това, което се иска от заеманата длъжност. Тоест аз съм се справил повече от добре с работата, на която съм бил назначен, а и аз съм юрист. Работата, която се върши в едно консулство, е 90% юридическа работа. Даже в консулствата, където няма юристи, колегите се консултират с други такива, така че за генерален консул юрист е най-подходящата позиция, защото работата е юридическа", добави Пламен Георгиев.

"Мога да коментирам освобождаването си само по един начин - очевидно е, че това не е истинската причина. В самото решение на Министерския съвет изрично се посочва, че не съм изключение и по този начин се признава, че съм бил назначен съвсем законосъобразно въз основа на предвидена разпоредба в закона. Очевидно е, че това не е причината за моето освобождаване. Причината - считам, че за всички е ясно, се корени в един реваншизъм във връзка с моята предишна работа, при която засегнах страшно много интереси. Запорирахме имущество за милиони. Даже за милиарди. Повече от 2 милиарда през моя мандат, така че засегнахме много интереси и това е истинската причина. Съшити с бели конци са основанията", каза той.

Освобождаването на Георгиев е свързано с оптимизиране на броя на лицата, назначени за ръководители на задгранични представителства извън състава на дипломатическата служба, който не следва да надхвърля 20 процента от общия брой на ръководителите на задгранични представителства във всеки даден момент.

Според него обаче две трети от генералните консули са политически назначения.

Бившият прокурор Пламен Георгиев изкара непълен мандат като шеф на антикорупционната комисия и подаде оставка през 2019 година, след като се оказа забъркан в скандал с покупка на евтино жилище и незаконни постройки на терасата си, в това число барбекю.

Преди това той бе шеф и на Комисията за конфискация на незаконно имущество. Той бе един от любимите кадри ГЕРБ и дори бе спряган за фаворит за главен прокурор, но бе изпреварен от Иван Гешев.

Бившият премиер Бойко Борисов определяше Пламен Георгиев като "умен човек", който "е свършил много работа и си е създал много врагове". Премиерът не виждаше проблем с изпращането му зад граница и дори се пошегува с испанския език на новия консул.

"Мисля, че английският му е перфектен. Не знам испански, за да му дам оценка. Може да помоля моя приятел Христо Стоичков да го изпита на испански", казваше Борисов за консула ни във Валенсия.

Правителството мотивира изпращането на Пламен Георгиев за консул с това, че владее испански език, но след това се оказа, че нивото му е начално.

Когато подаде оставката си от КПКОНПИ, Пламен Георгиев каза, че отдавна е бил решил да се оттегли, но чакал само да приключат данъчните ревизии, за да се види, че е "чист човек".

Наред с това проверка на общината в столичния район "Слатина" установи незаконни постройки в един от имотите на Георгиев. Бе наредено премахване на навеси, което Георгиев първоначално обжалва, но след това извърши.

Подобни консулски назначения от години вбесяват кариерните дипломати, но политическото ръководство на външно министерство, поне публично, рядко им се противопоставя.

По сходен начин бившият главен прокурор Никола Филчев бе трудоустроен за посланик в Казахстан след края на мандата си в държавното обвинение.

В Закона за дипломатическата служба е предвидена 20-процентна квота за назначения на ръководители на задгранични представителства извън кариерата - т.нар. политическа квота. Редица правителства са се заканвали, че ще я "елиминират", но след това и те се възползваха от нея.

И в момента има много посланици и генерални консули извън системата на Външно министерство,

Съвсем друг въпрос е, че и много от т.нар. професионалните дипломати гравитират около различни партии.

mediapool.bg